Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 03. 09. 2021 22:27

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑↑ vlado_bb:

ano - jakékoliv reálné číslo je limitou nějaké posloupnosti půlení intervalu. Já tam ta půlení mám úplně všechna. Takže jakékoliv číslo s ukončeným rozvojem se nachází v řadě číslo n-1, který je dlouhá 2^(n-1), kde n je počet cifer. Jakékoliv reálné číslo s nekonečným rozvojem (atˇuž periodickým, anebo neperiodickým) se nachází v řadě číslo alef nula, má alef nula cifer (tj. spočetně mnoho). Řada je ale "dlouhá" 2^(alef nula), tj. má mohutnost kontinua.

Někde je prostě něco blbě a já fakt nevím kde a co...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#27 04. 09. 2021 17:37

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

Tak nakonec asi nikde nic blbě není.

A                                      n=0                                     
A  A                                  n=1
A  A  A  A                          n=2 
A  A  A  A  A  A  A  A  A      n=3 
atd.........

Počet áček v n-tém řádku je 2^n.

Je-li n konečné, je i počet áček v n-tém řádku konečný, a sice 2^n. Dokud je n konečné, jsou zapisována čísla s konečným diadickým rozvojem.

V rovině mohu jít s touto konstrukcí do nekonečna. Je-li tedy n nekonečné, je počet řádků spočetný (řádky jsou "očíslovány" právě tím n), je tedy n=alef nula. Řádek číslo alef nula má mohutnost 2^(alef nula) což je mohutnost kontinua. V tomto řádku jsou všechna čísla s nekonečným diadickým rozvojem ať už periodickým (racionální), anebo neperiodickým, (iracionální).

Takže:

JE MOŽNÉ SESTROJIT V ROVINĚ MNOŽINU MOHUTNOSTI KONTINUA, SKLÁDAJÍCÍ SE ZE VZÁJEMNĚ SE NEPROTÍNAJÍCÍCH PÍSMEN A?

A n o,   j  e :-)


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#28 04. 09. 2021 17:42

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ Eratosthenes:

... a chyba tam přece jenom je: v řádku n=3 jsem omylem napsal o jedno áčko víc :-)


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#29 04. 09. 2021 17:48

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ Eratosthenes: Len pre uplnost - nachadza sa v trojuholniku kazdeho A bod, ktoreho obidve suradnice su racionalne cisla?

Offline

 

#30 04. 09. 2021 18:25

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ vlado_bb:

Pro konečné n klidně ano, v tom nespočetném řádku v některých možná ano, ale ve všech určitě ne. A těch, ve kterých nenajdeš racionální souřadnici, je nespočetně mnoho.


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#31 04. 09. 2021 19:22

check_drummer
Příspěvky: 4638
Reputace:   99 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

Eratosthenes napsal(a):

↑ vlado_bb:

... v tom nespočetném řádku ...

Co to je ten nespočetný řádek? Myslel jsem, že řádků je spočetně, stejně jako cifer každého reálného čísla.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#32 04. 09. 2021 19:31

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ check_drummer:

Myslel jsem tím mohutnost řádku, nikoliv jeho pořadí. Řádků je spočetně mnoho, ale ten alef nultý má nespočetně mnoho áček. Když na každé áčko nalepíš nějaké číslo, pak v tomto řádku najdeš všechna racionální čísla s periodickým diadickým rozvojem a všechna čísla iracionální.


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#33 04. 09. 2021 19:55

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ Eratosthenes:Je vzdialenost alef nulteho riadku od prveho konecna? Otazka pre zadavatelku: existuju v rovine, v ktorej je uloha zadana, dva body s nekonecne velkou vzdialenostou?

Offline

 

#34 04. 09. 2021 22:26

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ vlado_bb:

Toť otázka.

V Euklidovské rovině určitě ne - nekonečnou vzdálenost vylučuje Archimedův axiom. V ní ale nelze sestrojit z těch áček ani množinu spočetnou - i ta spočetná totiž vyžaduje nekonečnou vzdálenost, kterou tam nemáš. 

Ale třeba v projektivní rovině to určitě jde. Tam totiž nemusí být vzdálenost definována, takže v takové rovině tvoje otázka vůbec nemá smysl :-)


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#35 05. 09. 2021 00:04 — Editoval Brano (05. 09. 2021 00:07)

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

Trochu sa mi zda ze to uteka mimo temu.

To ze Acok v Euklidovskej rovine moze byt nekonecne vela je trivialne, nasekame identicke Acka jedno za druhym do jedneho riadku. Co sa tyka OP: Acok moze byt najviac spocitatelne vela, aj ked dovolime aby sa vpisovali jedno do druheho (t.j. mozu mat rozne velkosti, ale stale rovnaky tvar)

Najprv si treba uvedomit ze nemozem mat nespocitatelny system do seba vnorenych Acok. Dokazme to sporom: Majme transfinitnu postupnost [mathjax]A_0, A_1,..., A_{\omega},...[/mathjax] do seba vnorenych Acok. Vsimnime si, ze  [mathjax]\text{obsah ocka }[ A_{n+1} ]<q \times \text{obsah ocka }[ A_{n}][/mathjax] pre nejake [mathjax]q<1[/mathjax] (dane fontom). A teda [mathjax]\text{obsah ocka }[ A_\omega]\le 0[/mathjax], co je spor. (uz by to nebolo Acko).

Teda kazdemu Acku mozeme jednoznacne priradit prirodzene cislo [mathjax]n=[/mathjax] poctu A-cok do ktorych je vnorene. To nazvime jeho kategoriou. Vsimnime si ze Acka 0-tej kategorie su "vedla seba". T.j. pre kazde mozme vybrat racionalny bod z vnutra jeho ocka. Tieto su navzajom rozne a moze ich byt najviac spocitatelne vela. To iste platy aj pre Acka 1-vej kategorie, atd. aj n-tej.

Cize vsetkych Acok je spocitatelne zjednotenie spocitatelnych mnozin, co je spocitatelna mnozina.

Offline

 

#36 05. 09. 2021 10:46

check_drummer
Příspěvky: 4638
Reputace:   99 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ Brano:
Ahoj, to, že je Aček spočetně mnoho jsme asi už dokázali výše.
Tady jde o debatu, že Eratosthenes přišel s "důkazem", který tvrdí, že Aček je nespočetně mnoho. Což tedy je špatně, ale zatím se nám nedaří nalézt proč je ten "důkaz" špatně. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#37 05. 09. 2021 11:37

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ check_drummer:Podla mna je chyba v rozdielnom chapani slova rovina.

Offline

 

#38 05. 09. 2021 14:51

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

Nie je problém v tom, že v štandardnej rovine nie je možné vyrobiť riadok [mathjax]\aleph_0[/mathjax]? Každý ďalší je konečný. Možno v "dlhej" rovine (kartézska mocnina dlhej priamky ([mathjax]\left[0,1\right)\cdot\omega_1[/mathjax]))


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#39 05. 09. 2021 19:32

check_drummer
Příspěvky: 4638
Reputace:   99 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ jarrro:
Já nepotřebuju řádek číslo [mathjax]\aleph_0[/mathjax], mně stačí, že řádků biude nekonečně mnoho. Pokud jich bude jen konečně, tak rovina je konečná, a to si myslím není standardní rovina.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#40 05. 09. 2021 21:28 — Editoval Brano (05. 09. 2021 21:32)

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ check_drummer:
jaj ale ved ta chyba je ocividna, ziaden nekonecny riadok (s indexom [mathjax]\omega[/mathjax]) v rovine nemoze byt
a ked su tam iba riadky s indexami co su prirodzene cisla tak je tych Acok spocitatelne vela (a tych riakov samozreje moze byt nekonecne (spocitatelne) vela)

Offline

 

#41 05. 09. 2021 22:54

check_drummer
Příspěvky: 4638
Reputace:   99 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ Brano:
No já vím, že jich je spočetně. Ale ten argument, který uvádí Eratosthenes bys vyvrátil jak? On vlastně vyrábí všechny možné nekonečné posloupnosti z číslic 0 a 1...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#42 06. 09. 2021 00:04

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ check_drummer:

Přesně tak...

↑ Brano:

Dobrá - škrtám řádek s indexem omega. O omega, ani o alef nula už ani slovo. Nepotřebuju to. Zůstaňme v obyčejné rovině mého antického kolegy Euklida. Bohatě mi stačí, když je řádků spočetně mnoho, tj. když ke každému řádku existuje řádek následující. Cifer v nekonečném rozvoji každého reálného čísla je totiž taky jenom spočetně mnoho.

Takže si představ

A

A  A

A  A  A  A

A  A  A  A   A  A  A  A
........

jako úplný binární strom se spočetně mnoha řádky,

dále si představ


0,

0  1

0  1  0  1

0  1  0  1  0  1  0  1
.......

jako úplný binární strom se spočetně mnoha řádky (jako správný detailista jsem za vrcholovou nulou udělal diadickou čárku :-)

Vezmi libovolné áčko v prvním stromě a  cestu k němu. Cesta k cifře na stejném místě druhého stromu definuje binární číslo, na které ho zobrazíš.

Vymysli si jaké chceš reálné číslo z intervalu <0;1>. Ve druhém stromě vždycky najdeš příslušnou cestu definující jeho zápis ve dvojkové soustavě a v prvním stromě po stejné cestě příslušné áčko. Zobrazení  áčka --> <0;1> je zobrazení na (skutečně "vyčerpá" celý interval), navíc to není bijekce, ale jen surjekce, protože všechna první áčka v řádcích se zobrazí na nulu. Každé číslo s konečným binárním rozvojem je obrazem nekonečně mnoha áček - těch, pro která si od poslední jedničky ve druhém stromě jdeš vždycky doleva (levý potomek ve druhém stromě je totiž vždycky nula).

Takže v tomto okamžiku nemohu dokonce vyloučit ani to, že množina áček má větší mohutnost než kontinuum.

A teď  bych byl opravdu rád, kdyby mi někdo vysvětlil, co je na tom špatně.


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#43 06. 09. 2021 10:16 — Editoval Brano (06. 09. 2021 10:24)

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ Eratosthenes:
v tom strome najdes iba niektore racionalne cisla (tie co maju konecny binarny rozvoj) a tych je spocitatelne vela
to tvoje priradenie urcite nie je surjekcia na interval

↑ check_drummer:
pozor on vyraba vsetky mozne KONECNE postupnosti

Offline

 

#44 06. 09. 2021 17:33

check_drummer
Příspěvky: 4638
Reputace:   99 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ Brano:
Jak to, že nevyrábí nekonečné posloupnosti? Pro libovollné i umí vyrobit i-tou cifru čísla, takže tak vyrobí nekonečnou posloupnost...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#45 06. 09. 2021 17:57

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ Brano:

Je to tak, jak píše ↑ check_drummer::

řádků je spočetně mnoho, cifer v nekonečném rozvoji je spočetně mnoho. Co řádek, to cifra :-)


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#46 06. 09. 2021 21:27 — Editoval Brano (06. 09. 2021 21:36)

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

Dobre tak povedzme ze mame postupnost [mathjax]\overline{01}[/mathjax] (0,1 periodicky) ... v ktorom riadku sa nachadza Acko ktore tato postupnost reprezentuje? nie nahodou v tom [mathjax]\omega[/mathjax]-tom ktory tam nie je?

Vsetky Acka su umiestnene v riadkoch s konecnym poradovym cislom, t.j. koduju ich konecne postupnosti. Nekonecne postupnosti koduju (nekonecne) cesty v tom grafe od korena k "potencialnym" listkom, lenze tie tam nie su - to by ste museli pripustit ten [mathjax]\omega[/mathjax]-ty riadok. Takto ako to je nadefinovane tak tie cesty nevedu nikam a nie je to nic vynimocne ze ich je nespocitatelne vela co je ostro viac ako pocet Acok cez ktore prechdzaju, ktorych je len spocitatelne vela.

Offline

 

#47 06. 09. 2021 22:31

check_drummer
Příspěvky: 4638
Reputace:   99 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

Asi bude problém v tom, že těch cest je nespočetně mnoho, přestože těch symbolů (Aček) je spočetně mnoho. Taková situace může nastat a asi to není žádný spor.

Např. bych mohl postupovat i tak, že si napíšu číslice 0,1, na další řádek také jen číslice 0,1, atd. a jen pomocí této konstrukce jsem schopen zákodovat každé reálné číslo (mezi 0 a 1) jako cestu, kdy na každém řádku si vyberu 0 nebo 1. Ovšem i když symbolů 0,1 je spočetně, tak cest, které pomocí nich vytvořím, je nespočetně. A podobné to bude s těmi Ačky. Tak také nejde říct, že je bijekce mezi Ačky a reálnými čísly, protože každé Ačko kóduje jen reálné číslo s konečným počtem číslic. Ačko kódující reálné číslo s nekonečným počtem číslic neexistuje...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#48 07. 09. 2021 11:12

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Množina mohutnosti kontinua v rovině

↑ check_drummer:

Tak mám dojem, že ↑ Brano:  právě vykopal toho zakopaného psa - já už jsem si pomalu myslel, že jsem se fakt zbláznil :-)

Neuvědomil jsem si, že v euklidovské rovině nemám pro nekonečný rozvoj pozici, ale jenom cestu. Těch cest je samozřejmě nespočetně mnoho, každá končí v jiném bodě na tom omegátém řádku, který v e. rovině sice nemám, ale v projektivní rovině ano (proto jsem s tím začal). Ale ani projektivní  rovina problém neřeší - mám sice nespočetně mnoho izolovaných pozic, ale kolem nich bohužel nesestrojím ta áčka. Ta by totiž musela být celá z nevlastních bodů a to fakt nevím, jak bych udělal.  Kdyby na tom omegátém řádku stačila z každého áčka jenom ta vodorovné příčka, tak by to šlo :-) 

Ona je to vlastně podobná situace jako v euklidovské rovině, kde napíšeš A, pod dva konce jeho nožiček dvě áčka poloviční velikosti a atd. do nekonečna. "Posledním" krokem tak vyplníš nějakou úsečku, jenomže místo každého áčka máš bod (to byl úplně první nápad).

OK, hlavou zeď neprorazím a ani spočetnost neporazím. Ale aspoň snaha byla...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#49 10. 09. 2021 10:33 Příspěvek uživatele Wotton byl skryt uživatelem Wotton. Důvod: nesmysl:-D

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson