Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Zdravím všechny,
dělám experiment do školy, kde zadání je zjistit 'závislost dostřelu na úhlu výstřelu' bez a s odporem vzduchu. S odporem mám udělat pomocí experimentu, kde pomocí takového kanonu (nebo jak to nazvat, je to vlastně takové zařízení s pružinkou, která vypálí kuličku). Nicméně problém je ten, že u všech výstřelů, s jakýmkoliv úhlem je potřeba mít stejnou počáteční rychlost. Měl by tady někdo nějaký nápad jak zajistit, že bude stejná v každém výstřelu?
Napadlo mě, natáhnout tu pružinu vždycky na stejnou délku, tedy měla by stejnou potenciální energii pružnosti, která by byla následně přeměněna na kinetickou. Je tenhle nápad správný, myslím jako, jestli by to mohlo fungovat?
Děkuji
Offline
Jde o to jak moc správné to má být :-) Vždycky tam bude vliv vlastní tíhy projektilu (krát kosinus elevace) vzhledem k síle pružiny. Ale protože pro šroubovicové pružiny celkem přesně platí Hookův zákon, dá se snadno vypočítat korekce a kompenzovat to větším předpětím při vyšších elevacích. Další vliv bude tření projektilu vlastní vahou o hlaveň (krát sinus elevace), ale to už možná půjde zanedbat.
Offline