Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 06. 2018 20:12

Pluhtik
Příspěvky: 38
Pozice: student
Reputace:   -1 
 

Lineární zobrazení

Zdravím,
mám ještě jeden dotaz. Jedná se o lineární zobrazení.
Zadání je takové:
Nechť $\varphi $ je lineární zobrazení prostoru $R^{3}$ do sebe, které je projekcí na rovinu 3x - y = 0. Určete matici zobrazení $\varphi $ ve standardní bázi.
Chápu veškerý postup (nejprve si určím kromě vektoru u = (3, -1, 0) také vektory v = (1, 3, 0) a w = (0, 0, 1) - zde chápu, jak jsem je určil a proč právě tyto). Tím mi vznikne báze $\alpha $.
Potom ale dostanu $(\varphi )_{\alpha , \alpha }$ = (0, 0, 0), (0, 1, 0), (0, 0, 1) - (jedná se o matici, kdy každá závorka je právě jeden sloupec, kde 1. číslo 1. závorky je vlevo nahoře a poslední číslo poslední závorky vpravo dole).
Nechápu, jak je možné tuto matici určit.
Předem díky za odpověď.

Offline

 

#2 10. 06. 2018 14:51

kryštof
Příspěvky: 316
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Lineární zobrazení

↑ Pluhtik:
Ahoj, ty jsi našel bázi v R3, která je z vektorů u,v,w. Vektor u je normálový vetor té roviny, proto $\varphi $ ho zobrazí na nulu. Vektory v a w jsi našel tak, aby v dané rovině "ležely," proto se zobrazí samy na sebe. Nyní postupuješ pouze podle definice matice lineárního zobrazení, tj u,v,w postupně zobrazíš a souřadnice jejich obrazů vzhledem k bázi $\alpha$ napíšeš do sloupců
$(\varphi)_{\alpha \alpha}= \begin{bmatrix}
    0 & 0 & 0  \\
    0 & 1 & 0 \\
    0 & 0 & 1 
  \end{bmatrix}$.
Pokud standardní bází myslíš kanonickou bázi tak ještě musíš najít matici přechodu $A:=(1_{ R^{3}})_{K\alpha}$ (K je kanonická báze) a použít $(\varphi)_{KK}= A(\varphi)_{\alpha \alpha}A^{-1}$.

Offline

 

#3 10. 06. 2018 15:02

Pluhtik
Příspěvky: 38
Pozice: student
Reputace:   -1 
 

Re: Lineární zobrazení

Ano, to chápu, ten další postup.
Šlo mi jen o to, že obecně jsem netušil, proč se vektor u zobrazí na nulu. Normálový vektor roviny tedy v rovině neleží, proto se zobrazí v tomto zobrazení na nulu, ale když to je nějaký vektor, který v ní leží (obecně vektor kolmý na normálový), tak se zobrazí sám na sebe?

A co případ, kdy by vektor v rovině neležel a ani to nebyl její normálový vektor? Na co, by se zobrazil?

Offline

 

#4 10. 06. 2018 15:15

laszky
Příspěvky: 2363
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Lineární zobrazení

↑ Pluhtik:

Ahoj, ja bych zvolil primocarejsi postup: Hledam matici $\mathbb{P}$ takovou, ze pro libovolny vektor $\boldsymbol{v}$ lezi $\mathbb{P}\boldsymbol{v}$ v pozadovane rovine, to znamena, ze

$\mathbb{P}\boldsymbol{v} = \boldsymbol{v} + \alpha \boldsymbol{u} $,

kde cislo $\alpha\in\mathbb{R}$ se zvoli tak, aby $\boldsymbol{u}^T\mathbb{P}\boldsymbol{v}=0$, neboli $\alpha = -\frac{\boldsymbol{u}^T\boldsymbol{v}}{|\boldsymbol{u}|^2}$, takze

$\mathbb{P}\boldsymbol{v} = \boldsymbol{v}  -\frac{\boldsymbol{u}^T\boldsymbol{v}}{|\boldsymbol{u}|^2} \boldsymbol{u} =  \boldsymbol{v}  - \boldsymbol{u} \frac{\boldsymbol{u}^T\boldsymbol{v}}{|\boldsymbol{u}|^2}  = \left(\mathbb{I}-\frac{1}{|\boldsymbol{u}|^2}\boldsymbol{u}\boldsymbol{u}^T\right)\boldsymbol{v}$

a hledana matice je $\mathbb{P}=\mathbb{I}-\frac{1}{|\boldsymbol{u}|^2}\boldsymbol{u}\boldsymbol{u}^T$.

Offline

 

#5 10. 06. 2018 15:29

Pluhtik
Příspěvky: 38
Pozice: student
Reputace:   -1 
 

Re: Lineární zobrazení

↑ laszky:
Ahoj, díky za odpověď, ale nepochopil jsem polovinu z toho. Říkáš, že P je matice, v je vektor a Pv je tedy co? A I?

Nejsem student matematiky, takže to nepotřebuji znát do detailů a ani neznám. Zítra mám zkoušku a potřebuji, abych získal pár bodů z lineárního zobrazení, kdyby se tam objevilo (bylo na něj 1 cvičení a 1 přednáška, takže jsme dělali zřejmě jen základy).
Spoléhám, že na zkoušce mě zachrání jiné látky (lineární programování, Leslieho modely růstu, Euklidovská a afinní geometrie atd., což chápu podstatně lépe než zobrazení).

Offline

 

#6 10. 06. 2018 15:40

laszky
Příspěvky: 2363
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Lineární zobrazení

↑ Pluhtik:

$\mathbb{P}\boldsymbol{v}$ je soucin matice krat sloupcovy vektor a vysledkem je sloupcovy vektor, $\mathbb{I}$ je jednotkova matice, $\boldsymbol{u}\boldsymbol{u}^T$ je soucin sloupcoveho vektoru s radkovym (v tomto poradi) a vysledkem je matice.

V tvem pripade:

$\mathbb{P}=\mathbb{I}-\frac{1}{|\boldsymbol{u}|^2}\boldsymbol{u}\boldsymbol{u}^T = \begin{pmatrix}1&0&0\cr0&1&0\cr0&0&1\end{pmatrix} - \frac{1}{3^2+(-1)^2+0^2} \begin{pmatrix}3\cr-1\cr0\end{pmatrix}\begin{pmatrix}3&-1&0\end{pmatrix} = \begin{pmatrix}1&0&0\cr0&1&0\cr0&0&1\end{pmatrix} - \frac{1}{10}\begin{pmatrix}9&-3&0\cr-3&1&0\cr0&0&0\end{pmatrix} = \cdots $

Offline

 

#7 10. 06. 2018 15:45

Pluhtik
Příspěvky: 38
Pozice: student
Reputace:   -1 
 

Re: Lineární zobrazení

↑ laszky:To asi není to, co by po nás přímo chtěli (každý příklad by se měl vejít na jednu stránku A4 a to už by se mi s dalšími výpočty, jako matice přechodu atd. nevešlo, navíc by takový výpočet byl citelnou ztrátou času). I tak díky za radu.

Můžu jen požádat o odpověď na svůj předchozí dotaz z času 15:02? Předem moc díky :)

Offline

 

#8 10. 06. 2018 16:15 — Editoval kryštof (10. 06. 2018 16:19)

kryštof
Příspěvky: 316
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Lineární zobrazení

↑ Pluhtik:
Normálový vektor je k té rovině kolmý (podle definice), proto se zobrazí na nulu. Pokud v rovině vektor leží, pak zobrazení $\varphi $ ho pochopitelně zobrazí na něj samotný. Pokud vektor neleží v rovině a ani k ní není kolmý, pak určit, kam ho zobrazení $\varphi $ "pošle," to je přece v podstatě cílem téhle úlohy. Zobrazí se na $(\varphi )_{KK}\cdot(vektor)$

Offline

 

#9 10. 06. 2018 16:16

laszky
Příspěvky: 2363
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Lineární zobrazení

↑ Pluhtik:

A co případ, kdy by vektor v rovině neležel a ani to nebyl její normálový vektor? Na co, by se zobrazil?

Zobrazi se na vektor, ktery lezi v te rovine a je (ortogonalni) projekci puvodniho vektoru.

Btw, pokud pouzijes ten postup pres ty matice prechodu, potom

$\mathbb{A}=\begin{pmatrix}3&1&0\cr-1&3&0\cr0&0&1\end{pmatrix}$, $\mathbb{A}^{-1}=\begin{pmatrix}3/10&-1/10&0\cr1/10&3/10&0\cr0&0&1\end{pmatrix}$,

A zjistis, ze $(\varphi)_{\alpha,\alpha}=\begin{pmatrix}1/10&3/10&0\cr3/10&9/10&0\cr0&0&1\end{pmatrix}$,

coz je ta matice $\mathbb{P}$, kterou jsem ti psal vyse a pri jejimz odvozeni jsi nemusel pocitat zadnou inverzni matici, resp matice prechodu.

Offline

 

#10 10. 06. 2018 16:17

Pluhtik
Příspěvky: 38
Pozice: student
Reputace:   -1 
 

Re: Lineární zobrazení

kryštof napsal(a):

↑ Pluhtik:
Normálový vektor je k té rovině kolmý (podle definice), proto se zobrazí sám na sebe.

Chtěl jsi napsat na nulu?

Offline

 

#11 10. 06. 2018 16:18

kryštof
Příspěvky: 316
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Lineární zobrazení

↑ Pluhtik:
Ano, samozřejmě, promiň.

Offline

 

#12 10. 06. 2018 16:19

Pluhtik
Příspěvky: 38
Pozice: student
Reputace:   -1 
 

Re: Lineární zobrazení

↑ laszky: Aha, chápu. Já totiž věděl, jak použít matice přechodu atd. jen jsem potřeboval zjistit, jak přijdu na to $\varphi _{\alpha , \alpha }$. Myslel jsem, že tvůj postup řeší právě tohle.

Offline

 

#13 11. 06. 2018 14:50

Pluhtik
Příspěvky: 38
Pozice: student
Reputace:   -1 
 

Re: Lineární zobrazení

Chci oběma moc poděkovat:) Lineární zobrazení bylo na zkoušce a z 5 možných bodů jsem dostal 4,5. Bez vás bych tolik určitě neměl. Strhli mi půlbod za to, že jsem špatně určil inverzní matici k $(id)_{\varepsilon , \alpha }$.
Ze zkoušky mám 13 bodů z 20, přičemž jsem potřeboval pouhých 8, abych udělal předmět :) Lineární zobrazení mi ale pomohlo k lepší známce :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson