Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 02. 2019 20:47

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Křemen z rýže?

https://www.lidovky.cz/relax/veda/pokla … n_veda_pev

Dokáže mi tu někdo vysvětlit, jak může být levnější získat SiO2  z rýže, než z křemene?

Offline

 

#2 14. 02. 2019 21:08

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Křemen z rýže?

No nikdy nevytazis cisty kremen, vzdy tam budu nejake primesi a teda - naklady na tazbu, obrovske naklady na drtenie/mletie, dalsie naklady na separaciu a neviem co vsetko dalsie.
Na druhu stranu by ma zaujimalo, ako velmi cisty SiO2 vznikne z tej ryze, ci nebude potrebovat nejaku rafinaciu cez cisty Si a znova na SiO2... I ked v nejakej "beznej" praxi sa urcite bude dat pouzit aj znecisteny a nebude treba nejaku 4-5deviatkovu kvalitu ako v elektronike a pod.

Offline

 

#3 14. 02. 2019 21:24

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Křemen z rýže?

No to je pro mě ta záhada: V písku je to majoritní složka, v rýži naprosto minoritní, takže ta ekonomika nedává smysl:-)

Offline

 

#4 14. 02. 2019 21:40

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Křemen z rýže?

Tazko povedat, ono by to chcelo vediet detaily oboch technologickych postupov a potom by sme mozno na to prisli, kde je ten zasadny ekonomicky rozdiel :) Plus nejake konkretnejsie udaje z coho sa najviac tazi SiO2, aku ma ta ruda/piesok cistotu a tak. Len tak zbezne bolo na wiki, ze pri tazeni z kremena je nutne nasledne chemicke spracovanie. A hlavnou podstatou toho vyskumu je podla mna to, ze je to recyklacia odpadu a je to ekologicke, co sa v dnesnej dobe dost vyzaduje :)

Offline

 

#5 17. 02. 2019 09:34 — Editoval DASAcom (17. 02. 2019 09:36)

DASAcom
Zelenáč
Příspěvky: 17
Reputace:   
 

Re: Křemen z rýže?

edison napsal(a):

Dokáže mi tu někdo vysvětlit, jak může být levnější získat SiO2  z rýže, než z křemene?

Dokážeš presunúť otázku do chémie?

Offline

 

#6 17. 02. 2019 10:35

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Křemen z rýže?

Ne, nejsem moderátor:-)

Offline

 

#7 17. 02. 2019 14:36

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4873
Reputace:   125 
 

Re: Křemen z rýže?

Já myslím, že to má celkem jednoduché vysvětlení - že dotyčná univerzita potřebuje mít nějaké "výsledky" aby obdržela další granty.

Kdyby to byl takový zázrak, za jaký to prezentují, tak by se o tom nepsalo v Lidovkách, ale stavěla by se někde fabrika...

To že na to má nějaký patent vůbec nic neznamená, jen to, že jde o originální myšlenku. Ale neříká to nic o ekonomických aspektech vynálezu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson