Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 11. 2022 14:33

LukasSei
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: VUT FSI
Pozice: Student
Reputace:   
 

Pružnost pevnost - Výpočet vzpěrné stability stěny

Dobrý den,
Nevím moc jestli to patří na tohle fórum nebo spíš ne, ale nevím kde jinde se zeptat.

Potřebuji do školy vyřešit problém se vzpěrem na tenké desce. Konkrétně potřebuji zjistit sílu při které dojde k boulení.

Deska má rozměry 1x1m a tloušťku 5mm. Je vyrobená z klasické oceli. Zatížena je pouze tlakem. Zatížené strany jsou uloženy kloubově (mohou se natáčet, ale ne pohybovat) a nezatížené strany jsou volné.

Na internetu jsem našel vzorec pro Eulerovo napětí upravený pro použití u stěn, ale vždy obsahuje koeficient uložení, který nemůžu dohledat. Všechny tabulky. které jsem na internetu našel požadují, aby aspoň jedna nezatížená strana byla nějak uchycena.

Mohl by mi zde prosím někdo poradit odkud vzít ten koeficient, případně jak jinak postupovat pro určění kritické síly?

Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

Offline

 

#2 20. 11. 2022 14:43

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Pružnost pevnost - Výpočet vzpěrné stability stěny

Offline

 

#3 20. 11. 2022 14:55

LukasSei
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: VUT FSI
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Pružnost pevnost - Výpočet vzpěrné stability stěny

No, toto je pro vzpěr prutu tyto vzorečky znám. Ale nejsem si jistý jestli se to může použít i pro deska. Deska podle mě prutové charakteristiky nesplňuje.

Offline

 

#4 20. 11. 2022 15:39

Aleš13
Příspěvky: 329
Reputace:   
 

Re: Pružnost pevnost - Výpočet vzpěrné stability stěny

Je to úplně totéž. A hned ten první vzoreček je ten správný. Podle toho jak je úloha jednoduše zadaná je to jednoduchá lineární úloha :-) Pro ty reálné, nelineární, existuje několik postupů založených na poloempirických rovnicích, ale nezdá se mi, že by to byl tenhle případ.

Offline

 

#5 20. 11. 2022 16:39

LukasSei
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: VUT FSI
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Pružnost pevnost - Výpočet vzpěrné stability stěny

Tak v tom případě děkuji. Akorát bych se tedy ještě chtěl zeptat, jak by muselo vypadat nějaké jednoduché zadání, abych musel použít tento postup?

https://people.fsv.cvut.cz/~machacek/pr … OK01-3.pdf

Offline

 

#6 20. 11. 2022 19:44

Aleš13
Příspěvky: 329
Reputace:   
 

Re: Pružnost pevnost - Výpočet vzpěrné stability stěny

Že by nebylo jednoduché. Určitě by se neodbylo zmínkou, že okraje jsou uloženy kloubově, ale bylo by k tomu víc dat. Resp. takhle se to učilo v minulém tisíciletí, ale co jsem tak pozoroval, strojařina se učí pořád stejně, tak snad se nepletu :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson