Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 03. 2020 13:47

Míra0030
Zelenáč
Příspěvky: 2
Pozice: student
Reputace:   
 

Paprsková optika/bodový zdroj/čočky

Dobrý den,
byl bych velice vděčný za pomoc s tímto příkladem. Asi je v podstatě celkem jednoduchý, jen asi neznám (ani jsem nenašel) správný vztah a nebo jsem správně nepochopil zadání, tedy:

Když posouváme bodový zdroj po ose čočky, která má průměr 6 centimetrů a ohniskovou vzdálenost 12 centimetrů, vznikne dvakrát na 30 centimetrů vzdáleném stínítku světelné pole velikosti čočky. Určete v obou případech předmětovou vzdálenost.

Předem děkuji za pomoc!

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Míra0030)

#2 14. 03. 2020 06:10

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Paprsková optika/bodový zdroj/čočky

↑ Míra0030:
Ahoj, pokud budou paprsky za čočkou rovnoběžné, bude na stínítku světelné pole stejně veliké, jako je čočka. V takovém případě nebude záležet na vzdálenosti stínítka. I bez počítání bys měl vědět, kde musí být zdroj (resp. předmět), aby tento případ nastal.

Přídeš na druhou možnost? Paprsky se budou za čočkou sbíhat do bodu (obrazu bodového zdroje) a za ním rozbíhat, pak dopadnou na stínítko...

Offline

 

#3 14. 03. 2020 07:52 — Editoval Míra0030 (14. 03. 2020 07:53)

Míra0030
Zelenáč
Příspěvky: 2
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Paprsková optika/bodový zdroj/čočky

↑ medvidek:
No jo, jasně, chápu, děkuju mockrát. Příště se nad tím jen trochu logicky zamyslet. Já jsem se to spíš snažil sestavit do vzorečku! Ještě jednou díky.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson