Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 11. 2021 19:48 — Editoval ArturBak (03. 11. 2021 20:20)

ArturBak
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Lineární algebra - Rotace přímky

Zdravím, mám zadání úlohy "V rovině [mathjax]\mathbb{R}^2[/mathjax] uvažujme dva body [mathjax]A = (2, 0)[/mathjax], [mathjax]B = (-1, 2)[/mathjax]. Napište obecnou i parametrickou rovnici přímky p procházející body A, B. Najděte přímku q, která vznikne z p otočením o úhel [mathjax]\frac{\pi}{4}[/mathjax] (proti směru hodinových ručiček), a to ve formě rovnice obecné i parametrické."

Najít přímku p je triviální − obecná rovnice je např. [mathjax]2x+3y-4=0[/mathjax], parametrická rovnice např. [mathjax](2,0)+(-3,2)t[/mathjax] Poté jsem si spočítal směrový vektor přímky q jako rotaci směrového vektoru přímky p a normálový vektor přímky q. To mi vyšlo [mathjax]s_p=(5,1)[/mathjax] a [mathjax]n_p=(1,-5)[/mathjax].

Teď ale nevím, jak určit jakým bodem má přímka q procházet. Řešení udává parametrickou rovnici jako [mathjax](\sqrt2,\sqrt2)+t(5,1)[/mathjax] a obecnou rovnici jako [mathjax]q : x − 5y + 4 \sqrt2=0[/mathjax], tedy by ta přímka měla procházet bodem [mathjax](\sqrt2,\sqrt2)[/mathjax]. Věděl by mi někdo s tímhle poradit?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) ArturBak)

#2 03. 11. 2021 20:00

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: Lineární algebra - Rotace přímky

z tak napisaneho zadania ako si uviedol sa ten bod neda urcit. Ak si to neopisal presne tak tam moze byt chyba (napr. mohol tam byt uvedeny stred otacania), alebo to moze byt aj chyba zadania (napr. ze potichu predpokladali, ze stred otacania je pociatok suradnicovej sustavy (0,0) vtedy by to sedelo), aj to sa niekedy stava.

btw. mas preklep vo vseobecnej rovnici priamky

Offline

 

#3 03. 11. 2021 20:34

ArturBak
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Lineární algebra - Rotace přímky

↑ Brano:
Díky za upozornění o překlepu, opsal jsem špatnou rovnici xd.

Zadání jsem zkopíroval, střed otáčení zadán nebyl, ale je dost pravděpodobné, že předpokládají střed otáčení v počátku, jak jsi psal. Přiznám se, já jsem ten vektor taky rotoval podle počátku, ale nedošlo mi, že když se otáčí přímka, otočí se i body A, B.

Díky za rychlou odpověď

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson