Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 08. 2021 18:40

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Odrážení se od loďky

Dobrý den,

pokud budu v jedné loďce na vodě a strčím do druhé, která bude vedle mě, tak se díky zákonu akce a reakce rozpohybuje i moje loďka. Dejme tomu, že na konci mého snažení má loďka bude mít kinetickou energii [mathjax]E_{\mathrm k1}[/mathjax] a druhá loďka energii [mathjax]E_{\mathrm k2}[/mathjax]. Já jsem při svém snažení vykonal práci [mathjax]W=E_{\mathrm k1}+E_{\mathrm k2}[/mathjax]

Jelikož jsem působil silou rovnoběžnou s hladinou vody, tak můžu napsat, že práce je [mathjax]W=Fs[/mathjax]. To [mathjax]F[/mathjax] je jaká síla? To je rozdíl velikosti síly, kterou na loďky působím a "odporové síly vody"? A to [mathjax]s[/mathjax] je vzdálenost, o jakou se od sebe loďky díky mně vzdálily? Protože jistě platí, že [mathjax]W=Fs_1+Fs_2=F(s_1+s_2)=Fs[/mathjax]. Kdyby tedy byly na počátku loďky úplně u sebe, tak by na konci byly od sebe vzdáleny o to [mathjax]s[/mathjax]? Jak to je?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Prvočíslo)

#2 04. 08. 2021 20:54

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4881
Reputace:   125 
 

Re: Odrážení se od loďky

Odpor vody je lepší pro začátek zanedbat. Jinak je to jak píšeš.

Offline

 

#3 05. 08. 2021 16:38

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Odrážení se od loďky

↑ Prvočíslo:Vzdialenosť lodiek sa po jednorázovom  odtlačení bude zväčšovať do nekonečna. (pri nulovom trení)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson