Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 05. 2021 14:37

Gauß69
Příspěvky: 32
Reputace:   
 

Approximacne okienko

Prijemne popoludnie prajem,

Mal by som taku zdlhavejsiu otazocku. Ide o to, ze som vyriesil priklad, ku ktoremu bola napoveda, ktoru som nevyuzil celu. Preto ma zaujima, ci som priklad vyriesil spravne. Ide o trocha zdlhavejsi priklad, preto by som najprv napisal zadanie, potom nejake ingrediencie ktore vyuzijem, potom napovedu a nakoniec moje riesenie.



Zadanie:
Nech je [mathjax](p_n)_{n=0}^\infty[/mathjax] postupnost najlepsich approximacii z [mathjax]\pi_n[-1,1][/mathjax] (priestor polynomov na intervale [mathjax][-1,1][/mathjax] s maximalnym stupnom [mathjax]n[/mathjax]) k funkcii [mathjax]|x|[/mathjax][mathjax](q_n)_{n=0}^\infty[/mathjax] postupnost najlepsich approximacii z [mathjax]\pi_n[0,1][/mathjax] k funkcii [mathjax]\sqrt{x}[/mathjax], a nech [mathjax]q_n[/mathjax] ma nasledujucu podobu

[mathjax]q_n(x)=a_0+a_1x+...+a_nx^n,\ n\in\mathbb{N}_0[/mathjax]

Dokaz ze [mathjax]a_0>0[/mathjax] a ze [mathjax]\text{sgn}(a_j)=(-1)^{j-1},\ j\in\{1,...,n\}[/mathjax].



Teraz moje ingrediencie:
1) Alternacna veta:
Nech [mathjax]f[/mathjax] je spojita funkcia na intervale [mathjax][a,b][/mathjax] a nech [mathjax]p^*[/mathjax] najlepsia aproximacia k [mathjax]f[/mathjax] v Haarovom podpriestore s dimenziou [mathjax]n+1[/mathjax]. Potom existuje alternanta dlzky [mathjax]n+2[/mathjax] pre funkciu [mathjax]f-p^*[/mathjax]. To znamena, ze
[mathjax]\exists \{x_1,...,x_{n+2}\}\subset [a,b]:\ |f(x_j)-p^*(x_j)|=\|f-p^*\|_\infty\ \forall j\in\{1,...,n+2\} \wedge \ f(x_{j+1})-p^*(x_{j+1})=-(f(x_j)-p^*(x_j))\ \forall j\in\{1,...,n+1\}[/mathjax]

2) Descartesovo znamienkove pravidlo:
Pocet pozitivnych nulovych bodov realneho polynomu je rovny poctu zmien znamienok koeficientov jeho postupnosti koeficientov, alebo je o parne prirodzene cislo mensi ako tento pocet.
Napriklad: v polynome [mathjax]Q(x)=5x^7+6x^6-9x^4-4x^3-11x^2+7x-3[/mathjax] sa meni znamienko pri postupnosti koeficientov trikrat. Podla Descartesovho pravidla ma teda [mathjax]Q[/mathjax] bud tri alebo jeden pozitivny nulovy bod.

3) [mathjax]p_n[/mathjax] je stále párna funkcia [mathjax]\forall n \in\mathbb{N}_0[/mathjax], preto plati [mathjax]p_{2n+1}=p_{2n}[/mathjax].

4) [mathjax]p_{2n}(x)=q_n(x^2), \ \forall x\in [-1,1]\ \forall n\in N_0[/mathjax].

5) [mathjax]\pi_n[a,b][/mathjax] je Haarov priestor.



Teraz napoveda k prikladu:
Pozoruj najprv funkciu [mathjax]e(x)=q_n(x)-\sqrt{x}[/mathjax] na intervale [mathjax][0,1][/mathjax], pouzi alternacnu vetu a Bolzanovu vetu. Potom pozoruj [mathjax]f(x)=q_n(x^2)-x[/mathjax]. Kolko ma [mathjax]f[/mathjax] nulovych bodov na intervale [mathjax](0,1][/mathjax]? Pouzi Descartesovo pravidlo.



Moje riesenie:
Kvoli tretej a stvrtej ingrediencii mozeme [mathjax]f[/mathjax] na Intervale [mathjax](0,1][/mathjax] napisat ako
[mathjax]f(x)=q_n(x^2)-x=p_{2n}(x)-x=p_{2n+1}(x)-|x|[/mathjax].
[mathjax]p_{2n+1}[/mathjax] je najlepsia approximacia k [mathjax]|\cdot|[/mathjax] z priestoru [mathjax]\pi_{2n+1}[-1,1][/mathjax]. My vieme, ze [mathjax]\pi_{2n+1}[-1,1][/mathjax] je Haarov priestor s dimenziou [mathjax]2n+2[/mathjax]. Teraz pouzijeme alternacnu veticku a dostaneme ze
[mathjax]\exists [/mathjax] alternanta [mathjax]\{x_1,...,x_{2n+3}\}[/mathjax] od funkcie [mathjax]\tilde f(x)=p_{2n+1}(x)-|x| [/mathjax] s [mathjax]x\in[-1,1][/mathjax]. Dalej vieme, ze [mathjax]\tilde f[/mathjax] je spojita funkcia, tak mozme pouzit Bozanovu vetu na nasu alternantu. Cize Bolzanova veta nam povie, ze [mathjax]\tilde f[/mathjax] ma minimalne [mathjax]2n+2[/mathjax] nulovych bodov. Zakazdym je jeden nulovy bod v intervale [mathjax](x_j,x_{j+1})\ \forall j\in\{1,...,2n+3\}[/mathjax]. Ale tiez vieme, ze [mathjax]\tilde f[/mathjax] je parna funkcia. Cize nulove body su [mathjax]\{\pm y_1,...,\pm y_{n+1}\}[/mathjax], pricom [mathjax]y_j>0[/mathjax]. Z toho vyplyva, ze [mathjax]f[/mathjax] ma minimalne [mathjax]n+1[/mathjax] nulovych bodov v [mathjax](0,1][/mathjax]. Kvoli definicii [mathjax]q_n[/mathjax] v zadani mozeme funkciu [mathjax]f[/mathjax] napisat ako
[mathjax]f(x)=a_0-x+a_1x^2+a_2x^4+...+a_nx^{2n}[/mathjax].
Funkcia [mathjax]f[/mathjax] ma [mathjax]n+2[/mathjax] koeficientov, cize sa moze znamienko medzi nimi menit maximalne [mathjax]n+1[/mathjax] krat. Ale tiez vieme, ze [mathjax]f[/mathjax] ma minimalne [mathjax]n+1[/mathjax] nulovych bodov. Cize z pravidla od Descartesa vyplyva, ze sa znamienko v koeficientoch musi menit aspon [mathjax]n+1[/mathjax] krat. Cize dokopy sa znamienko v koeficientoch meni presne [mathjax]n+1[/mathjax] krat. Ale vieme, ze pri exponente [mathjax]1[/mathjax] je negativne znamienko, tak musi byt [mathjax]a_0>0,\ a_1>0,\ a_2<0,\ a_3>0,\ a_4<0,...[/mathjax]. A to je v podstate to co sme chceli dokazat.



Moj problem je, ze som vobec nepozoroval funkciu [mathjax]e(x)[/mathjax] z napovedy. Tak neviem, ci som niekde neurobil chybny krok v rieseni. Vedel by mi niekto povedat, ci to vsetko takto sedi? Respektive ako sa da vyuzit funkcia [mathjax]e(x)[/mathjax] v rieseni?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Gauß69)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson