Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 10. 2018 19:10 — Editoval Bedlasky (12. 10. 2018 19:13)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Nerozpustný zbytek na dně lahve

Zdravím.

Doma mám udělaný 5% roztok Na2CO3 ve skleněné lahvi s hliníkovým uzávěrem. Když jsem ten roztok připravoval, tak se všechen uhličitan krásně rozpustil, roztok byl čirý. Když jsem se však na něj dnes podíval, viděl jsem na dně spoustu nerozpuštěných velkých částic. U předchozího roztoku jsem měl obdobný problém, akorát, že ten nerozpustný zbytek byl prášek na dně. Tentokrát jsou ty částice znatelně větší. Přitom nasycený roztok Na2CO3 při pokojové teplotě má 17,9 hm. %. Vůbec nechápu, jak je možné, že se uhličitan v lahvi vysrážel (a je to vůbec on?). Podle specifikace by měl být poměrně hodně čistý a obsahovat jen minimum nečistot (max. 0,5% NaCl, max. 0,004% Fe2O3, max. 0,08% nerozpustných nečistot a max. 1% vody).

Obdobný problém mám i s roztokem modré skalice, kde se mi na dně udělal modrozelený prášek. Vzhledem ke kyselému charakteru modré skalice však předpokládám, že to bude hydroxid měďnatý a bazický uhličitan měďnatý, které vznikly reakcí modré skalice s vodou a rozpuštěným CO2. Předpokládám, že při přidání pár mililitrů H2SO4 by ten prášek zmizel.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Bedlasky)

#2 14. 10. 2018 18:02

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Nerozpustný zbytek na dně lahve

No, nakonec jsem ten zbytek v lahvi přefiltroval a trochu zanalyzoval. Při filtraci se kupodivu většina těch velkých částic rozbila (a část možná rozpustila ve vodě, kterou jsem to promyl). No a vzhledem k tomu, že s kyselinou reagoval za vývoje plynu, musí to být uhličitan. Něco filtrem proteklo, to jsem z roztoku odstranil dekantací. Uvidím, co se bude dít dál, zda se to v té lahvi znovu objeví nebo ne.

Offline

 

#3 14. 10. 2018 21:35

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4866
Reputace:   125 
 

Re: Nerozpustný zbytek na dně lahve

Bedlasky napsal(a):

Podle specifikace by měl být poměrně hodně čistý a obsahovat jen minimum nečistot (max. 0,5% NaCl, max. 0,004% Fe2O3, max. 0,08% nerozpustných nečistot a max. 1% vody).

Co ta voda, ta byla také hodně čistá ?

Offline

 

#4 14. 10. 2018 21:45 — Editoval Bedlasky (14. 10. 2018 21:46)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Nerozpustný zbytek na dně lahve

↑ MichalAld:

Z vodovodu. Máme tu ale měkkou vodu, takže by se v tom nemělo tvořit moc nerozpustných uhličitanů. To bylo možná tak leda to, co zůstalo ve filtru, to ale nevysvětluje ty velké částice. Mimochodem, když jsem k tomu nerozpustnému zbytku z filtru přidal HCl, rozpustil se jen částečně, ve zkumavce ještě plavaly takové jehličkovité krystalky, které nešly rozpustit.

Offline

 

#5 14. 10. 2018 23:05

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Nerozpustný zbytek na dně lahve

↑ Bedlasky:

Ak by si bol niekde na vysokej skole a mal pristup ku XRD, tak by to bolo jasne, no neviem, ci taku moznost mas :/

Offline

 

#6 14. 10. 2018 23:13

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Nerozpustný zbytek na dně lahve

↑ Kenniicek:

Nemám, bohužel :(. Ač ono je to už asi stejně jedno, jelikož jsem všechen ten bordel vesměs vylil nebo vyhodil. Ač co jsem se teď do té flašky koukl, zase se tam udělalo pár těch menších částic, ale to může být nějaká část co se nepovedla přefiltrovat a dekantovat. Uvidím časem, jestli se tam zas něco vytvoří či ne.

Offline

 

#7 16. 10. 2018 07:37

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Nerozpustný zbytek na dně lahve

↑ Bedlasky: pozdravujem a ešte na záver,... mi to vychádza na heterogénnu nukleáciu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Krystalizace

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson