Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 05. 2019 22:59

Ziza
Zelenáč
Příspěvky: 6
Pozice: student
Reputace:   
 

Apolloniova úloha - tečna, sečna kružnice

Dobrý den,
potřebuji poradit s jednou apolloniovou úlohou, zadání: je dána kružnice a dvě různoběžky , které se protínají v bodě P, jedna z přímek je  sečnou kružnice a druhá tečnou. Najlezněte takovou kružnici, která se dotýká kružnice a obou přímek.
Vím že se stoprocentně bude využívat stejnolehlost, ale nemůžu ji najít :D
Děkuji za pomoc

Edit:
našel jsem způsob ale neumím si ho obhájit, proč funguje.
//forum.matweb.cz/upload3/img/2019-05/29600_60583152_425866587977410_1385026566689390592_n.jpg

V prvním kroku jsem si uděla rovnoběžky s přímkami tak, aby byly obě zároveň tečny kružnice. Druhým krokem bylo spojení průniku původních dvou přímek a průnikku nově vzniklých. Tato spojnice protnula danou kružnici ve dvou bodech T1 a T2 (v obrázku ty zakroužkované). Tyto body jsou podle mého názoru středy stejnolehlosti, z tohoto důvodu jsem spojil střed kružnice a bodem T1. Průnik polopřímky ST1 a osy uhlu, který je daný původními přímkami,  by měl být střed  kružnice, která řeší tuto úlohu. To stejní průnik polopřímky ST2 a osy by měl být střed druhého řešení. Jediné s čím mám problém, že nevím jak obhájit ty rovnoběžky v prvním kroku.
Doufám že se najde někdo, kdo mi to zkusí vysvětlit proč to funguje

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) byk7)

#2 19. 05. 2019 23:17

byk7
InQuisitor
Příspěvky: 4713
Reputace:   221 
 

Re: Apolloniova úloha - tečna, sečna kružnice

Vytváření duplicit není pěkné, viz pravidla.


Příspěvky psané červenou barvou jsou moderátorské, šedá je offtopic.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson