Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 01. 2022 12:07

iras
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Definice matice přechodu

Dobrý den, ve skriptech jsem narazila na definici matice přechodu, které nerozumím.
Je-li [mathjax]U[/mathjax] = [mathjax]R^n[/mathjax] (nebo [mathjax]C^n[/mathjax])
[mathjax]g_i[/mathjax] = [mathjax]T[/mathjax] * [mathjax]f_i[/mathjax] pro všechna i = 1, ..., n,
pak je-li pro libovolný prvek x, který náleží U, vektor [mathjax]x_1[/mathjax] vektor souřadnic x v bázi <[mathjax]g_i[/mathjax]> a [mathjax]x_2[/mathjax] vektor souřadnic x v bázi <[mathjax]f_i[/mathjax]>, potom
[mathjax]x_1[/mathjax] = [mathjax]T^{-1}[/mathjax] * [mathjax]x_2[/mathjax]

Především nerozumím, proč je matice přechodu T najednou inverzní.
Z řádku
[mathjax]g_i[/mathjax] = [mathjax]T[/mathjax] * [mathjax]f_i[/mathjax] pro všechna i = 1, ..., n
bych předpokládala, že referenční báze je <[mathjax]f_i[/mathjax]>, tedy že T je matice přechodu od báze <[mathjax]f_i[/mathjax]> ke <[mathjax]g_i[/mathjax]>.
Proč tedy nemůžeme vynásobit vektor [mathjax]x_2[/mathjax] (vektor souřadnic x v bázi <[mathjax]f_i[/mathjax]>) maticí přechodu T od báze <[mathjax]f_i[/mathjax]> ke <[mathjax]g_i[/mathjax]> a získat tak vektor [mathjax]x_1[/mathjax] (vektor souřadnic x v bázi <[mathjax]g_i[/mathjax]>)?
Proč je místo toho matice přechodu inverzní?

Děkuji za pomoc.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) iras)

#2 21. 01. 2022 16:43

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5691
Reputace:   215 
Web
 

Re: Definice matice přechodu

Pro jednoduchost si to vyzkousej na U=R. (Ty cisla v zavorkach dale jsou jednoprvkove vektory.)

Uvazuj baze (1) a (2). Kolik musi byt k, aby platilo (2) = k*(1)?
Jake jsou souradnice vektoru (4) v techto bazich?
Jakym cislem musis vynasobit souradnice v bazi (1), abys dostala souradnice v bazi (2)?

Offline

 

#3 21. 01. 2022 17:45

iras
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Definice matice přechodu

↑ Stýv:

Vyzkoušela jsem a ano, vychází to tak správně s tou inverzní maticí.
Ovšem kdybych měla nějaký abstraktnější příklad, jak mám poznat, že mám použít inverzní matici přechodu místo té původní, když podle referenční báze by tam ta původní logicky seděla?

Offline

 

#4 22. 01. 2022 17:34

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5691
Reputace:   215 
Web
 

Re: Definice matice přechodu

Muzes to brat tak, ze vektor je baze * souradnice. Pokud bazi vynasobis matici T, tak souradnice musuis nasobit matici T^-1, abys dostala stejny vektor. Pokud ti to prijde neintuitivni, tak si budes muset proste pamatovat tu vetu.

Offline

 

#5 22. 01. 2022 18:45

iras
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Definice matice přechodu

↑ Stýv:

To dává smysl, vůbec jsem nerozlišovala mezi vektorem a jeho souřadnicemi. Velmi děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson