Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 04. 2021 13:33

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Rozpouštění olivového oleje

Jsem poněkud zaskočen zjištěním, že když smíchám olivový olej s lihem nebo IPA, vznikne jen emulze. Proč se normálně nerozpustí?

Offline

 

#2 08. 04. 2021 09:43

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Ahoj 👋

Olej je rozpustný v ethanolu až za zvýšené teploty.

pozri napr. aj tu

https://studiumchemie.cz/experiment/rozpustnost-lipidu/

Hrubé prirovnanie... zmes je taká nekompaktná ako vlasy(=olej) a ryža(=etanol)

Offline

 

#3 08. 04. 2021 16:35

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Je nějaký nepolární rozpouštědlo s dobrými dezinfekčními účinky, do kterého lze opakovaně namáčet nohu? :-)

Zkouším alternativní boj proti bradavicím na patě, podle rady jedný babky. Ale trochu mě překvapila ta nerozpustnost.

Offline

 

#4 08. 04. 2021 17:05

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

↑ edison:
Olivový olej na bradavice? Počujem prvýkrát. Počul som o tom, že účinný pri tomto neduhu býva tea tree olej a vraj i levanduľový, prípadne ich zmes.

Na postihnuté miesto sa však nanášajú po kvapkách, rozhodne v tom netreba macerovať celú postihnutú časť tela :-D

Offline

 

#5 08. 04. 2021 17:13

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Pochopil jsem, že to má fungovat na principu, že líh zlikviduje volné viry a omega-6 z oleje povzbudí lymfocyty, aby víc žraly napadené buňky.

A mě by z praktického hlediska vyhovovalo, kdyby se tam olej vsákl rozpuštěný a přebytečný roztok s jeho nevelkou koncentrací setřu, takže na povrchu zůstane minimum oleje, což preferuji, protože zrovna nemám žádné boty na zničení.

Offline

 

#6 09. 04. 2021 09:06

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

↑ edison: aj z druhej strany by sa dalo ísť na ich likvidáciu
citujem...
Bradavice sú vlastne zhluky odumretých kožných buniek. Existuje ich niekoľko druhov. Môžu byť ploché alebo vystupovať nad úroveň kože. Najčastejšie sa objavujú na rukách a nohách, ale nájsť ich môžete aj na tvári. Vznik bradavíc súvisí so stavom imunitného systému, pretože ide o vírusové ochorenie. Vyskytujú sa obvykle pri nedostatku vitamínov A a C, ktoré okrem iného aj vyživujú pokožku a zvyšujú obranyschopnosť organizmu.

vitamíny A, C

Offline

 

#7 09. 04. 2021 09:46

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Bohužel mám zase jinde problémy, které by se globálním posílením imunity zhoršily. Specielně s céčkem musím velmi opatrně. Takže to lokální řešení mi přijde lepší. Jen se mi nechce do toho tradičního lokálního řešení, které je sice rychlé, ale zrovna tak zatěžované místo, jako pata se po vypálení hojí problematicky.

Offline

 

#8 09. 04. 2021 19:21

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Kdysi jsem dělal číslo kyselosti v oleji a rozpouštěl to v horkém lihu. A upřímně ta rozpustnost i v tom horkém lihu nic extra.

Nějaký vyšší alkohol - třeba amylalkohol - by byl lepší.

Z takových těch běžných rozpouštědel by šel ethyl-acetát. Klidně smíchaný s tím lihem. Na funchemu ho mají asi za stovku litr. Akorát nevím, jestli by to při delší expozici nedráždilo kůži, něco jsem četl na wiki, že expozice vysokým koncentracím může občas způsobit vyrážku, popraskání kůže. Navíc to vysušuje pokožku. Ale nějaká krátkodobá expozice by měla být v pohodě, používá se to v odlakovačích.

Můžu ještě zkusit doma, jestli je to rozpustné v parafínovém oleji, to by byla asi lepší varianta jak ten ethyl-acetát.

Offline

 

#9 09. 04. 2021 19:50

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Předpokládám, že parafínový olej ale není těkavé rozpouštědlo, takže jeho zbytky nevyschnou. Právě většímu množství zbylého oleje (který se chozením vymačká do boty), bych se rád vyhnul:-)

Offline

 

#10 09. 04. 2021 23:12

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Vzpomněl jsem si na jednu léčbu bradavic - pokapat roztokem dusičnanu stříbrného (1% roztok bohatě stačí). Možná by fungoval i manganistan.

Offline

 

#11 09. 04. 2021 23:38

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Manganistan je krátkodobej, to je jako líh, ale navíc barví. Ovšem Ag je dobrej nápad. V podstatě slušně fungovala i betadina, ale jód z ní prožral ponožku docela rychle:-)

Offline

 

#12 10. 04. 2021 21:21

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 864
Reputace:   61 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Na bradavice je nejlepší vlaštovičník, bradavice to spolehlivě odstraní, aspoň tedy mě. Jednou denně aplikovat na bradavici (ale ne okolo) trvá to asi měsíc, pak odpadnou. Vlaštovičník roste skoro všude. Utrhnout a kapku oranžový šťávy přímo na bradavici a nechat zaschnout. Bacha je jedovatý. Nelízat. :-)


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#13 10. 04. 2021 21:47

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Odpadnutí si teda u něčeho co vypadá jako skupina dírek moc nedokážu přestavit:-) Ale jestli nepomůže AgNO3, tak to v létě zkusím. Doufám, že mi to kočka nebude při zasychání chtít olizovat:-)

Offline

 

#14 11. 04. 2021 10:55

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 864
Reputace:   61 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Bradavce odpadne až vyroste pod ní nová kůže, takže pak už tam není nic vidět. Jako kdyby tam nic nebylo. Vlaštovičník roste celej rok.


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#15 11. 04. 2021 10:57

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Mě na bradavice perfektně fungoval šmír z automobilového motoru rozpuštěný v benzínu.

Jinak řečeno ... když jsem se pár hodin vrtal v autě, a pak si ještě umyl ruce benzínem ... tak to do té bradavice perfektně zalezlo a za chvíli ji to zlikvidovalo...

Offline

 

#16 11. 04. 2021 12:59

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

Kdysi jsem měl bradavici na prstě ruky. Stačilo přiložit toaleťák namočenej v lihu, omotat igelitem a taky bylo po problému. Jenže na patě je problém, že se z toho jakákoli účinná látka vyšlape.

Když jsem byl malej, chyt jsem to na školním plavání taky na patu. Maminka koupila nějakou žíravou tuštičku, tím se do každý dírky po koupeli zašťouralo, nechalo x minut působit (ke konci to pálilo) a po nevelkém počtu aplikací bylo hotovo. Teď se mi ale nic takovýho nepodařilo sehnat. Jen nějakej lak co se nanáší štětečkem. Jenže se to musí 3x denně po dobu několika měsíců. A na patě teda úspěch 0. Žíravý to bylo dost málo, žádný pálení jsem nepociťoval. Jinak teda princip asi jako u toho vlaštovičníku: Cytostatikum, žíravina, antivirotikum.

Přemejšlim, že když si budu dělat ten AgNO3 z Ag a kyseliny, zda nenechat přebytek kyseliny:-) Jenže kolik? Nebo smíchat s kys. salicylovou, co se používá v těch léčebnejch přípravcích, jen jí dát víc. Jenže zase: Kolik?

↑ mák:Jenže daleko. Takže napřed přinést malej, aby přeprava nebyla komplikovaná, zasadit do květináče, počkat až vyroste, aby nebyl problém mu každej den ulomit 1 list. Takže plán je, zkusit AgNO3 a mezi tím zasadit:-)

Offline

 

#17 11. 04. 2021 13:35

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

↑ edison:
Nebola to nejaká varianta tradičného LAPISu?

Offline

 

#18 11. 04. 2021 13:37

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

No to asi jo:-) Jen nevím, proč mi ho v lékárně neporadili, když jsem se na tu "žíravou tyčinku" ptal. Jdu to koupit.

Offline

 

#19 11. 04. 2021 13:39

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Rozpouštění olivového oleje

"Jedna tyčinka obsahuje argentum nitricum (97 dílů) a kalium nitricum (3 díly)."
Takže nakonec ten AgNO3 :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson