Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 03. 2021 17:18

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Válec na nakloněné rovině

Řeší se to tu každou chvíli, tak jsem si říkal, že bych se to mohl konečně naučit taky ... a úplně mi to jasné teda není.

Mějme tedy válec o hmotnosti m, momentu setrvačnosti J a poloměru r co se bez prokluzu kutálí na nakloněné rovině, a máme určit jeho zrychlení (ať už posuvné či úhlové, to se dá přepočítat). A nesmíme použít energii.

Dá se nějak určit moment, který na válec působí, jen z geometrického uspořádání situace, nebo k tomu potřebujeme ten moment setrvačnosti ? A jak se to vlastně dělá?

Když využiji vztahy pro energii (posuvnou a rotační), dostanu celkem jednoduše vztah (neručím, že je úplně správně, dělal jsem to jen narychlo).

[mathjax]F = (k+1)ma[/mathjax]

Ale jak se k němu dojde bez použití vztahů pro energie ?
Můžeme předpokládat, že válec je na vodorovné rovině a působí na něj síla F, to je jednodušší.

Zkoušel jsem to, ale vyšla mi tam trochu jiná konstanta .. jak se to vlastně správně dělá?

Offline

 

#2 13. 03. 2021 13:50 — Editoval Richard Tuček (13. 03. 2021 15:17)

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1047
Reputace:   18 
Web
 

Re: Válec na nakloněné rovině

Pokud se válec kutálí po nakloněné rovině, mění se potenciální energie na kinetickou a to posuvného a rotačního pohybu.
Pokud se to má řešit bez použití energií, tak na válec působí síla o velikosti: m*g*sin(alfa)
platí: m*g*sin(alfa)=m*a+J*eps/r=m*a+J*(a/(r^2))=(m+ms)*a
eps=a/r je úhlové zrychlení, ms je setrvačná hmotnost=J/(r^2) (nemusí se rovnat skutečné hmotnosti válce).
Z té rovnice se zrychlení určí snadno.

Pro kontrolu to též vyřešte použitím zákona zachování energie.

Offline

 

#3 13. 03. 2021 16:27

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Válec na nakloněné rovině

No a to

[mathjax]F = ma + J \frac{\epsilon}{r}[/mathjax]

plyne z čeho?

Offline

 

#4 13. 03. 2021 16:33

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1047
Reputace:   18 
Web
 

Re: Válec na nakloněné rovině

Válec roztáčí dvojice sil, posuvná síla a třecí síla. Vlivem tření se válec roztočí.
m*g*sin(alfa)*r = F*r moment dvojice sil
F*r=J*eps=J*a/r, tj. F=J*a/r^2

Offline

 

#5 13. 03. 2021 16:44

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Válec na nakloněné rovině

↑ MichalAld:
Takže jak se to klasicky dělá:
2. NZ: $ma=mg\sin\alpha-F_t$ - ve směru pohybu jiné síly nejsou, smykové tření tam být musí, jinak dojde k prokluzu.

pohybová rovnice pro otáčivý pohyb, osa rotace je střed válce
$M=J\varepsilon$
$F_tr=J\frac ar$, tíha i normálová síla jdou pře střed, takže jejich momenty jsou nulové. (Samozřejmě za tichého předpokladu, že těžiště splývá se středem válce)

Zbytek jsou počty, ale mělo by vyjít $a=\frac{mgr^2\sin\alpha}{mr^2+J}$


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#6 18. 03. 2021 18:40

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Válec na nakloněné rovině

Jo jo, děkuji ... já jsem si myslel, že to tak nějak musí být, a že moment nemůžeme určit jen z geometrie, ale s těmi silami co nepůsobí ve stejné ose - to mě vždycky trochu zmate (my jsme se tím na škole moc podrobně nezabývali, a pak už jsem se s tím skoro nesetkával).


Ještě jsem to zkoušel pomocí energie, a vyjde to taky (akorát se musí správně derivovat, podle x, a né podle t).

[mathjax]E=\frac{1}{2}mv^2 + \frac{1}{2}J \omega^2[/mathjax]

a "vazební vztah"  [mathjax]v = \omega r[/mathjax], tedy [mathjax]\omega = \frac{v}{r}[/mathjax]

což nám dá

[mathjax]E=\frac{1}{2}mv^2 + \frac{1}{2}J \frac{v^2}{r^2}=(m + \frac{J}{r^2}) \frac{1}{2}v^2[/mathjax]

dále budeme potřebovat:

[mathjax]\frac{d}{dx}(v^2)=\frac{d}{dt}(v^2)\cdot \frac{dt}{dx}=2v\cdot a \frac{1}{v}=2a[/mathjax]

takže

[mathjax]F=\frac{dE}{dx}=(m + \frac{J}{r^2}) \frac{1}{2}\frac{d}{dx}(v^2)=(m + \frac{J}{r^2})a[/mathjax]

Což je to samé jako to tvoje, když si teda vyjádříme tu sílu.

Mě se teda víc líbí, když si ještě rozepíšeme vztah pro moment setrvačnosti jako

[mathjax]J=kmr^2[/mathjax]

Protože pak dostaneme

[mathjax]F=(1+k)ma[/mathjax]

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson