Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 04. 2021 11:22

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Účinnost

Dobrý den,
ze školy vím, že účinnost je poměr příkonu a výkonu stroje, ale našel jsem, že je to také poměr mezi energií užitečnou a energií dodanou. Vím, co ty pojmy znamenají, ale u těch strojů šlo přeci o to, že ta účinnost mi říkala, jakou část celkově dodané energie stroj využije, protože nějaká se ztratí zahřívání nebo tak nějak.

Třeba když pojede výtah s nákladem, tak ta užitečná energie bude energie, kterou potřebuje jenom náklad na přepravu, to mi ale nějak nesedí s těmi stroji, kde to byla vlastně skoro celková energie, jenom o něco menší díky tomu zahřívání. Proč není ta užitečná energie u toho výtahu skoro celková enerige, která je menší jenom třeba díky tření, když jede výtah nahoru?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Prvočíslo)

#2 26. 04. 2021 11:48 — Editoval marnes (26. 04. 2021 11:49)

marnes
Příspěvky: 11203
 

Re: Účinnost

↑ Prvočíslo:
Vždyť si sám odpovídáš. Je tam to tření. (obecně odporové síly)


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#3 26. 04. 2021 12:00

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Účinnost

↑ marnes: No ale ta užitečná energie u toho příkladu s tím výtahem je energie, kterou potřebuje jenom ten náklad, aby se přepravil. Celková energie je pak energií, kterou potřebuje výtah i s nákladem, čili se tam ještě připočítává hmotnost toho výtahu.
Tou užitečnou energií je ale jenom energie toho nákladu. Já bych právě řekl, že to bude celková energie toho výtahu, jenom chudší díky tření. Proč to tak ale není?

Offline

 

#4 26. 04. 2021 12:25

marnes
Příspěvky: 11203
 

Re: Účinnost

↑ Prvočíslo:
Bylo by lepší konkrétní příklad - zadání.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#5 26. 04. 2021 12:48 — Editoval edison (26. 04. 2021 13:04)

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Účinnost

Účinnost je prostě veličina, kde jsou možné triviální i netriviální možnosti. A ty netriviální můžou končit i naprostou nemožností použít procenta:-)

Příklad: Mějme laser, který svítí na 800 nm, z dodaných 1,5 W udělá 0,5 W optického výkonu. To je energetická účinnost jasných 33 %. Budeme-li se ptát na jeho světelnou účinnost, zjistíme, že skoro není vidět, takže vyjde třeba 0,1 lm/W. To je 100x horší než žárovka, která má u tak malého výkonu kolem 10 lm/W. Na druhou stranu, tatáž žárovka má energetcku účinnost několik %, tedy tak desetinu toho laseru:-)

Nebo účinnost počítače: Energeticky je to 0, všechen příkon protopí. Ale užitečná bude účinnost v MFlops/W, kterou bude mít novej počítač podstatně větší než starej.

Offline

 

#6 26. 04. 2021 13:04 — Editoval Prvočíslo (26. 04. 2021 13:08)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Účinnost

↑ marnes:
Kabina výtahu má hmotnost 150 kg a ve výškovém domě stoupá ze sklepa do nejvyššího patra. V kabině mohou být nejvýše tři osoby o celkové hmotnosti 250 kg. Určete celkovou tahovou sílu v lanech při rovnoměrném stoupání a podíl celkové i užitečné práce motoru.

Tak tahová síla je
[mathjax]F =(m_{výtahu}+m_{max })g=4kN[/mathjax]

No a podíl té užitečné energie a energie celkové je
[mathjax]\eta =\frac{m_{max}}{m_{výtahu}+m_{max}}=0,625[/mathjax]

Proč není ale užitečná energie energie, kterou by měl výtah i náklad, jenom by byla o něco menší díky tření? Proč je to energie toho nákladu?

Offline

 

#7 26. 04. 2021 13:12 — Editoval marnes (26. 04. 2021 13:13)

marnes
Příspěvky: 11203
 

Re: Účinnost

↑ Prvočíslo:
Užittečnou energií se zde zřejmě myslí jen energie na přemístění samotných osob. Celková je včetně kabiny a tření se zde zanedbává.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#8 26. 04. 2021 13:21

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Účinnost

↑ marnes: Já vím, ale proč? U těch strojů šlo o příkon, čili energii, která byla chudší díky zahřívání, to, s čím již ten přístroj pracuje.
Proč tady počítám s nějakými osobami, a ne s s celkovou energií, jež je chudší díky tření (kdyby tam nějaké bylo)?

Offline

 

#9 26. 04. 2021 13:33

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Účinnost

Výpočet účinnosti je často věcí úhlu pohledu. Třeba majitele baráku obvykle nezajímá účinnost motoru, ale kolik opravdu zaplatí za elektřinu. A ten proto dá přednost výtahu s protizávažím, které hmotnost kabiny kompenzuje.

V případě toho "hloupého" výtahu se teplo vyrobí, až kabina pojede dolů. Výtahy dnes zpravidla neumějí rekuperovat zpět do sítě.

Takže na otázku "Proč?" je odpověď "Protože to zadavatele zajímá"

Offline

 

#10 26. 04. 2021 13:47

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Účinnost

↑ edison: No dobrá, takže co se tedy obvykle myslí tou užitečnou energií?

Offline

 

#11 26. 04. 2021 13:49

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Účinnost

To, z čeho je užitek:-)

Offline

 

#12 26. 04. 2021 13:53

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Účinnost

Dobrá, děkuji.

Offline

 

#13 26. 04. 2021 18:00

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Účinnost

To už se dostáváme spíš do oblasti filozofie a ekonomiky. Účinnost je obecně výstup/vstup, ať už to je cokoliv.

U výtahu můžeme za vstup považovat elektrickou energii (ale také třeba to uhlí, ze kterého ji vyrobíme), no a výstup ... to je na nás, jestli uvažujeme jen to břemeno, které chceme vyvézt, nebo i výtahovou klec. Smysl dává obojí.

Je však třeba vzít v úvahu, že vyvezená výtahová klec nemusí být nutně úplně ztracená energie ... a při jízdě dolů ji zase můžeme získat zpátky - a nacpat zpátky do sítě.

Také existují výtahy co mají protizávaží, tam je to zase všechno trochu jinak...

Ale většinou bývá zvykem za ztráty považovat to, co se změní na teplo ... protože to už je ztracené definitivně.

Offline

 

#14 26. 04. 2021 21:24

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Účinnost

Jinak je vtipný, že někdy i ta vstupní strana může být matoucí. Třeba účinnost kondenzačního kotle běžně překračuje 100 %, což se zdá být absurdní, ale funguje to:
Vyhodím starý kotel s účinností 70 %, dám novej, co má 140 a náklady na topení dle očekávání klesnou na polovinu:-)

Vysvětlení kouzla spočívá v tom, že jako reference (100 %) je brána energie získaná dokonalým ochlazením spalin, ale s omezením, že nesmí nastat kondenzace vody vzniklé spalováním (je trochu žíravá). Kondenzační kotel je naopak konstruován tak, aby v něm ke kondenzaci docházelo a tak získá navíc i skupenské teplo té vody a to je poměrně značné.

Ještě k těm výtahům: Staré, s asynchronním motorem a kladkou, z principu mohly rekuperovat energii, ani k tomu nepotřebovaly žádné složitosti. Moderní hydraulické výtahy to naopak z principu neumí a její použití už tak drahý výtah dále prodraží. Ale dá se to dodělat i dodatečně.

Offline

 

#15 26. 04. 2021 22:35

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Účinnost

↑ edison:
Já jsem nikdy úplně nepochopil, co je to přesně ta "výhřevnost", vůči které se stanovuje účinnost topných spotřebičů.

A ty lumeny jsem taky nikdy nepochopil ... nechápu, proč se nemohl udělat lumen takový, aby to byl (aspoň zhruba) jeden watt, nebo třeba miliwat. Místo toho je lumen 1/683 W, což je fakt moc hezké číslo...

Offline

 

#16 27. 04. 2021 08:51

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Účinnost

Ono to určitou logiku má. Prostě spaliny jsou normálně plyn, tak jak jinak to počítat. Jinak mám za to (ale jist si nejsem), že jde o energii, kterou získáme tak, že palivo a vzduch s původně laboratorní teplotou spálíme a spaliny ochladíme zpět na lab. t., přičemž všechny zůstanou plynné. Prakticky předpokládám, že při případném experimentálním stanovení dojde ke kondenzaci, kondenzát se zváží a kondenzací získaná energie odpočítá.

S těmi Lm je to tak, že vychází z kandel a ty z nějaké svíčky vymyšlené kdysi dávno:-)
Ale je to vlastně úplně jedno, protože hlavní vlastnost Cd, Lm a Lx je, že přepočet na optický výkon je přes standardizovanou citlivost lidského oka a ten průběh má vrchol těch 1/683 W při zelené 555 nm a na obě strany nějak klesá, dáno biologicky, s tím nic nevymyslíme:-)

Offline

 

#17 27. 04. 2021 09:21

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Účinnost

No jo, akorát když si chce člověk zjistit účinnost žárovky (nebo něčeho jiného) tak musí zoufale hledat nějakou (taky né zcela běžně zmiňovanou) konstantu.

Zatímco kdyby byl světelný výkon 100W žárovky prostě 2.2W, každý by hned věděl, na čem je. Těch 1500 lm je taková nic neříkající hodnota...

Offline

 

#18 28. 04. 2021 13:20

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Účinnost

Problém je, že 2,2 W viditelného světla 6000 K je podstatně viditelnější, než 2,2 W při 2500 K.

Naopak hodnotou 1500 Lm je jasně dáno, jak od toho bude vidět. Můžu tím osvítit třeba 2 m2 a mít tam 750 lx a pak se třeba podívat do normy, jestli to pro daný typ práce stačí. Nebo říct, že je to 0,75 % letního poledního slunce, které má asi 100 klx.

Problém s lumeny je jenom ten, že na ně lidé nejsou zvyklí.

Výkon světla ve W byl užitečnej za časů, kdy byly většině lidí k dispozici jen žárovky a zářivky. To se doufám už nikdy nevrátí:-)

A vlastně ani tehdy neplatilo, že čtyři 25W žárovky svítěj stejně jako jedna 100W. 25W má jen 200 lm, 100 W má 1360 (ňáký dvě E27 co jsem teď vygůglil). To znamená, že jednu 100W žárovku nahradí 7 ks 25W, celkem 175 W.

Offline

 

#19 28. 04. 2021 15:59

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Účinnost

edison napsal(a):

Problém je, že 2,2 W viditelného světla 6000 K je podstatně viditelnější, než 2,2 W při 2500 K.

To je jen otázka, co myslíme tím "viditelným světlem". Pokud viditelným světlem nazveme elektromagnetické záření, které prošlo tím filtrem s charakteristikou citlivosti lidského oka, tak bude 2.2W pořád stejně viditelné.

Já ale nemám nic proti fotometrickým veličinám (proti lumenu), akorát mi přijde uhozené, že ta 100W žárovka má těch 1500 lm, a né prostě 2.2 lm (aby to odpovídalo těm wattům). Z fyzikálního hlediska je to prostě nesmysl, že se to měří v jiných jednotkách, protože jsou to pořád jen watty.

Asi jako kdybys jalový výkon měřil v nějakých jiných wattech než ten činný.


Jinak - mě je to v důsledku jedno, akorát si vzpomínám, že jsem někdy na konci základky měl knížku o elektronice - a tam byla i kapitola o tomhle (lumenech, kandelách a luxech) a nebyla tam ani zmínka o tom, že lumen je vlastně ekvivalent wattu ... a v podstatě jsem to tenkrát nepochopil ... a dost dlouho mi trvalo, než jsem se dohrabal ke skutečné pravdě.

Protože když se neznalého člověka zeptáš, jestli wattu odpovídá kandela, lux nebo lumen, bude nad tím dost dlouho meditovat.

Fakt je, že teď se člověk setkává s lumeny doslova na každém kroku ... dokud se svítilo žárovkami, nikdo o tom neslyšel...

Offline

 

#20 30. 04. 2021 16:36

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Účinnost

No jo, ale to pak budou nějaký "divnowatty", který taky nemaj žádnej fyzikální význam (nikde se reálně nevyskytují). Takže je lepší tomu tak ani neříkat.

Offline

 

#21 30. 04. 2021 16:58

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Účinnost

Však mě nejde o to, že se tomu neříká watty, ale že je tam ta převodní konstanta (různá od jedničky).

Vždyť měřiče intenzity osvětlení (luxmetry) nejsou obecně nic jiného než měřiče dopadajícího výkonu, opatřené vhodným filtrem. Klidně to může být třeba bolometr, což není nic jiného než odpor ohřívaný dopadeným el. mag. zářením. Takže to prostě měří přicházející výkon ... a tím, že tomu postavíme do cesty nějaký spektrální filtr to nepřestane měřit výkon, pouze to bude měřit výkon jisté části spektra...nějak váhovaně zprůměrovaný. Což nakonec dělá každý takovýto měřič dopadajícího výkonu, protože žádný nemá rozsah od nuly až do nekonečna a konstantní spekrtální citlivost v celém rozsahu.

Tak by se tomu neříkalo "výkon" ale třeba "ekvivalentní výkon". Protože když vyrobíme el. mag. vlny se spektrem které odpovídá citlivosti lidského oka, a budou mít výkon přesně 1W, tak je uvidíme zcela stejně silně, jako jakýkoliv jiný světelný zdroj o světelném výkonu 1W (akorát že teď musíme místo toho říct, že to uvidíme stejně silně jako jakýkoliv jiný zdroj světla o výkonu 638 lumenů). Znamená to to samé, akorát takto si člověk musí pamatovat nesmyslnou konstantu. Je klidně možné, že ji mám blbě...moje hlava se prostě vzpírá si pamatovat blbosti...tahle konstanta nevypovídá nic o fyzice, ani o citlivosti oka...akorát o nějaké stupidní volbě jednotky ... já chápu, že vyrobit svíčku co vyzařuje [mathjax]4\pi[/mathjax] wattů ve viditelném světle byl asi problém, ale tak to mohli aspoň narafičit, aby to byl miliwat...aspoň zhruba...

Ale teď už je to jedno ... teď už to stejně nikdo nezmění...

Offline

 

#22 30. 04. 2021 17:06

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Účinnost

edison napsal(a):

No jo, ale to pak budou nějaký "divnowatty", který taky nemaj žádnej fyzikální význam (nikde se reálně nevyskytují). Takže je lepší tomu tak ani neříkat.

Jinak třeba efektivní hodnota proudu je úplně stejná "divnohodnota" která se nikde nevyskytuje.

Na druhou stranu beru, že používat spektrální filtr s jiným než obdélníkovým tvarem vypadá trochu "divně" - byť všichni víme, že ve skutečnosti žádné filtry obdélníhového průběhu neexistují...ale jak říkám, já nejsem proti tomu názvu, ale proti té konstantně.

Když si vezmeš dnešní definici lumenu a kandely, tak je to přímo do očí bijící...

1 kandela je svítivost světelného zdroje, který v daném směru vyzařuje monochromatické záření o frekvenci 540 THz a jehož zářivost (zářivá intenzita) v tomto směru činí 1/683 wattů na steradián (přesně).

Klidně by tam mohlo být "jehož zářivost v tomto směru činí 1 watt na steradián (přesně)". Vůbec nic by se nestalo...

Ta konstanta neříká nic o tom, že by si oko ze spektra vybralo 1/683 tinu výkonu ... konstanta podle mě pouze charakterizuje jaký měly kdysi svíčky plamen (ony ho asi mají pořád, že...).

Offline

 

#23 30. 04. 2021 17:08

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Účinnost

Podle mě by ty ekvivalentní watty byly stejně jen virtuální. Když vezmu to čidlo, tak je tam filtr a fotodioda, která v nejtriviálnějším případě dává proud podle počtu fotonů, tzn. hodnota citlivosti v A/W je už sama o sobě úměrná vlnové délce. Reálně je ten průběh složitější.

Takže ano, lze asi udělat "ekvivalentní watt normovaného zeleného světla", ale protože to bude pro jakékoli jiné vlnové délky odlišné od normálního W, užitek z toho bude 0.

Offline

 

#24 01. 05. 2021 19:15 — Editoval MichalAld (01. 05. 2021 19:26)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Účinnost

No jo, ale jaký je užitek z konstanty 1/683 ?  (pro jiné vlnové délky je tam taky odlišná konstanta...)

Offline

 

#25 01. 05. 2021 20:49

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Účinnost

Jen ten, že se jednotka nemusela měnit.

Tzn. máme tabulku pár stovek hausnumer, přes které se to přepočítává. Nejvyšší z těch hausnumer je 1/683. Změnou bychom dostali jiná hausnumera a nejvyšší z nich by bylo teda 1 - Úspěch hodný tak desetiletého úsilí Evropské Komise:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson