Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 15. 09. 2020 06:24

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Maturita 1885 (vraj)

↑↑ misaH:
Ano, ta povolání mě na tom také zaujala. Hlavně ta služba na městském úřadě :)


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#27 15. 09. 2020 08:29

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Maturita 1885 (vraj)

Offline

 

#29 16. 09. 2020 23:49

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Maturita 1885 (vraj)

Zdravím,
↑↑ zdenek1: v nové verzi Kramerius jsou zdigitalizované (vý)roční zprávy škol, čtení je to zajímavé a mimo jiné obsahují zprávu o maturitách a obsahu maturitní zkoušky hodně let zpět. Vyhledala jsem např. na výskyt odkazu na sbírku Maturitní otázky z mathematiky (kniha je dostupná prezenčně :-)), dává takové výroční zprávy.
Dle předmětného odkazu usuzuji, že gymnázium mělo část klasickou a reální, např. jako gymnázium v Táboře (maturita je v roku vydání 1885 na str. 67), popř. se podívat i na další léta. Co do obtížnosti - jde o oktavány, tedy období naších osmiletých gymnázií, Nepochybuji, že při odpovídajícím rozsahu učiva požadavky zkoušek zvládnou.

Pro představu vývoje je dost názorný tento materiál - RNDr. Dag Hrubý: Matematika a maturita. Historie a současnost, zde již jsou úlohy z období 1907 (v dílech 2, 3, 4).

Jinak to porovnání "tehdy" a "teď" je dost obtížně proveditelné - měli úplně jiné historické, sociální a (snad hlavně) informační prostředí. Ovšem karierní představy jsou shodné s karierou moderních oktavánů.
Jeden fakt, který zůstává při podobných debatách nepovšímnout - hodně dlouho se na stránkách výročních zpráv nevyskutuji ženy - a to ani v seznamech studujících, ani v pedagogickém sboru. Naopak doma bylo vytvářeno většinou tradiční pěvné zázemí atd. Tento boj za égalité se nám možná vymstil nejvíce (naštěstí snad je již od toho ustupováno). 

kolega Zdeněk napsal(a):

Ano, ta povolání mě na tom také zaujala. Hlavně ta služba na městském úřadě :)

:-) že je nesprávně pojimenován úřad? Práce v úřadě přeci byla dobrým zaměstnáním (když jsi měl štěstí, tak jsi dostal definitivu a měl po starostech) a určitě takovým zůstává (v Opavě máme přímo Fakultu veřejných politik na univerzitě).

Děbata ohledně lidu dělného je na mne nějak moc komplikována, tuto část jsem vynechala :-). Zdravím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson