Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 09. 2018 12:49

jakub. H123
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: Z4U
Pozice: Student
Reputace:   
 

Teplosměnná plocha a výkon

Dobrý den, rád bych se dozvěděl jak vypočítat teplosměnnou plochu hliníkového profilu (odkazy níže) a výkon, který bude vytvářet.Teď neuvažujme tepelné ztráty obydlí a objem místnosti. Jedná se o profil na radiárotu kde bude proudit teplá voda o 72 stupních, počítejme na 1 metr profilu.
http://forum.matweb.cz/upload3/img/ … %2529.jpeg

http://forum.matweb.cz/upload3/img/ … 2%2529.png

Prosím o pomoc děkuji

Offline

 

#2 20. 09. 2018 16:35

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Teplosměnná plocha a výkon

V elektronice se pro podobné účely používá výrobcem specifikovaná hodnota tepelného odporu. Ale je to nutné brát s rezervou, protože v reálu to vyjde jinak pokud to třeba výrobce změřil nastojato a v zařízení je to pak naležato.

Obecně jsou na to nějaké vzorečky pro jednoduché tvary, jako rovná deska, ale jinak bych řekl, že cesta k rozumnému výsledku vede jen přes údaje od výrobce, vlastnoruční měření, nebo dotaz na někoho, kdo s tím má dostatečné osobní zkušenosti (buď přímo s tímto, nebo s hodně různými).

Takže koupit přiměřený kus toho profilu, někam doprostřed přidělat vhodný topný element (já bych použil tranzistor) a pak zjistit, při jakém výkonu má profil požadovanou teplotu. Čím budou podmínky měření bližší těm při použití, tím přesnější bude výsledek.

Offline

 

#3 20. 09. 2018 18:18

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 5047
Reputace:   126 
 

Re: Teplosměnná plocha a výkon

No, protože tepelný výkon (při konstantní teplotě toho tělesa)  je převážně určen prouděním okolního vzduchu. A proudění tekutin - to se bohužel počítat nedá.

Pokud to má být použito jako standardní radiátor, tak věc ještě lehce komplikuje fakt, že radiátor nemá konstantní teplotu, protékající voda v něm zároveň chladne.

Na ploše to závisí lineárně jen pokud jde o délku radiátoru (mluvím teď o normálním radiátoru, co mám třeba doma pod oknem - aby bylo jasné, co je délka). Na výšce a struktuře to závisí komplikovanějším způsobem, který nelze rozumně předpovídat. To samé na teplotě - protože vyšší teplota vytváří lepší podmínky pro proudění vzduchu.

Nezbude, než to vyzkoušet a změřit. Nebo si najít v katalogu nějaký radiátor podobného provedení.


Pokud se tyhle věci řeší teoreticky, tak zpravidla pomocí "teorie podobnosti" - na nějakém tvaru a za nějakých podmínek se to změří - a pak se to dá přepočítat na jinou velikost systému a jiné parametry.

Také lze proudění modelovat na počítači - ale je to docela high-tech, představuje to numerické hledání řešení Navier-Stokesovy rovnice, a je to mmch. také jeden z matematických problémů tisíciletí

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson