Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 05. 2021 09:47

Enigma_036
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Sinusový střídavý elektrický proud

Přeji hezké ráno,
měl bych takovou, možná divnou otázku ohledně sinusového střídavého proudu: Proč vygenerovaný signál má právě sinusový průběh?
Poprosil bych trochu lehčí vysvětlení :)

Moc děkuji za všechny odpovědi a přeji všem hezký den:)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Enigma_036)

#2 08. 05. 2021 10:55

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Sinusový střídavý elektrický proud

No, existují vlastně dvě možné odpovědi (možná i 3):

1) pokud vykonává vodič rotační pohyb v homogenním magnetickém poli, vzniká na něm zrovna sinusové napětí ... protože napětí je (mimo jiné) úměrné vektorovému součinu [mathjax]\vec{v} \times \vec{B}[/mathjax], a velikost vektorového součinu je [mathjax]|\vec{v}|\cdot |\vec{B}| \cdot \sin \alpha[/mathjax], takže když se plynule mění ten úhel, tak indukované napětí se mění sinusově.


2) on je každý periodický signál "téměř sinusový". Každý periodický signál lze totiž vyjádřit jakou součet Fourierovy řady, což jsou právě sinusovky s různou frekvencí ... ta nejnižší frekvence odpovídá frekvenci toho periodického signálu, a ostatní frekvence jsou její násobky (2x, 3x, 4x ...až do nekonečna). A když vyšší frekvence trochu odfiltrujeme, zůstane nám tam ta základní sinusovka.

Takže i kdybychom vyrobili třeba signál s pravoúhlým tvarem (obdélníkové impulzy), tak jen po průchodu dostatečně dlouhým kabelem z něj nakonec zůstane téměř čistý sinus. Protože ty vysoké frekvence (které ze sinu vytvoří ten obdélník) se kabelem přenášejí špatně, a rychle se utlumí.


3) Analyzovat sinusové signály je prostě nejjednodušší, takže se předpokládá, že ve světě nic jiného neexistuje ... i když to obecně není pravda.

(fyzikové mají za to, že matematici teoreticky dokázali, že je vše sinus, a matematikové si zase myslí, že fyzikové to dokázali experimentálně...)

Offline

 

#3 08. 05. 2021 12:30

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Sinusový střídavý elektrický proud

Mě teda věta:

Proč vygenerovaný signál má právě sinusový průběh?

Evokuje, že jsem zapnul generátor, v menu vybral Sinus ... a proto mi teď generuje sinusovku:-)
Ale stejně dobře jsem mohl vybrat Triangle, Rectangle, nebo třeba Arbitrary a pak by mi přehrával libovolný mnou definovaný průběh.

Offline

 

#4 08. 05. 2021 15:04

Enigma_036
Příspěvky: 31
Reputace:   
 

Re: Sinusový střídavý elektrický proud

Děkuji všem za vysvětlení :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson