Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 01. 2022 15:51

LenkaKabarová
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   
 

diferenciální rovnice - dokázání implikace

Ahoj, prosím o radu, proč v prvním případě důkazu platnosti věty, která se vztahuje na řešení diferenciálních rovnic, věta platí, ale druhá neplatí.

Dokazuji to formou dosazení....předpokládám, že pravá strana implikace je řešením, řešení dosadím do předpisu a pak využiji předpokladů na levé straně. Tak mi v první případě vyjde, že f = 0, v druhém to stejné. Ale jednou věta platí a jednou ne (alespoň dle výsledků).

1) u je řešení rovnice y´+ay=f, v je řešení rovnice y´+ay=0 => u-v je řešení rovnice y´+ay=0       ANO

2) u, v jsou řešení rovnice y´+ay=f => 2u-v je řešení rovnice y´+ay=0                                         NE

Děkuji!

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) LenkaKabarová)

#2 13. 01. 2022 16:14 — Editoval jarrro (13. 01. 2022 16:20)

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: diferenciální rovnice - dokázání implikace

Dosaď do ľaveej strany tej rovnice.
[mathjax]\left(u-v\right)^{\prime}+a\left(u-v\right)=u^{\prime}+au-\left(v^{\prime}+av\right)=f-0=f\neq 0[/mathjax]
[mathjax]\left(2u-v\right)^{\prime}+a\left(2u-v\right)=2\left(u^{\prime}+au\right)-\left(v^{\prime}+av\right)=2f-f=f\neq 0[/mathjax]
Teda implikácie neplatia pre nenulovú f


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#3 13. 01. 2022 16:31

LenkaKabarová
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   
 

Re: diferenciální rovnice - dokázání implikace

↑ jarrro:
Ano, přesně takto to taky mám dosazené a v obou případech mi vyšel stejný výsledek jako tobě. Tedy, že to platí jen pro nulovou fci. Ale ve výsledcích mám uvedeno, že první implikace je pravdivá (tedy evidentně pro libovolnou fci f), což je tedy asi špatně?

Offline

 

#4 13. 01. 2022 20:50

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4873
Reputace:   125 
 

Re: diferenciální rovnice - dokázání implikace

No tak je buď špatný výsledek, nebo je špatné zadání, třeba má být to první zadání takto:

1) u je řešení rovnice y´+ay=f, v je řešení rovnice y´+ay=0 => u-v je řešení rovnice y´+ay=f

Offline

 

#5 16. 01. 2022 17:14

LenkaKabarová
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   
 

Re: diferenciální rovnice - dokázání implikace

↑ MichalAld:
Jasně, děkuji za pomoc :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson