Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 01. 2023 14:28 — Editoval kastanek (25. 01. 2023 16:05)

kastanek
Příspěvky: 138
Škola: G
Pozice: student
Reputace:   
 

Stíhací křivka

Zdravím, mám následující úlohu. Zajíc běží z bodu [0, 0] po kladné části osy x rychlostí v_z. Z bodu [0, 1] jej pak po stíhací křivce pronásleduje vlk rychlostí v_v. Jaký je předpis stíhací křivky? Dospěl jsem (z tečného vektoru rychlosti a Pythagorovek) k následujícím rovnicím ([x(t), y(t)] je pozice vlka v čase t):
[mathjax]x'(t)=\frac{v_z\cdot t - x(t)}{\sqrt{(v_z\cdot t - x(t))^2-y^2(t)}}\cdot v_v[/mathjax]
[mathjax]y'(t)=\frac{-y(t)}{\sqrt{(v_z\cdot t - x(t))^2-y^2(t)}}\cdot v_v[/mathjax]
Z toho jsem pak ještě odvodil (podíl uvedených derivací) toto:
[mathjax]y'(x)=\frac{-y(t)}{v_z\cdot t - x(t)}[/mathjax]
Ale co dál? Jak z toho udělat DR se stejnou proměnnou? Nenapadá vás něco? Něco je (pro trochu jiné zadání) kdyžtak tady, ale pátému a šestému kroku za mák nerozumím:
https://en.wikipedia.org/wiki/Radiodrome

Offline

 

#2 25. 01. 2023 19:51

check_drummer
Příspěvky: 4631
Reputace:   99 
 

Re: Stíhací křivka

↑ kastanek:
Ahoj, proč chceš DR se stejnou proměnnou? To co jsi dostal je soustava diferenciálních rovnic nebo ne? Nevím zda existuje nějaké metoda na její vyřešení. Převedení na jednu DR je možná cesta, ale asi ne jediná.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 25. 01. 2023 20:30

kastanek
Příspěvky: 138
Škola: G
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Stíhací křivka

↑ check_drummer:Chci to, protože vím, že to jde. A taková rovnice by byla hezčí a nejspíš jednodušší na vyřešení.
Druhý důvod je ten, že nějaké základní DR řešit umím, ale soustavy DR neumím... ;-)

Offline

 

#4 25. 01. 2023 21:13 — Editoval Honzc (25. 01. 2023 21:19)

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: Stíhací křivka

↑ kastanek:
Lepší by bylo umístit vlka na osu x a zajíce nechat běžet po ose y.
Nicméně tady máš parametrickou rovnici tvého případu

Poznámka:
V případu jak jsem popsal výše by bylo jednodušší vyjádření explicitního předpisu, stačí zaměnit x za y a t za x.
V tvém zadání bych explicitní vyjádření nechtěl dělat.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson