Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 02. 2020 17:31 — Editoval NeuRotiCk (19. 02. 2020 17:34)

NeuRotiCk
Příspěvky: 70
Reputace:   
 

Fyzikální chemie

Dobrý den, mám problém s určením jednotek.
Jde o Freundlichovu izotermu $a=k\cdot c^{m}$

Mám sestrojený graf, zlinearizoval jsem fci, takže mám závislost $log a$ na $log c$
rovnici přímky mám: $y=0,5581x-3,3635$
Vím, že $0,5581=m$ a $k=10^{-3,3635}$
Myslel jsem, že jednotky koeficientů $m,k$ jsou bezrozměrné, ale podle paní profesorky mají jednotky, což mi z grafu nepřijde, když logaritmy jsou bezrozměrné, hledal jsem všude možně ve skriptech, na internetu, ale nikde jsem nemohl najít žádnou zmínku o jednotkách těhle konstant.
Možná ještě, jestli hodnoty$-3,3635$ a $0,5581$ mají taky nějaké veličiny?
Kdyby někdo mohl poradit, jak na tyhle jednotky dojít, byl bych mu vděčný.

Offline

 

#2 19. 02. 2020 18:44

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Fyzikální chemie

S "m" ti neporadim, od toho by som taktiez cakal bezrozmerne cislo... Snad niekto iny bude mudrejsi :)

Za predpokladu ze "a" je bezrozmerne, a "c" je koncentracia, tak "k" musi mat rozmer c^-1, a teda l/mol

Offline

 

#3 19. 02. 2020 19:02

NeuRotiCk
Příspěvky: 70
Reputace:   
 

Re: Fyzikální chemie

To jsem zapomněl uvést, "a" má rozměr a to konkrétně $a=[mol/g]$.
Od tohoto odvození by teda $m=[g]$ a "k" by zůstalo v té obracené hodnotě, tak by to mohlo fungovat, jenže ona mi udělala značku, že mi chybí jednotky u čísla $-3,3635$ čili u toho exponentu, který v grafu odpovídá tomu posunutí.
Z rovnice přímky $y=ax+b$ tak chce podle mě vědět jednotku toho $b$ ale to je podle mě bezrozměrná veličina.

Offline

 

#4 19. 02. 2020 19:25 — Editoval Kenniicek (19. 02. 2020 19:28)

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Fyzikální chemie

Toto si nemyslim, ze plati:

NeuRotiCk napsal(a):

Od tohoto odvození by teda $m=[g]$ a "k" by zůstalo v té obracené hodnotě

Tak potom by to "k" mohlo mat rozmer l/g...

Dalsia vec, ktora mi napadla je, ze (asi) som sa nestretol s tym, ze v exponente by boli fyzikalne jednotky a nebolo to bezrozmerne cislo. Mozno som to divne napisal, ale ak sa pozries napriklad na Arrheniovu rovnicu alebo rozpadovy zakon, tak "tvar" tych rovnic je podobny s tvojou a vzdy v exponente dostanes bezrozmerne cislo. Mozno sa mylim, neviem, je to len moj postreh.

Offline

 

#5 19. 02. 2020 19:35 — Editoval NeuRotiCk (19. 02. 2020 19:37)

NeuRotiCk
Příspěvky: 70
Reputace:   
 

Re: Fyzikální chemie

Právě, já měl u "k" jednotku jak si napsal l/g, "m" sem měl bezrozměrný ale stejně u toho exponentu mi řekla, že mi tam chybí jednotka, no nevím co s tím, napíšu tam že je to bezrozměrné a prostě uvidím co mi na to řekne, případně ještě pohledám.
Příští týden, jak budu vědět výsledek, to jsem pro zajímavost napíšu, i tak moc děkuju.
Jinak co se týče té Arrheniovy rovnice, tka tam sice jsou nějaké jednotky v exponentu, ale všechny se mezi sebou vykrátí, tady mě strašně mate to "m".

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson