Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Zákon zachování hybnosti a kinetická energie (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 17. 07. 2021 17:52 — Editoval Prvočíslo (17. 07. 2021 17:59)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Zákon zachování hybnosti a kinetická energie

Dobrý den,

když jsem přemýšlel o zákonu zachování hybnosti, tak jsem si představil situaci, kdy nějaké těleso o hmotnosti [mathjax]m_1[/mathjax] a rychlosti [mathjax]v_1[/mathjax] (vzhledem k zemi) narazí na těleso o hmotnosti [mathjax]m_2[/mathjax] a udělí mu rychlost [mathjax]v_2[/mathjax] (taky vzhledem k zemi), přičemž se samo úplně zastaví a svou veškerou kinetickou energii předá tomu druhému tělesu. Vnitřní energii jsem neuvažoval.

To druhé těleso by pak mělo mít zrychlost [mathjax]v_2=v_1\frac {m_1}{m_2}[/mathjax], protože celková hybnost soustavy musí být konstantní.

Když jsem si to ale napsal pomocí kinetických energií, tak mi vychází, že [mathjax]v_2=v_1 \sqrt {\frac {m_1}{m_2}}[/mathjax]. Kde dělám chybu?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Prvočíslo)

#2 17. 07. 2021 18:13

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Zákon zachování hybnosti a kinetická energie

Kde děláš chybu? Tady:

Prvočíslo napsal(a):

když jsem přemýšlel o zákonu zachování hybnosti, tak jsem si představil situaci, kdy nějaké těleso ... narazí na jiné těleso ... přičemž se samo úplně zastaví a svou veškerou kinetickou energii předá tomu druhému tělesu.

Takto srážka obecně proběhnout nemůže. Pouze za velmi specifických podmínek to může dopadnout tak, že se původní těleso úplně zastaví.


Pokud jde o dokonale pružnou srážku, musíme splnit jak zachování hybnosti tak i zachování energie.

Při dokonale nepružné srážce se "tělesa spojí v jedno". Aby mohlo dojít k úplně nebo částečně nepružné srážce musí se část energie zmařit. To znamená, že se musí rozptýlit, z uspořádaného pohybu částic jedním směrem musí vzniknout náhodný pohyb všemi směry. Běžně o tom mluvíme jako "přeměna na teplo".

Ty nepružné srážky mmch mohou probíhat jen u velkých těles, atomy či částice se takto srážet nemohou, nemají tu energii kam schovat...

Offline

 

#3 17. 07. 2021 18:18

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Zákon zachování hybnosti a kinetická energie

O zákonu zachování hybnosti můžeš uvažovat také tak, že těžitě myšlené sestavy těch dvou těles se pohybuje stále stejně, a srážka těch těles nemá na jeho pochyb žádný vliv.

Dokonce i když se tělesa nesrazí, ale jen na sebe působí nějakými silami, tak se jejich společné těžiště pohybuje konstantní rychlostí.

Offline

 

#4 17. 07. 2021 18:19

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Zákon zachování hybnosti a kinetická energie

Což vede k trochu netriviálnímu závěru, že těžiště rakety s reaktivním pohonem, kterou vyšleme ze Země na Měsíc ... její těžiště zůstává stále na zemi.

Offline

 

#5 19. 07. 2021 11:55

Tomáš Vencl
Příspěvky: 94
Reputace:   
 

Re: Zákon zachování hybnosti a kinetická energie

Prvočíslo napsal(a):

Dobrý den,

když jsem přemýšlel o zákonu zachování hybnosti, tak jsem si představil situaci, kdy nějaké těleso o hmotnosti [mathjax]m_1[/mathjax] a rychlosti [mathjax]v_1[/mathjax] (vzhledem k zemi) narazí na těleso o hmotnosti [mathjax]m_2[/mathjax] a udělí mu rychlost [mathjax]v_2[/mathjax] (taky vzhledem k zemi), přičemž se samo úplně zastaví a svou veškerou kinetickou energii předá tomu druhému tělesu. Vnitřní energii jsem neuvažoval.

To druhé těleso by pak mělo mít zrychlost [mathjax]v_2=v_1\frac {m_1}{m_2}[/mathjax], protože celková hybnost soustavy musí být konstantní.

Když jsem si to ale napsal pomocí kinetických energií, tak mi vychází, že [mathjax]v_2=v_1 \sqrt {\frac {m_1}{m_2}}[/mathjax]. Kde dělám chybu?

Nikde. Obě rovnice musí platit.  Takže například v1 = v2 a m1=m2.

Offline

 

#6 01. 08. 2021 17:42 — Editoval Prvočíslo (01. 08. 2021 18:07)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Zákon zachování hybnosti a kinetická energie

↑ MichalAld:

A ty specifické podmínky jsou právě tehdy, když se [mathjax]v_1=v_2[/mathjax] a [mathjax]m_1=m_2[/mathjax]? Pak tedy může nastat tato situace?

O zákonu zachování hybnosti můžeš uvažovat také tak, že těžitě myšlené sestavy těch dvou těles se pohybuje stále stejně, a srážka těch těles nemá na jeho pochyb žádný vliv.

Takže když mám dvě úplně stejné koule, přičemž se jedna je v klidu vzhledem z zemi a druhá se k ní přibližuje, tak jejich společné těžiště bude přesně "mezi nimi" a i po srážce bude mít vzhledem k zemi stejnou rychlost? A jak to souvisí s ZZH? Dá se ta jeho rychlost nějak jednoduše vypočítat?

Dokonce i když se tělesa nesrazí, ale jen na sebe působí nějakými silami, tak se jejich společné těžiště pohybuje konstantní rychlostí.

Takže i když padá něco volným pádem k zemi, tak rychlost společného těžiště té věci a Země je vzhledem k něčemu v klidu před dopadem pořád stejná?

Offline

 

#7 01. 08. 2021 18:09

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Zákon zachování hybnosti a kinetická energie

Prvočíslo napsal(a):

Takže když mám dvě úplně stejné koule, přičemž se jedna je v klidu vzhledem z zemi a druhá se k ní přibližuje, tak jejich společné těžiště bude přesně "mezi nimi" a i po srážce bude mít vzhledem k zemi stejnou rychlost? A proč to platí? Dá se ta jeho rychlost nějak jednoduše vypočítat?

Proč to platí? To se neví... je to jeden ze základních přírodních zákonů. Ale lze ukázat, že to přímo souvisí s tím, že fyzikální zákony nezávisí na směru...

A vypočítat se to dá právě ze zákona zachování hybnosti.


Prvočíslo napsal(a):

Takže i když padá něco volným pádem k zemi, tak rychlost společného těžiště té věci a Země je vzhledem k něčemu v klidu před dopadem pořád stejná?

Ano.

Offline

 

#8 02. 08. 2021 16:01 — Editoval Prvočíslo (02. 08. 2021 16:06)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Zákon zachování hybnosti a kinetická energie

Takto srážka obecně proběhnout nemůže. Pouze za velmi specifických podmínek to může dopadnout tak, že se původní těleso úplně zastaví.

Jaké jsou ty velmi specifické podmínky? Pokud by obě koule měly stejnou hmotnost, tak to stejně nemusí znamenat, že se jedna úplně zastaví a ta druhá bude mít stejnou rychlost jako měla ta první. Jak toho docílím?


Což vede k trochu netriviálnímu závěru, že těžiště rakety s reaktivním pohonem, kterou vyšleme ze Země na Měsíc ... její těžiště zůstává stále na zemi.

Tomuto moc nerozumím, jak může těžiště rakety zůstat na zemi, když už je ta raketa třeba někde u Měsíce?

Offline

 

#9 02. 08. 2021 20:28

Aleš13
Příspěvky: 329
Reputace:   
 

Re: Zákon zachování hybnosti a kinetická energie

Je míněna celá raketa, včetně paliva které už opustilo trysku, ale pořád patří té raketě.

Offline

 

#10 04. 08. 2021 20:52

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Zákon zachování hybnosti a kinetická energie

Prvočíslo napsal(a):

Takto srážka obecně proběhnout nemůže. Pouze za velmi specifických podmínek to může dopadnout tak, že se původní těleso úplně zastaví.

Jaké jsou ty velmi specifické podmínky? Pokud by obě koule měly stejnou hmotnost, tak to stejně nemusí znamenat, že se jedna úplně zastaví a ta druhá bude mít stejnou rychlost jako měla ta první. Jak toho docílím?

No, je třeba splnit zákon zachování hybnosti a zákon zachování energie.

Tedy p1 + p2 před srážkou musí být stejné jako p1 + p2 po srážce. Nezapomeň, že jsou to vektory, tedy mají znaménka.

A dále E1 + E2 před srážkou musí být rovné E1 + E2 + E deformační po srážce.

Dokonale pružná srážka se vyznačuje tím, že deformační energie je nulová, že se při srážce žádná energie neztratí. Dokonale nepružná srážka zase tím, že rychlosti po srážce jsou stejné (že ze dvou těles vznikne jedno). Z toho lze určit tu deformační energii. Mezi tím existuje celá škála více či méně pružných srážek.

Každou srážku lze také pozorovat z tzv. těžišťové soutavy, tj z takové, kde celková hybnost je nulová (před srážkou i po ní).

Já už nevím, jaký přesně případ zajímá tebe, ale tuším že to bylo něco ve smyslu, že před srážkou stojí druhá koule, po srážce ta první. Při bezeztrátové srážce z toho plyne, že hmotnosti musí být stejné. Při nepružné srážce bude muset být hmotnost druhé koule vyšší, při dokonale nepružné srážce vyjde nejspíš nekonečná.

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Zákon zachování hybnosti a kinetická energie (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson