Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 03. 2018 16:11

laszky
Příspěvky: 2361
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Dnesni biatlon

Na startu dnesniho odpoledniho biatlonoveho zavodu v Holmenkollenu byly stiny zavodniku dvakrat delsi nez je vyska zavodniku. V kolik hodin zavod zacinal?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) laszky)

#2 18. 03. 2018 19:39

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4879
Reputace:   125 
 

Re: Dnesni biatlon

Jo jo, to je opravdu advanced, jsem docela zvědavý, kdo poskytne kompletní výpočet (už jen převod našeho času na ten, co používají astronomové je lahůdka)

Ale existují kalkulátory, co to udělají za nás, jako třeba tenhle (dokonce tam má přímo i výšku stínu):

www.suncalc.org

Podle všeho to má dvě řešení, 10:52 a 13:59 místního času.

No a pravda je, že jsem mohl spočítat aspoň ten úhel, pod kterým má být vidět slunce, což tedy je $\arctan 1/2 \doteq  26.6°$

Offline

 

#3 18. 03. 2018 19:48

laszky
Příspěvky: 2361
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Dnesni biatlon

↑ MichalAld:

Pravda je, ze ve skutecnosti se jely dva zavody :-)   ...a pravda taky je, ze se jely od 12:00 a od 14:45.  Takze ta uloha neni uplne pravdiva.  Jen jsem si pri koukani na biatlon rikal, ze maji ty stiny tak dvakrat delsi a skoro to tak bylo.  Nicmene, reseni TETO ulohy je jenom jedno - v zadani stoji odpoledni zavod ;-) Jinak to mas dobre.

Offline

 

#4 18. 03. 2018 19:56

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4879
Reputace:   125 
 

Re: Dnesni biatlon

No jo, to je, jak se říká, "profesionální chyba".

Ale počítat bych to teda nechtěl, a jsem si celkem jistý, že bych to nejspíš správně nespočítal. A nejspíš ani tehdy, když by byly pohyby planet tak jednoduché, jak nás to učili na základní škole.

Ale je třeba zajímavé (a já to donedávna ani nevěděl) že doba jednoho roku není přesně jeden oběh Země kolem Slunce.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson