Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
↑ freon:
Kosmologie je vědní obor, takže jestli chceš důkaz, že kosmologie existuje, zajdi třeba do knihkupectví a tam najdeš nějaké texty o kosmologii dokazující existenci kosmologie.
Offline
On asi spíš chce nějaké důkazy správnosti kosmologie:-)
No obávám se, že zadarmo to nebude:-)
1. Lze si tedy za cca 1-2 průměrné výplaty koupit přiměřený dalekohled s chlazenou kamerou, mezi to dodělat spektrografický nástavec a může zkoumat třeba rozpínání vesmíru.
2. Pak se taky dá koupit, celkem za pár drobných, stavebnice přijímače na reliktní záření. Ale je to dost minoritní. Populárnější jsou stavebnice na signál z okolí Jupiteru, jenže to už kosmologie není. Možná je lepší seznámit se s nějakým radioamatérem, co se zabývá mikrovlnama, ten by ti to snadno ukázal.
3. Kdyby si pořídil lepší dalekohled, tak za cenu auta, lepší kameru s pořádným spektroskopem (další auto), může zkusit vliv temné hmoty.
S 1 a 3 je ale trochu problém, že to chce vzdálenosti objektů. Bližší si lze za pár let změřit paralaxou, u vzdálenějších nezbývá než zkoumat jas a spektra supernov, samozřejmě si to předtím do detailu nastudovat:-)
No prostě je to pro 1 člověka zábava na několik životů:-)
Offline
↑ edison:
Já vím, narážel jsem na to, že první předpoklad užitečné odpovědi je, se správně zeptat.
Další věc je, že důkaz nedostane nikdy, maximálně pozorování podpoří (nevyvrátí) nějakou hypotézu. Pokud třeba uvidí červený posuv, není to samo o sobě důkaz toho, že se celý vesmír opravdu rozpíná. Vždycky si může vymyslet alternativní scénář se stejným výsledkem pozorování. Navíc bez potřebného teoretického zázemí mu stejně nezbyde, než uvěřit, že posunutá čárka na fotce spektra znamená vzdalování objektu a tudíž rozpínání.
To, jak si pozorování vyloží, čili zda přijme mainstream výklad rozpínání, nebo bude věřit nějaké alternativě je už volba každého. Obvykle je to tak, že čím víc toho bude o astronomii vědět, tím spíš bude inklinovat ke standardní kosmologii na úkor alternativních hypotéz. Kosmologie je opravdu na hranici dnešního poznání a není to o jednoduchém jednotlivém důkazu, jako spíš o celkovém souboru dosavadních pozorování a znalostí, a jejich co nejméně rozporuplném výkladu. Takže jak píšeš: studovat, studovat, studovat.
Offline