Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 08. 2023 17:16

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

Zdravím.

Píšu program, ve kterém je třeba zadat údaj výšky a délky nohy a podle poměru mezi výškou a délkou nohy se vybere správná tabulka. Potíž je s nastavením správného poměru, aby program ne/hlásil, že údaje neodpovídají realitě. A tak se chci zeptat jestli byste mi někdo mohl pomoct s otestováním potřebuju k tomu údaje od lidí, kteří mají výšku kolem 165 cm a 172 cm. (tolerance je +/- 1,5 cm). Výšku a délku nohy je třeba zadat co nejpřesněji, tj. použít kvalitní přesný metr a nohu změřit od země až k pasu do místa kde je vrchol pánve. Údaje mi můžete nahlásit na půl centimetru. Dík za pomoc.

Offline

 

#2 06. 08. 2023 17:57

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

Ahoj,
proč potřebuješ reálná data a nevymyslíš si nějaká podle sebe? Tím bys taky odzkoušel, zda program funguje ne?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 06. 08. 2023 18:28

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ check_drummer:
Ne podle sebe to neodzkouším, protože mám jen jednu míru. Proporce jsou různé. Někdo má krátké nohy na svou výšku někdo dlouhé na svou výšku. Vymyslet si nemohu protože ty údaje musí odpovídat reálným proporcím v rámci nějakých limitů.

Offline

 

#4 06. 08. 2023 19:22

Aleš13
Příspěvky: 332
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

Na netu jsou toho mraky, hledej anthropometric data. Třeba tohle:
https://multisite.eos.ncsu.edu/www-ergo … Tables.pdf
Včetně kvantilů apod.
Případně autora "Dreyfuss", to je referenční publikace z oboru (ale nevím, jestli ji najdeš na síti, já ji viděl jen papírovou).

Offline

 

#5 06. 08. 2023 23:05

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

Karmanova cesta napsal(a):

↑ check_drummer:
Vymyslet si nemohu protože ty údaje musí odpovídat reálným proporcím v rámci nějakých limitů.

A proč to musí odpovídat reálným proporcím? Ty podle těch rozměrů něco dále počítáš?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#6 07. 08. 2023 00:33

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ check_drummer:
Podle rozměrů vybírám správnou tabulku pro velikost oblečení. Tedy až poté co provedu základní kontrolu proporcí.

Offline

 

#7 07. 08. 2023 00:35 — Editoval Karmanova cesta (07. 08. 2023 03:28)

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ Aleš13:
Díky za odkaz. No to by ty data musely být i s výškou postavy.

Studie jsou dělány obecně a se zprůměrovanými výsledky. Aktuálně svůj program zaměřuji na tři výškové kategorie:
155 až 163 cm
164 až 172 cm
173 až 181 cm
(od více lidí jsem údaje nesehnal).

Program tedy nebude moci ověřit zda zadané hodnoty od mikro a makro lidí jsou v pořádku.

Zaměřuji se tedy na přesnější data než mi mohou nabídnout antropologické studie, protože průměry z velkých skupiny jsou pro mě nepoužitelné.

Taky je třeba si uvědomit, že údaje, které jsem chtěl se nezaměřují na funkční výšku boku, ale na vrchol pánevní kosti z boku, který je přibližně umístěn v rovině pod loktem, pokud se člověk postaví s rukama podél těla a s uvolněnými rameny a ohne ruce v předloktí o 90° před sebe.

Offline

 

#8 07. 08. 2023 08:39

Honzc
Příspěvky: 4551
Reputace:   241 
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ Karmanova cesta:
Já tedy nevím, ale na stránce 32 je i výška postavy.

Offline

 

#9 07. 08. 2023 11:07

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ Honzc:
Asi mi nerozumíte, tam by musela být výška postavy i výška boku měřeno k vrcholu pánve po straně. To oni nesbíraj. Zajímají je funkční data, mě vzhledové (atraktivita, oblékání). Data mají velký vzorek zprůměrovaný jako většina studií. Jsou to přesné čísla vzatá z velkého rozsahu. Mě stačí malý vzorek vzatý z malého rozsahu. Viz můj předchozí příspěvek.

Offline

 

#10 07. 08. 2023 17:49

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ Karmanova cesta:
Takže chceš data, která lze použít v reálném fungování aplikace. tedy nikoli jen na otestování funkčnosti.

Ale nerozumím tomu, proč zavrhuješ velké sady dat a říkáš že jsou pro tebe nepoužitelné. Pokud bude mít někdo anomální rozměry, nadiktuje ti je, to pro tebe bude vhodnější?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#11 08. 08. 2023 02:34

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ check_drummer:
Anomální rozměry by neprošly. Ale uvažuji o vícero využití toho algoritmu. Vždycky je možnost nabídnout alternativní cestu. Jen se jedná o to mít tam mechanismus, aby tam lidi nezadávali blbosti. Když nabídne anomálii, mohu data označit jako anomálii, pak bude takový uživatel evidován jako handikapovaný. To mě jen tak napadlo jako alternativní využití spracování dat. Vcelku může být dobré být schopen rozpoznat že si někdo vymýšlí, protože pak se podle toho programátor může přizpůsobit.

Offline

 

#12 08. 08. 2023 17:06

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ Karmanova cesta:
A jak budeš detekovat anomálie?
A co když ti tu lidé zadají data, které neodpovídají bežnému vzorku populace, ale vysloveně o anomalii nepůjde?
To jsou ta rizika spojená s malým vzorkem dat - navíc nejde o zcela náhodný výběr, ale o výbeř mezi lidmi zabývajícími se matematikou. :-) Třeba u nich může být nějaký jev více markantní, např. ploché nohy, apod.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#13 08. 08. 2023 17:09

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ Karmanova cesta:
Jestli to chápu dpbře, tak si chceš nějak "nakalibrovat" svůj program, abys byl schopen určit, zda hodnota, kterou někdo v buducnu zadá, odpovídá realitě. Na to je ale podle mě lepší velký vzorek dat, a čím větší tím lepší...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#14 08. 08. 2023 17:23

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ check_drummer:
Chápeš to správně. Velký vzorky dat jako se sbírají na studiích nejsou nikdy zaměřeny konkrétním směrem, protože to nikdo nechce financovat. Ideální by bylo kdyby někdo pro mou potřebu udělal studii na rozměry populace a poměrů v určité věkové kategorii jako 20-30 31-40 40-50 a zároveň pro rozmezí výšek 145-154 155-164 165-174 175-184 a 185-194 ... říkám to jako vtip :D

Offline

 

#15 08. 08. 2023 17:25

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

Odpověď na předchozí dotaz.
No takové případy je třeba ošetřit programováním.
Hláška:
"Litujeme, ale náš program vyhodnotil anomálii a neobvyklé proporce. Myslíte si že jde o chybu a vaše údaje jsou správné, jste zdravý, dospělý člověk ve věku 19-50 let? Můžete nám nahlásit svůj případ, a budeme se jím zabývat."

Offline

 

#16 08. 08. 2023 19:04

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ Karmanova cesta:
Ale jak poznáš, že jde o anomalii? Podle mě potřebuješ nějaký větší vzorek dat, abys mohl spolehlivě určit, že jde opravdu o anomalii. A nebo to tam dát expertně - např. délka nohy přes 50cm bude anomálie.

Ale někdo ti nabízel nějakou velkou sadu dat a ty jsi to zavrhl, psal jsi:
Zaměřuji se tedy na přesnější data než mi mohou nabídnout antropologické studie, protože průměry z velkých skupiny jsou pro mě nepoužitelné.

Záleží jak se to průměruje, ale i průměry se můžou k detekci anomalie hodit ne?

Taky mi není jasné k čemu potřebuješ výšku a délku nohy současně. Kdo chce koupit kalhoty, toho nezajímá délka a kdo chce koupit boty, toho nezajímá výška...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#17 09. 08. 2023 22:44

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ check_drummer:
Délkou nohy se nemyslí velikost boty :D

Offline

 

#18 10. 08. 2023 21:58

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ Karmanova cesta:
Takže "výška a délka nohy" nezamená "výška nohy a délka nohy", ale spíš "výška těla a výška nohy".

Ostatní moje připomínky, ale i nadále platí....


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#19 11. 08. 2023 07:53

misaH
Příspěvky: 13438
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ check_drummer:

No - od panvy dolu je výška nohy, nie?

Len či to pochopia tí respondenti po sprevádzkovaní programu :-D

Offline

 

#20 12. 08. 2023 07:41

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ misaH:
Takové věci se řeší pomocí ilustrace.
Z lékařského nebo fyziologického hlediska by se mluvilo o délce. Také z hlediska ergonomického pokud by někdo mluvil o výšce nohy, pak to může znamenat v jaké výšce je noha například, když položíš nohu na schod. Podobně také když se mluví o sedací soupravě, když se mluví o výšce, mluvilo by se např. o výšce v jaké je umístěno sedadlo židle, křesla, apod. Výška očí od země apod. Ale délka očí, to je něco jiného. Prostě pokud je řeč o tělesných proporcích mluví se o šířce nebo délce, pokud ale je řeč o kreslení a chceš vyjádřit kde tu hlavu máš nakreslit, tak zase můžeš mluvil o výšce.

Offline

 

#21 12. 08. 2023 10:23

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ Karmanova cesta:

A jak se nazává rozměr od paty nohy k prstům na noze?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#22 14. 08. 2023 16:19

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ check_drummer:
Velikost boty nebo velikost chodidla. Pokud myslíš nějaký jiný atypický rozměr mohla by to být třeba vzdálenost.

Offline

 

#23 14. 08. 2023 16:38

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ Karmanova cesta:
Tak asi spíš velikost chodila, nebo možná přesněji délka chodidla. Velikost boty se zpravidla od délky chodila liší (cca +1 cm).


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#24 14. 08. 2023 16:39

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ Karmanova cesta:
No ale stále jsi neodpoěvděl na to podstatné a zaměřil ses na celkem nepodstatné věci a to je názvosloví.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#25 15. 08. 2023 10:20 — Editoval Karmanova cesta (15. 08. 2023 10:21)

Karmanova cesta
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

Re: Program na výpočet správné míry (výška a délka nohy)

↑ check_drummer:
Asi si nerozumíme. Oblečení se vyrábí podle orientačních rozměrů. Když si například kupuješ triko, neměříš přesně kolik měříš přes hrudník, že? Prostě vezmeš a jdeš zkoušet svoji velikost, která je orientační. Když potřebuješ kalhoty, tak tam na štítku výrobku asi bude uvedena velikost v pase např. 90 cm... A je to orientační velikost. S botami to bude podobné, ale na boty se nezaměřuji. Aspoň zatím ne. Takže když si koupíš botu o určité velikosti bere se to orientačně a nějaký rozdíl 1 cm nikoho nezajímá. Buď ti sedí nebo ne. Na 1cm nikdo nehraje :)

Tak celkově jde taky o to k čemu údaj potřebuješ. Pokud to chce měřit doktor, aby porovnal jestli máš rovné nohy od kýčelní kosti dolů k patě, tak by si měl dát záležet. Ale na orientační měření pro zjištění velikosti oblečení tohle fakt tak přesně nepotřebuješ.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson