Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 03. 2018 21:50

00alkskodi00
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Enkoder a spirala /zvinovaci meter/

zdravim ludia

som totalny lajk

viete mi niekto poradit ako by som si vedel vypocitat dlzku odtoceneho metra na zaklade poctu otacok, robim jeden projekt, kde je zakomponovany klasicky meter na meranie a enkoder, ktory pocita otacky odvinuteho metra a znazornuje ich ako hodnotu v celych cislach

napadlo ma ze ci by to neslo pomocou nejakeho vzorca na vypocet dlzky spiraly, teda ak to je mozne, alebo potom ma este napadlo vytiahnut meter na 10mm, 100mm, 1000mm, 2000mm... a urobit graf, lenze aj tak som si neni isty ci mi to k niecomu bude.

som totalny lajk, takze prosim ak niekoho nieco napadne, tak polopate :D

dakujem

Offline

 

#2 21. 03. 2018 22:16

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4872
Reputace:   125 
 

Re: Enkoder a spirala /zvinovaci meter/

No, svinutý metr by mohla být archimédova spirála, stačí si dohledat vzorec na její délku a máš to.

Ten způsob, co navrhuješ, je taky použitelný - prostě metr tahat po pár centimetrech a zaznamenávat se, o kolik se otočil. A mezi změřenými body pak interpolovat.

(jen mě trochu překvapuje, že to dáváš mezi pokročilou matematiku)

Offline

 

#3 22. 03. 2018 06:22

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Enkoder a spirala /zvinovaci meter/

↑ 00alkskodi00:

Mňa zaujali tie celé čísla.

Offline

 

#4 22. 03. 2018 09:22

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4872
Reputace:   125 
 

Re: Enkoder a spirala /zvinovaci meter/

↑ misaH:
Já předpokládám (protože vím, co je "enkodér" že dotyčný nemyslel jen počet otáček, ale celé číslo odpovídající počtu otáček - jako třeba 1000 na jednu otáčku.

Říká se tomu "rozlišení enkodéru" nebo taky lidsky "počet pulzů na otáčku" a bývá to tak v rozsahu 100, 200, 500, 1K, 2K, 5K, 10K (nebo taky binárně 512, 1024, 2048, 4096 atd...)

Na principu věci to ale vlastně nic nemění, jen čím je větší rozlišení, tím přesněji určíme tu polohu. V principu můžeme mít i rozlišení 1 pulz na otáčku a přesnost (stanovení vysunutí metru) bude na nějakých 10-15cm. Může to v principu stačit.

Offline

 

#5 22. 03. 2018 12:59

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Enkoder a spirala /zvinovaci meter/

Hlavně by bylo dobré si promyslet, jak to má být přesné. Rozlišení enkodéru je jedna věc, opakovatelnost měření s tím ale může dost zamávat. Nepřekvapilo by mě, kdyby rozdíl mezi jednotlivými náviny byl víc než několik procent.

V podstatě má tato metoda následující důležité vlastnosti:

1. + Poloha je vždy známa absolutně
2. - Na začátku návinu je největší problém, že tvar se bude od ideální Arch. spirály dost lišit. Průběh bude mít nejspíš opakovaný zub, který se postupně s dalšími závity rozplizne.
3. - Celkový počet závitů bude kolísat s utahovací silou, teplotou, nečistotami, ...

Běžně se spíš používá metoda, kdy měřící pás prochází mezi kolečky a na jednom z nich je enkodér:

1. + Pokud se daří dobře zabránit prokluzování, je přesnost velmi vysoká v celém rozsahu
2. - Poloha je relativní, je nutno zajistit nějakou kalibraci výchozí polohy.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson