Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 01. 2019 18:37

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Studium fyziky od základov

Zdravím.
Chcel by som sa začať fyziku učiť od základov. Moje stredoškolské znalosti fyziky sú mizerné. Na gymnáziu som z nej mal trojky. Kvôli zlému vzťahu k profesorovi som sa ju neučil a dodnes mám k nej odpor.
V políčke mi ale prach padá na Feymanove prednášky z fyziky. Asi ich začnem čítať.

Poradte mi, ako a z čoho začať študovať? Dik za rady


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#2 16. 01. 2019 18:52

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4879
Reputace:   125 
 

Re: Studium fyziky od základov

Než se pustíš do Feynmanových přednášek, chce to zpravidla vystudovat ještě nějakou univerzitu. A i tak to není úplně lehké čtení...

Offline

 

#3 16. 01. 2019 21:24

Noonian
Zelenáč
Příspěvky: 17
 

Re: Studium fyziky od základov

Tak je otázka jestli si jen chceš "doplnit" vzdělání, které jsi na gymnáziu vynechal a nebo to potřebuješ k dalšímu pracovnímu postupu... Pokud k tomu prvnímu, tak doporučuju číst nějaké starší knihy, kde to bývá většinou dobře vysvětlené a autoři nezamlžují matematikou, že to neumí vysvětlit. Taková klasická kniha fyziky je třeba Nachtíkalova Technická fyzika...

Offline

 

#4 16. 01. 2019 21:44

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Studium fyziky od základov

Noonian napsal(a):

...autoři nezamlžují matematikou, že to neumí vysvětlit...

Řeči tohoto typu bych si asi nechal. Z mých zkušeností je většinou píší lidé, kteří se tímto postojem rádoby nad věcí snaží zamlžit, že neumějí počítat.

Technická fysika od Nachtikala je ale dobré doporučení.

Offline

 

#5 16. 01. 2019 21:48 Příspěvek uživatele Noonian byl skryt uživatelem Noonian. Důvod: Off topic

#6 16. 01. 2019 22:58

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4879
Reputace:   125 
 

Re: Studium fyziky od základov

Noonian napsal(a):

Myslím si, že počítat umím dobře

To si obecně myslí každý ... ono je třeba (má li to být objektivní) aby si to myslel někdo jiný, než jenom ty...

Offline

 

#7 16. 01. 2019 23:20

Noonian
Zelenáč
Příspěvky: 17
 

Re: Studium fyziky od základov

No diskusi na téma mých početních schopností můžeme vést do nekonečna, ale kolega mukel prosil o nápady na studium fyziky a zatím jsem mu tady dal tip jen já... takže mažu off topic

Offline

 

#8 16. 01. 2019 23:25

Noonian
Zelenáč
Příspěvky: 17
 

Re: Studium fyziky od základov

K tématu. Jestli jsi spíš milovník amerických knih, tak se dá koupit překlad Holliday, Resnick, Walker - Fyzika. Já teda osobně si o ní myslím, že není dobrá, a je to takové studium fyziky bez velkých souvislostí, ale je to jen můj subjektivní názor...

Offline

 

#9 17. 01. 2019 00:57

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Studium fyziky od základov

↑ mukel:
Já bych ti taky doporučil Fyziku od Hallidaye (všechny díly).


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#10 17. 01. 2019 02:16

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Studium fyziky od základov

Vypadá dobře a mají na uloz.to

Offline

 

#11 17. 01. 2019 09:28

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Studium fyziky od základov

↑ mukel:
Napriek tomu, že kvitujem tvoje odhodlanie, priprav sa že to bude chcieť riadnu dávku odvahy a trpezlivosti vypestovať si kladný vzťah k niečomu, k čomu si si v mladom veku vypestoval odpor.
Podobne ako Nooniana, tiež by ma zaujímalo, čo ťa vlastne viedlo resp. vedie k rozhodnutiu naučiť sa fyziku?

Podľa môjho názoru si však nie som istý, či práve Halliday et al. a Feynman sú najvhodnejšia "štartovná" literatúra.
Oba zväzky sú totiž odporúčanou literatúrou pre vysoké školy, nemám informácie že by sa z nich učili stredoškoláci, či už doma alebo v zahraničí.
Dalo by sa o nich uvažovať, pokiaľ by si už mal solídne fyzikálne základy SŠ rozsahu, ak však chceš začínať úplne od začiatku, neviem či je to práve najvhodnejšia voľba...

Offline

 

#12 17. 01. 2019 13:15

Noonian
Zelenáč
Příspěvky: 17
 

Re: Studium fyziky od základov

Podle mě je ta motivace zásadní v tom, jak se to učit. Jinak k tomu přistupuje člověk, který to dělá aby tomu rozumnel a jiný přístup je, když to je nějaký nutný postupný krok a pak už to zase nebude potřebovat.

Holliday: Běžně se podle ní učí na VŠ, ale podle mě je to spíš rozšíření střední školy a je to takový pohled na fyziku očima teoretiků ne praktiků

Offline

 

#13 17. 01. 2019 14:31

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4879
Reputace:   125 
 

Re: Studium fyziky od základov

↑ mukel:

A i když takové odhodlání (naučit se fyziku svépomocí) zaslouží obdiv, stejně si myslím, že to takto jednoduše nepůjde. Představa, že si přečteš nějakou knížku (jako třeba Harryho Pottera) a během dvou měsíců z tebe bude odborník na fyziku - no, je to dost úsměvná představa.

Představa, že se dá fyzika nějak pochopit i bez matematiky - to je úplná blbost. Bez diferenciálního počtu se ve fyzice nedá dělat téměř nic...na to už přišel Newton (tenkrát byl diferenciální počet v plenkách, takže si toho musel spoustu vymyslet sám).

Nejjednodušší (a nespíš i jediná) cesta, jak se něco reálně naučit je přihlásit se na nějakou univerzitu. A nemusíš se nakonec omezovat jen na fyziku, třeba se tam naučíš i něco jiného užitečného.

Dál už se dá pokračovat vlastními silami...ale bez toho to podle mě nemá žádný velký smysl.

Offline

 

#14 17. 01. 2019 15:27

Noonian
Zelenáč
Příspěvky: 17
 

Re: Studium fyziky od základov

↑ MichalAld:
A proto jsem se taky ptal, jaký je cíl té snahy. Např. pokud je dotyčnému 65+ let tak si dovedu představit, že si z toho chce udělat koníček na zbytek života... ale pokud je dotyčnému 25+ tak může být jiná situce...

Offline

 

#15 18. 01. 2019 14:45

thriller
Moderátor
Místo: Libush
Příspěvky: 947
Reputace:   24 
 

Re: Studium fyziky od základov

Doporučoval bych začít něčím jednosušším a populárněji laděným. Namísto Feynmanových učebnic fyziky bych doporučil začít něčím jednosušším a populárněji laděným. Šáhni po jeho knize "O povaze fyzikálních zákonů" nebo "Neobyčejná teorie světla a látky: kvantová elektrodynamika". Tam nejsou vzorce a vše je jednoduše vysvětleno a přitom je to pořádná fyzika. To tě namotivuje k dalšímu studiu, řekl bych.


100*0>0 aneb stokrát nic umořilo osla

Offline

 

#16 18. 01. 2019 23:12

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Studium fyziky od základov

thriller napsal(a):

Doporučoval bych začít něčím jednosušším a populárněji laděným. Namísto Feynmanových učebnic fyziky bych doporučil začít něčím jednosušším a populárněji laděným. Šáhni po jeho knize "O povaze fyzikálních zákonů" nebo "Neobyčejná teorie světla a látky: kvantová elektrodynamika". Tam nejsou vzorce a vše je jednoduše vysvětleno a přitom je to pořádná fyzika. To tě namotivuje k dalšímu studiu, řekl bych.

Tak všetky populárne knihy o fyzike mám prečítane. Preto som sa teraz pre zmenu chcel zamerať na niečo "vedeckejšie", ale predsa od základov, pretože moje znalosti z fyziky sú výrazne limitované.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#17 20. 01. 2019 10:55

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4879
Reputace:   125 
 

Re: Studium fyziky od základov

Pořád si nezodpověděl základní otázku - nakolik je ti blízká nebo cizí vyšší matematika (diferenciální rovnice). Pokud né, budeš muset začít s nimi. Bez diferenciálních rovnic nemá smysl se do fyziky pouštět.

Offline

 

#18 20. 01. 2019 12:34

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Studium fyziky od základov

Se studiem "od základů" klidně může začít i bez dif. počtu a dostudovat si ho až dojde k věcem, kde je to opravdu potřeba. Já začal jako malej tím, že mi maminka koupila nějakej zelenej přehled fyziky pro ZŠ a já si prohlížel obrázky, protože číst jsem ještě neuměl:-)

Ale samozřejmě není špatné od začátku vědět co je limita, integrál a derivace, případně nabla. Ale to si dnes stačí přečíst na wiki.

Offline

 

#19 30. 01. 2019 22:10

proton100
Zablokovaný
Příspěvky: 264
Reputace:   -21 
 

Re: Studium fyziky od základov

LukasM napsal(a):

Noonian napsal(a):

...autoři nezamlžují matematikou, že to neumí vysvětlit...

Z mých zkušeností je většinou píší lidé, kteří se tímto postojem rádoby nad věcí snaží zamlžit, že neumějí počítat.

Rovnako sa dajú matematicky popísať dva rôzne fyzikálne javy.

Offline

 

#20 30. 01. 2019 23:08

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Studium fyziky od základov

proton100 napsal(a):

Rovnako sa dajú matematicky popísať dva rôzne fyzikálne javy.

Ano, je to velmi praktické a usnadňuje to pochopení souvislostí.

Spoustě lidí třeba připadají nepochopitelné cívky, přestože jinak elektroniku umí. Když se jim řekne, že cívka je kondenzátor, kterému jsme ve všech vzorcích prohodili U a I, brzy pochopí, že je to vlastně jednoduché:-)

Offline

 

#21 31. 01. 2019 00:00

Noonian
Zelenáč
Příspěvky: 17
 

Re: Studium fyziky od základov

Spousta jevů a zákonů " klasické fyzíky" se dá vysvětlit poměrně jednoduše, aniž by k tomu člověk potřeboval složitý matematický aparát, ale musí se to umět a chtít takto vysvětlit. A nebo to můžu vysvětlovat jen jako matematiku a psát jednu parciální diferenciální a nebo integrální rovnici za druhou a očekávat, že ti jimž to vysvětluji mají minimálně tři profesury z matematiky a všechno je jim jasné atd. Prostě napíšu mnoho stran matematiky a nic nevysvětlím, protože přece je to jasné... zamlžuji podstatu matematikou...

Offline

 

#22 31. 01. 2019 00:23

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Studium fyziky od základov

No třeba já se musím na kroužku elektroniky bez dif. počtu obejít:-) Vrcholem je tak obecná mocnina/logaritmus.

Na druhou stranu, kdybychom ty součástky začali pitvat, jak to dopodrobna funguje, skončili bychom u obecného elektromagnetismu, relativity, kvantovky. Tam se sice taky dá něco jen tak plkat, ale bez VŠ matematiky jsou to víc plky než že by to vedlo k hlubšímu pochopení.

Offline

 

#23 31. 01. 2019 05:40 — Editoval proton100 (31. 01. 2019 06:36) Příspěvek uživatele proton100 byl skryt uživatelem MichalAld.

#24 31. 01. 2019 22:55

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4879
Reputace:   125 
 

Re: Studium fyziky od základov

Noonian napsal(a):

Spousta jevů a zákonů " klasické fyzíky" se dá vysvětlit poměrně jednoduše, aniž by k tomu člověk potřeboval složitý matematický aparát, ale musí se to umět a chtít takto vysvětlit. A nebo to můžu vysvětlovat jen jako matematiku a psát jednu parciální diferenciální a nebo integrální rovnici za druhou a očekávat, že ti jimž to vysvětluji mají minimálně tři profesury z matematiky a všechno je jim jasné atd. Prostě napíšu mnoho stran matematiky a nic nevysvětlím, protože přece je to jasné... zamlžuji podstatu matematikou...

O práci, kterou už před námi někdo udělal, můžeme povídat (žvanit) bez omezení i bez matematiky.

Pokud chceme ale nějakou předpověď vytvořit sami, tak to bez příšlušné matematiky půjde jen těžko.
Pokud na to máš jiný názor, můžeš mi to názorně předvést. Třeba jak z Newtonových zákonů (formulovaných bez použití matematiky) odvodit (opět bez použití matematiky) jaké jsou pohyby těles v gravitačním poli.

Případně co přesně udělá kyvadlo, když ho vhodně rozkýveme, co se bude dít v kovové dutině, když do ní vložíme smyčku protékanou střídavým proudem nebo proč vodíkový atom vypadá zrovna tak, jak vypadá (nebo nakonec cokoliv jiného) - vše bez použití matematiky a znalosti toho, co už (s pomoací matematiky) určil někdo jiny.¨

Offline

 

#25 01. 02. 2019 20:24

Noonian
Zelenáč
Příspěvky: 17
 

Re: Studium fyziky od základov

Já jsem nikdy neřekl, ani nenapsal, že není třeba matematiky. Já jen říkám, že nejlepší vysvětlení nějakého jevu je takové, kdy se to vysvětlí tak jednoduše jak jen to jde, ale ne jednodušeji, jak říkal Einstein. Každý jev ve fyzice lze vysvětlit "jednoduše" a nebo extrémně "složitě". A to je celý obsah toho, co se tady snažím říct. Nic víc, nic miň. Jsou lidi, co milují složité odvozování a dokazování, osobně znám docela dost lidí, co když od nich chceš jednoduchou odpověď, tak místo aby se nad problémem zamysleli a napsali nějaké jednoduché řešení, tak jsou schopni mě popsat "tisíce" stran rovnicema a výsledek je stejně v mlze jak před tím, a když si dáš tu práci a rozluštíš to po nich a začneš nad tím přemýšlet, tak zjistíš, že se to dalo vysvětlit "třema rovnicema a jedním obrázkem". Tomu já říkám zamlžování matematikou. Howgh. Dál už se o tom nebudu bavit, protože to nemá smysl.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson