Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 04. 2019 18:44 — Editoval mukel (13. 04. 2019 18:48)

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Za rok?

Ahojte.

Chcem sa spýtať, či sa dá fyzika naučiť za 1 rok tak, aby som zvládol štúdium Biofyziky, ktoré sa bude konať na UPJŠ. Má to vôbec zmysel ísť študovať fyziku? Netreba vo fyzike excelovať, ak sa chcem uchádzať o post študenta fyziky?
Na gymnáziu som maturoval z matematiky a informatiky, z fyziky som kvôli vyučujúcemu fyziku znenávidel a mal som z nej 3ky. (Na základke som z fyziky chodil po oĺympiádach.)

Ak sa mám do toho pustiť, čím mám začať? Aký postup zvoliť, aby som sa vo fyzike vyšvihol? Kúpiť nejaké knihy a z nich sa učiť? (Ak áno, poraďte aké.)

Vopred ďakujem za radu.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#2 13. 04. 2019 22:01

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Za rok?

Těžko říct. Jednoduchá odpověď by byla, že za rok se to zvládnout nedá.
Na druhou stranu - pokud člověk opravdu něco chce, dokáže téměř nemožné.

Problém bude taky, že pokud se to chceš učit sám, budeš dost těžko shnánět nějakou vhodnou učebnici.


Na druhou stranu - my měli na škole fyziku jen v prvním ročníku, a tím pádem takovou úplně základní, a pak nám ještě dělali na konci 4. ročníku kurz praktikanti z VUT, abychom byli schopní alespoň nějak dát ty přijímačky - a na univerzitě (elektrotechnické) jsem s fyzikou žádný problém neměl. Naopak bych řekl, že jsem si ji už tenkrát oblíbil.

Podle mě není vůbec nutné být nějaký odborník (na cokoliv) když se hlásíš na slušnou univerzitu - pokud jsi ochotný těch 5 let strávit prací a né studentskými radovánkami.

Offline

 

#3 13. 04. 2019 23:08

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Za rok?

↑ MichalAld: Veď o to mi ide... aby som zohnal nejakú učebnicu a k tomu aj zbierku príkladov. No uvidíme či mi tu niekto nejakú poradí. Bol by som veľmi vďačný.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#4 14. 04. 2019 13:12 — Editoval rughar (14. 04. 2019 13:13)

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Za rok?

↑ mukel:

Pokud si měl někdy fyziku rád a chodil si na olympiády, asi to pro tebe není úplně muka se to učit :). Za rok to určitě jde. Já jsem vlastně fyziku neměl rád cca do poloviny střední školy, pak se to nějak změnilo díky pár knihám a za dva roky jsem se pak přihlásil na obecnou fyziku na MFF. A šlo to. Spolužáci, co na začátku věděli ještě méne než já, školou prošli mnohdy lépe. Prostě chtěli, to je celé.

Před studiem fyziky není moc potřeba toho tolik vědět, spíš se nějak připravit na ten následný tok informací, protože vysoké školy zpravidla moc nepředpokládají (zřejmě tuší proč), že by lidé toho tolik uměli. Takže až pak bude režim, že fyzika nebudou jen 2-3 hodiny týdně, ale víc než půlka týdne, tak je dobré z toho hned neumřít :)

Takže jsou vhodné knížky, které spíš vysvětlují než že by jen konkrétně naučili kus fyziky, kterou ti stejně přeučí. Doporučuji Feynmanovy přednášky z fyziky, alespoň první díl. Není to moc dobrá vysokoškolská učebnice, protože vše rozebírá poměrně pomalu a než se člověk něco doví, dost toho načte. Ideální pro SŠ. Když člověk zvládne tempo Feynmanna, který všechno vysvětluje do podrobna a se spoustou analogií, tak pak je podle mě dobře připraven přesedlat na tempo VŠ.

Kdyby Feynmann byl pro začátek trochu silná káva, tak lze ještě více ubrat a přečíst si knihy Fyzika od Davida Hallidaye. Ten je ještě více popisnější.

No a pak stačí být dopředu trochu připraven na to, že na škole se s tím už tak nemažou a trochu rychleji jedou. Neznám teda moc konkrétně tu UPJŠ. Ale to co jsem napsal je dobrý základ i pro velmi těžké studium.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#5 14. 04. 2019 16:04 — Editoval mukel (14. 04. 2019 16:06)

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Za rok?

↑ rughar: Ďakujem za radu. Feynmanove prednášky 1 mám doma tak sa do nich pustím.

Akej časti fyziky sa venuješ?


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#6 14. 04. 2019 22:07

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Za rok?

Já nevím, jestli jsou zrovna Feynmanovy přednášky ten nejlepší způsob, jak začít s fyzikou.

Offline

 

#7 14. 04. 2019 22:14

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Za rok?

↑ MichalAld: Aj to som už niekde čítal. Rughar a MichalAld... už sa nejako dohodnite, ja čakám. :P


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#8 14. 04. 2019 22:45 — Editoval MichalAld (14. 04. 2019 22:49)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Za rok?

Tak to můžeš taky čekat dalších 30 let ... není to žádná naše (ani morální) povinnost mít na takovouhle věc jednotný názor.

Když se Feynmanovy přednášky objevily v prodeji, já měl už několik let po univerzitě - takže jsem si je koupil jen tak pro zábavu. A jak říkám, už jsem měl za sebou několik semestrů matematiky (diferenciálního počtu), fyziky i třeba teorie elektromagnetického pole, přesto jsem nad většinou kapitol, co jsem četl musel strávit řadu hodin, než jsem to pořádně pochopil.

Když si vezmeš, kolik je tam kapitol (v prvních dvou dílech cca 90, a každá má v průměru 7 podkapitol), tak to máš 630, s každou když strávíš nějaké dvě hodky tak to máš přes 1000 hodin, což je 4 hodiny každý pracovní den po dobu jednoho roku.


A podle mě je to navíc úplně zbytečné - biofyzika je převážně biologie a chemie, a fyzika jen trochu. Pochybuji, že nějaký biofyzik potřebuje být odborník třeba na teorii relativity či elektromagnetické pole (většina druhého dílu přednášek je o elektromagnetickém poli). Je tam třeba několik dosti obsáhlých kapitol o statistické mechanice - my to třeba ve fyzice na univerzitě neměli vůbec. A je to zrovna taková věc, co se docela těžko chápe....

Prostě - ve Feynmanových přednáškách najdeš (z klasické fyziky) skoro všechno, a popsané tak, že se to z toho nakonec dá pochopit. Ale ve většině případů není potřeba toho tolik (a do takových detailů) znát, a už vůbec né před tím, než se člověk na univerzitu přihlásí.

Offline

 

#9 15. 04. 2019 16:27

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Za rok?

Ok, uvidíme či niekto ešte napíše a poradí.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#10 15. 04. 2019 16:48

krakonoš
Příspěvky: 1160
Reputace:   34 
 

Re: Za rok?

↑ mukel:
Ahoj.
Co se tyce biofyziky na medicine,prislo nam doma priserne,ze bylo odprednaseno par lekci (souvislosti s EKG..) a ostatni si meli studenti nastudovat sami.Hemzilo se to samym gradientem a Fourierovymi transformacemi,pritom na gymplu tito lide ani nechodili na vyberove kurzy zakladu analyzy a nikdy neslyseli ani o derivaci.Vysledek byl ,ze se zkousela nejaka cisla frekvenci zpamneti a pod. a zkousku neudelali u jednoho fanatika ani lidi ,kteri meli za sebou bakalarske studium na matfyzu. Takze neni biofyzika jako biofyzika.


tg(x) je funkcí života.Jednou jsi nahoře🗽, podruhé zas dole 🗿.

Offline

 

#11 15. 04. 2019 19:06

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Za rok?

↑ krakonoš:
To je super, teda. Se divím, že to nedotáhli k dokonalosti, a nenechali studenty, ať si nastudují rovnou všechno, co by se měli na té škole naučit - a dělat jen zkoušky.

Offline

 

#12 16. 04. 2019 00:21

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Za rok?

↑ krakonoš: Dúfam, že sa do takej školy nedostanem, aj keď aj to je možné.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#13 16. 04. 2019 09:16 — Editoval Ferdish (16. 04. 2019 09:17)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Za rok?

↑ mukel:
Ako absolvent fyziky na UPJŠke ťa môžem uistiť, že toto nie je ten typ školy. Aj keď netvrdím, že sa nemohlo niečo zmeniť. Predsalen je to už 6 rokov, čo som si v aule LF od dekana preberal svoj magisterský diplom.

Beztak, prvé ročníky štúdia bude prevažovať skôr matematika nad fyzikou (uvidíš sám).

Offline

 

#14 16. 04. 2019 14:13

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Za rok?

↑ Ferdish:Akej oblasti fyziky sa teraz venuješ? Poraď nejakú literatúru na štúdium...


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#15 16. 04. 2019 15:29

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Za rok?

↑ mukel:
Tak ja mám vyštudovanú fyziku kondenzovaných látok, ale momentálne som na postdoku v zahraničí, kde sa pre zmenu venujem fyzikálnej chémii.

Čo sa týka literatúry, ťažko radiť...ani na gympli sme sa podľa učebníc veľmi neučili, naši profesori mali vlastné materiály, o učebniciach fyziky dostupných v tej dobe mali svoj vlastný názor.
Prakticky sme používali len zbierku príkladov, ale nepamätám si už ani autora, ani presný názov. Vlastne, ja už ani netuším, čo sa dnes na stredných školách (gymnaziálnej úrovne) z fyziky učí..asi bude lepšie spýtať sa tunajších učiteľov.

VŠ učebnice, ktoré by boli pochopiteľné pre stredoškoláka, tam to tiež nevidím veľmi ružovo.
Feynman bol zamietnutý, súhlasím že to nie je literatúra, s ktorou je vhodné začať sa učiť fyziku od piky. Možno tak Fyzika od tria Halliday-Resnick-Walker...

Offline

 

#16 16. 04. 2019 19:52

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Za rok?

↑ Ferdish:Asi si ho kupim. :)


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#17 17. 04. 2019 13:34

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Za rok?

↑ mukel:
Čo, Feynmana aleo Hallidaya?

Offline

 

#18 17. 04. 2019 15:50

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Za rok?

↑ Ferdish:Hollidaya


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#19 17. 04. 2019 15:53 — Editoval krakonoš (17. 04. 2019 16:40)

krakonoš
Příspěvky: 1160
Reputace:   34 
 

Re: Za rok?

↑ MichalAld:
Ahoj.
K té dokonalosti to tam už dávno dotáhli,můj syn se defacto celé první tři roky učil doma sám,vypracovával si s ppomocí internetu témata ,a do školy prakticky nechodil.Až v posledních letech se to změnilo kvůli spojitostem s praxí.
Co se týče jiných zkoušejících a způsobu výuky , včetně osnov ,byl jinak spokojen.
Daleko horší zvěsti jsem slyšela o 1.LF.Tam nikdy nikdo neví,kdy bude vyhozen jen proto,že prostě jen někomu není sympatický.
Slyšela jsem i o případech,kdy jsou lidé vyhozeni,protože mluvili slovensky.To mi příjde příšerné,už jen z toho důvodu,že jsme měli spolu ,po dobu mnoha let ,hodně. společného.
Zřejmě se dnes bere,že Slovák je cizinec,a má tedy podle pravidel umět česky příp. anglicky( v souladu s předpisy)??
Co to ale říká o vyučujícím,kterému je něco pod 80 let,žil leta v ČSSR,a slovensky stoprocentně musí rozumět?


tg(x) je funkcí života.Jednou jsi nahoře🗽, podruhé zas dole 🗿.

Offline

 

#20 17. 04. 2019 18:13

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Za rok?

krakonoš napsal(a):

Co to ale říká o vyučujícím,kterému je něco pod 80 let,žil leta v ČSSR,a slovensky stoprocentně musí rozumět?

Nechci být cynik, ale tohle se asi za chvíli vyřeší samo...

Offline

 

#21 17. 04. 2019 18:29

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Za rok?

↑ krakonoš:↑ MichalAld: Aááále, nechajte to tak. Kvôli tomu sa rozhodne nevaďte.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#22 17. 04. 2019 18:49

krakonoš
Příspěvky: 1160
Reputace:   34 
 

Re: Za rok?

↑ mukel:
To tak někdy bývá,když máš o někom dobré mínění a zeptáš se na něho na chatě kamarádů vnuka,kteří studují na 1.LF,a chlubíš se tím,že to před 50 lety byl tvůj spolužák,myslíš si jak je dobrý a kam to až dotáhl.....
Byla jsem v šoku!!!


tg(x) je funkcí života.Jednou jsi nahoře🗽, podruhé zas dole 🗿.

Offline

 

#23 17. 04. 2019 19:31

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Za rok?

Offline

 

#24 17. 04. 2019 19:31

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Za rok?

Offline

 

#25 18. 04. 2019 03:33

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Za rok?

↑ misaH:Ty mi nič neporadíš?


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson