Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
U první substituční metody bereme jako substituci
Např. když hledám primitivní funkci k
Nebo bych si také mohl zderivovat ten
Tedy: pokud invertuju, tak bych měl zkontrolovat, že to lze, obecně. Ale pokud stejně po invertování dosazuji něco ve tvaru
Offline
Prvočíslo napsal(a):
Ono často se dají použít obě metody, ovšem já někdy nevím, kterou zrovna používám.
Postupy "vypoctu" neurcitych integralu pres substituci se casto provadeji spise neformalne pomoci derivace substitucnich vztahu jak pises, s tim ze se mlcky predpoklada, ze tyto operace davaji smysl alespon na nejakem intervalu. Pokud to ma clovek formalizovat ve smyslu prvni a druhe substitucni vety, musi se pridat pomerne detailni predpoklady, ktere v praxi nikdo neoveruje, protoze u integralu je jednodussi jakymkoliv pseudozpusobem vysledek "uhodnout" a nasledne vysledek zderivovat, coz k formalni validaci staci.
Dovolil bych si tvrdit, ze substitucni veta dostava vetsi vyznam teprve v R^n a v obecnych prostorech s mirou, a zminene prvni a druha subst. vety se daji chapat jako spec. pripady.
Offline
↑ Prvočíslo:
Ok, no na prikladu te tangensove substituce vidis, ze je potreba se omezit na interval (-pi/2 + kpi, pi/2 + k pi) uz jen kvuli definicnimu oboru tangens. Na techhle intervalech je tangens rostouci a ma derivaci, takze inverzni funkce take a potom 1. a 2. substitucni metody musi byt ekvivalentni. Pozor ale na to, ze tvuj integrand ma take omezeny definicni obor.
Offline
Stránky: 1