Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Výpočet práce (Coriolisova síla, odstředivá setrvačná síla) (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 04. 03. 2021 15:49

dosi6
Zelenáč
Příspěvky: 7
Pozice: student
Reputace:   
 

Výpočet práce (Coriolisova síla, odstředivá setrvačná síla)

Př: Jakou práci vykoná člověk o hmotnosti 80 kg na točně o poloměru 3 m při přesunu z kraje točny doprostřed? Uvažujte, že točna během přesunu rotuje rovnoměrně s frekvencí 1 Hz. Jaké síly na člověka působí při přesunu a které z nich konají práci?

U výpočtu jsem využil vztahu pro:

Coriolisovu sílu [mathjax]F_{c}=2\cdot m\cdot \omega \cdot v\cdot sin(\alpha)[/mathjax]
Odstředivá setrvačná síla [mathjax]F_{o}= m\cdot \omega^{2} \cdot r[/mathjax]

Napadlo mě využít integrál: [mathjax]W = \int_{0}^{\Delta  s} (F) ds[/mathjax]

Dále vím, že síla odstředivá má směr od středu točny, ale nejsem si jist, zda Coriolisova síla má tečný směr ve směru otáčení a jejich společnou výslednici mohu spočítat před Pythagorovu větu.

U otázky: ,,Jaké síly na člověka působí při přesunu a které z nich konají práci?''
Tuším, že Coriolisova a odstředivá setrvačná síla práci nekonají ani jedna, je to správně?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) dosi6)

#2 05. 03. 2021 07:34

mirek_happy24
Místo: Praha
Příspěvky: 156
Škola: Gymnázium Na Pražačce
Pozice: student
Reputace:   
Web
 

Re: Výpočet práce (Coriolisova síla, odstředivá setrvačná síla)

Ta otázka mi přijde divně položená, samozřejmě Coriolisova a odstředivá setrvačná síla v žádném případě práci nekonají. Jinak postup máš zdá se dobře, podle mého chabého úsudku. Jestli všechny výpočty vedly k jediné(té poslední) otázce, je jedno, jak výsledek vyjde, síla nikdy nemůže konat práci, v žádném nám známém vesmíru.

Doufám, že jsem Vám pomohl, nechtěl bych přijít o reputaci.
Přeji hezký den.


INTELIGENTI SI ROZUMĚJÍ

Offline

 

#3 05. 03. 2021 10:27

dosi6
Zelenáč
Příspěvky: 7
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Výpočet práce (Coriolisova síla, odstředivá setrvačná síla)

↑ mirek_happy24:

Napsal jsem právě vyučujícímu a dostal odpověď:

,,Není to tak, že by setrvačná odstředivá nekonala práci. To platí pro Coriolosovu, protože ta je vždycky kolmá na směr pohybu. Ale setrvačná odstředivá je zde určitě v přímce, po které probíhá pohyb.... Takže ta integrace bude u ní, protože velikost závisí na vzdálenosti od osy otáčení.''

Moc jsem to nepochopil, protože já to bych to pochopil tak, že tu práci bych měl se sílou, kterou vytvoří jen ta odstředivá setrvačná. Jak jsi psal, síla sama o sobě nemůže konat práci, takže ta poslední otázka je jedině chyták.

Offline

 

#4 05. 03. 2021 18:25

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Výpočet práce (Coriolisova síla, odstředivá setrvačná síla)

Já si teda myslím, že otázka ,,Jaké síly na člověka působí při přesunu a které z nich konají práci?'' obsahuje zcela jasně slova "při přesunu". A od přesunu se tak nějak očekává nenulová dráha. Obzvlášť když je v úloze jasně specifikováno, odkud a kam se přesouvá. Žádný chyták bych v tom neviděl.

Změní se při přesunu z místa A do místa B potenciální, nebo kinetická energie? Pokud ano, tak nějaká síla konala práci.

Uznávám, že v tomhle případě se nad tím člověk musí důkladně zamyslet, jestli je to opravdu klasické konání práce, aby nebyl třeba jen transfer kinetické energie mezi člověkem a točnou, a protože jsem na to neměl čas, radši jsem k tomu včera nic nepsal:-)

Offline

 

#5 06. 03. 2021 15:04 — Editoval Richard Tuček (06. 03. 2021 15:05)

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1055
Reputace:   18 
Web
 

Re: Výpočet práce (Coriolisova síla, odstředivá setrvačná síla)

Při přesunu z kraje do prostředka člověk koná práci proti odstředivé síle
Velikost odstředivé síly je m*r*omega^2  (omega je úhlová rychlost)

1 Hz = 1 ot/s  = 2*pi rad /s

Na člověka také působí jeho tíha, ta ale práci nekoná, protože je rušena podložkou.
Síla působící kolmo na směr dráhy nekoná práci.

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Výpočet práce (Coriolisova síla, odstředivá setrvačná síla) (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson