Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 09. 2021 12:48

Neuromancer96
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: PřF UJEP
Pozice: student
Reputace:   
 

Určení oboru hodnot, pro která má složený lomený výraz smysl.

Ahoj, zadání úlohy zní:

Zjednodušte výraz a určete, pro která x má výraz smysl.

Výraz:
[mathjax]\frac{\frac{1 + \frac{1}{x}}{x - 1} - \frac{1}{x}}{\frac{1+x}{x}}[/mathjax]

Problém nastal, když jsem si chtěl řešení ověřit v GeoGebře. Podle ní má výraz smysl pro x = 0.
Podle těchto materiálů ( https://www2.karlin.mff.cuni.cz/~portal … zy_kraceni ) by tomu tak být nemělo, ale jak GeoGebra, tak Wolfram Alpha mi souhlasně odpovídají, že pro x = 0 je výsledek -2.

A můj dotaz zní: je špatně ten program nebo já? Pokud já, proč je výraz pro x definován, i když tam dvakrát máme samotné x ve jmenovateli?

Offline

 

#2 08. 09. 2021 13:27

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Určení oboru hodnot, pro která má složený lomený výraz smysl.

↑ Neuromancer96:Samozrejme ze menovatel nemoze byt nulovy. Aspon vidis, ze netreba slepo verit pocitacu.

Offline

 

#3 08. 09. 2021 13:29 — Editoval Mirek2 (08. 09. 2021 13:32)

Mirek2
Příspěvky: 1178
 

Re: Určení oboru hodnot, pro která má složený lomený výraz smysl.

Zdravím,

za proměnnou nelze dosadit nulu, tj. pro [mathjax]x=0[/mathjax] výraz smysl nemá. Wolfram Alpha počítá limitu funkce v bodě nula, jak uvádí:
https://www.wolframalpha.com/input/?i=% … 9%2C+x%3D0

Tedy, uvažujeme-li funkci (viz odkaz), není v bodě [mathjax]x=0[/mathjax] definovaná, ale má zde limitu, kterou získáme dosazením [mathjax]x=0[/mathjax] do upraveného výrazu. Wolfram Alpha správně uvádí: for [mathjax]x\neq 0[/mathjax] a také definiční obor (domain) bez nuly:
https://www.wolframalpha.com/input/?i=y … %29%2Fx%29

Offline

 

#4 08. 09. 2021 13:31

Neuromancer96
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: PřF UJEP
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Určení oboru hodnot, pro která má složený lomený výraz smysl.

↑ vlado_bb:
Hurá, tak aspoň nejsem úplně blbej.
A tušíš, proč GeoGebra to řešení nachází? Mě třeba napadá, že interně si můj výraz zjednoduší a třeba neeviduje původní podmínky, takže když řeší výraz [mathjax]\frac{2}{x^{2}-1}[/mathjax], tam už žádný problém s nulou není. Ale jistý si nejsem.

Offline

 

#5 08. 09. 2021 13:35

Neuromancer96
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: PřF UJEP
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Určení oboru hodnot, pro která má složený lomený výraz smysl.

↑ Mirek2: Díky! Zřejmě jen neumím s Wolframem pracovat. Zkoušel jsem to v GeoGebře, ve Wolframu jen ověřoval, možná neumím ani s jedním.
Každopádně díky. :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson