Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 05. 2021 17:51

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Definice hmotnosti

Dobrý den,
když jsem hledal, co je to hmotnost, tak jsem narazil na to, že je to míra setrvačných účinků hmoty, ale také na to, že je to množství látky v tělese. Co je přesnější definice? Jaká je lepší?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Prvočíslo)

#2 05. 05. 2021 17:55

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1055
Reputace:   18 
Web
 

Re: Definice hmotnosti

Těžko říct. Učili jsme se, že to je množství látky v tělese.
Míra setrvačných účinků je to také, neboť platí: a=F/m  (2. poh. zákon)

Většinu pojem hmotnosti chápeme intuitivně.
Pozor: Nesdílím názor, že co není hmotné, to neexistuje.

Offline

 

#3 05. 05. 2021 18:12

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Definice hmotnosti

Einstein k tomu v rámci Obecné relativity doplnil Princip ekvivalence, který říká, že gravitační a setrvačná hmotnost jsou nerozlišitelné. Ale už předtím jí poněkud relativizoval konstatováním, že i energie něco váží.

Offline

 

#4 05. 05. 2021 21:37

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Definice hmotnosti

Odpověď je nejspíš mnohem méně romantická než čekáš ... fyzikální veličiny jsou definované tím, jak se měří. No a hmotnost se měří celkem jednoduše ... vezmeme miskové váhy, ten kus železa co mají v Paříži pod pokličkou (nebo jeho repliky) a vážíme. Až už to znamená co chce, tohle je definice hmotnosti.

Vzhledem k tomu, že využíváme gravitační pole, tak jde o tzv. gravitační hmotnost, přesně tedy o pasivní gravitační hmotnost. Kdybychom chtěli měřit setrvačnou hmotnost, museli bychom vážit v nějakém zrychlujícím autě, nebo na centrifuze. Jenže je to dost komplikované....a zatím věříme tomu, že obě hmotnosti jsou stejné, takže ač se učíme, že hmotnost je ta konstanta v Newtonově zákoně (setrvačná hmotnost), tak měříme tu gravitační.

Pokud jde o definici typu "hmotnost je množství látky" tak to je taková definice nedefinice. Jednak nevíme co je to přesně "látka" a jednak ani nevíme, co vlastně znamená slovo "množství".

Každopádně, podle teorie relativity (i té speciální) je hmotnost to samé co energie. A energie má mnoho podob ... takže hmotnost tělesa není jen součet hmotností elementárních částic co jej tvoří, ale musíme odečíst "hmotnost vazebné energie" a přičíst "hmotnost kinetické energie". Protože většinou nevážíme tělesa při absolutní nule, takže reálné částice tvořící reálné těleso se pohybují....navíc jsou nabité, takže vyzařují el. mag. vlny (fotony) a většinu z nich si zase pohltí (ty co vzniknou uvnitř). A tohle všechno dohromady je hmotnost. Nevím, jestli pohyb elektronů nebo fotony lze označit jako "množství látky", nicméně svůj příspěvek k hmotnosti mají.


Existuje ale ještě jedna odlišná definice hmotnosti, a to skrze gravitační pole, které těleso kolem sebe vytváří. Nazývá se aktivní gravitační hmotnost, a s těmi dvěma předchozími na první pohled úplně nesouvisí. Pokud však platí Einsteinova teorie gravitace, tak tahle hmotnost je zase stejná jako ty dvě předchozí. Má to ovšem své ale...protože do téhle hmotnosti se počítá i hmotnost (energie) toho gravitačního pole, které těleso vytváří. A s energií gravitačního pole může být za jistých podmínek docela problém ... takový problém, že ji nelze jednoznačně určit...

A tak je to se vším ... všechno vypadá jednoduše, když o tom mnoho nevíme, ale dost rychle se to zkomplikuje, když to poznáme trochu do hloubky...

Offline

 

#5 07. 05. 2021 08:34

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Definice hmotnosti

↑ MichalAld:
Já bych se chtěl tedy ješte zeptat na tu setrvačnou hmotnost. Našel jsem, že je to míra, kterou je silovým působením měněn pohybový stav hmotného tělesa. Chápu, že to souvisí s druhým pohybovým zákonem, ale nemám moc jasno v té definici. Já se tu tedy na hmotnost nedívám jako na množství látky, ale říká mi, jak moc se působením síly mení pohybový stav tělesa. Proč to ale není zrychlení? To mi spíše říká, jak moc se mění pohybový stav tělesa.

Offline

 

#6 07. 05. 2021 08:40

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Definice hmotnosti

No ta hmotnost je vlastně převodní konstanta mezi silou a zrychlením.

Offline

 

#7 07. 05. 2021 09:23

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Definice hmotnosti

↑ edison:
A u té gravitační hmotnosti jsem našel, že to je  míra, kterou na sebe gravitačně působí hmotná tělesa. Proč ta míra, kterou na sebe tělesa gravitačně působí, není třeba gravitační síla?

Offline

 

#8 07. 05. 2021 09:37

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Definice hmotnosti

↑ Prvočíslo:
Žeby preto, že tá sila závisí/je úmerná tej hmotnosti? (Viď vzorec pre gravitačnú silu podľa Newtonovho gravitačného zákona)

Offline

 

#9 07. 05. 2021 09:49

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Definice hmotnosti

↑ Ferdish: Chápu, ale stejně, proč to nemůže být třeba ta gravitační síla?

Offline

 

#10 07. 05. 2021 15:13 — Editoval MichalAld (07. 05. 2021 15:38)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Definice hmotnosti

Než filozofovat nad slovními definicemi je lepší pochopit matematický zápis těch vztahů.

Pokud tedy chápeš vztah F=m.a, tak asi chápeš i co je hmotnost. A na slovních definicích nezáleží....

Já se jen divím, že tě netrápí, co je to vlastně ta síla. Protože mě třeba ano ...

Offline

 

#11 07. 05. 2021 15:17

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Definice hmotnosti

↑ MichalAld: No mě také párkrát napadlo, co to síla vlastně je, akorát jsem se na to neptal.

Offline

 

#12 07. 05. 2021 15:38

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Definice hmotnosti

Důležité je také to, že hmotnost je tzv. invariant ... tj, že (alespoň v rámci Newtonovské fyziky) nezávisí na volbě vztažné soustavy. Dokonce i v neinerciálních soustavách bude hmotnost pořád stejná. Což o silách říct tak úplně nemůžeme...


Ale když vezmeme nějakou úplně jinou sílu, tj. ani setrvačnou, ani gravitační, něco co s hmotností vůbec nesouvisí, jako třeba elektrostatické přitahování ... tak potom je hmotnost přesně ta úměrnost mezi silou (elektrostatickou silou) a zrychlením toho tělesa.  Protože dvě tělesa se stejným nábojem se nebudou v elektrostatickém poli pohybovat stejně, i když na ně působí stejná síla ... protože mají právě jinou tu hmotnost.

Ale tak nějak bych řekl, že na tohle by sis mohl přijít i sám...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson