Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 03. 2019 20:25

Lyraina
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Výpočet pH u smíseného roztoku

Dobrý den,
mám tento příklad:

293. Roztok, který vznikne smísením stejných hmotnostních množství 1%ního roztoku NaOH (Mr = 40) a 1%ního vodného roztoku HNO3 (Mr= 63) bude:
a) reagovat kysele
b) reagovat zásaditě
c) reagovat neutrálně
d) zakalen, neboť se vyloučí nerozpustný NaNO3

Nechápu na co mi má napovědět to, že jsou roztoky 1% a že je stejné hmotnostní množství. Původně jsem myslela, že to znamená, že je u obou stejný počet molů, ale to by proběhla neutralizace a roztok by měl být neutrální, ale správná odpověď má být b), že bude reagovat zásaditě.

Jakým způsobem bych to měla počítat?

Díky

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Lyraina)

#2 12. 03. 2019 20:32

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Výpočet pH u smíseného roztoku

Zostav rovnicu, prepocitaj hmotnostne % na latkove mnozstvo a zistis, ze hydroxid je v prebytku a preto to bude reagovat zasadite.

Offline

 

#3 12. 03. 2019 20:35

Lyraina
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Re: Výpočet pH u smíseného roztoku

Mohl byste mi tu rovnici prosím napsat? Nevím, jak tam postupovat s tím, že je stejné hmotnostní množství, to znamená, že je libovolné?

Offline

 

#4 12. 03. 2019 20:40

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Výpočet pH u smíseného roztoku

Klasicka neutralizacia: NaOH + HNO3 --> NaNO3 + H2O

Ano, je to jedno kolko toho je, hlavne je, ze toho je rovnako vela a ma to rovnake hm. %

Offline

 

#5 12. 03. 2019 20:51

Lyraina
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Re: Výpočet pH u smíseného roztoku

Pardon, špatně jsem se vyjádřila, nemyslela jsem rovnici děje, tu znám, ale rovnici při sestavení výpočtu.

Když mám 1% , tak to je jako bych měla w=1/100 u obou. Abych mohla převést na m=n*Mr, tak potřebuju znát aspoň tu hmotnost a za tu tedy, pokud to správně chápu můžu dosadit jedničku, takže u NaOH –> n=1/40=0,025 a u HNO3–> n=1/63=0,016.

Takže protože mám více molů NaOH, tak to znamená, že mám v přebytku zásadu, takže roztok bude zásaditý, chápu to správně?

Děkuji za trpělivost.

Offline

 

#6 13. 03. 2019 09:01

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Výpočet pH u smíseného roztoku

↑ Lyraina:

Zdravím

Lyraina napsal(a):

Abych mohla převést na m=n*Mr, tak potřebuju znát aspoň tu hmotnost a za tu tedy, pokud to správně chápu můžu dosadit jedničku.

Ano, třeba, ale prakticky vzato je jedno, co dosadíte za hmotnost - stačí, aby byly obě stejné :).

Lyraina napsal(a):

Takže protože mám více molů NaOH, tak to znamená, že mám v přebytku zásadu, takže roztok bude zásaditý, chápu to správně?

Ano, chápete to správně :).

Offline

 

#7 13. 03. 2019 09:10

Lyraina
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Re: Výpočet pH u smíseného roztoku

Děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson