Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Ahoj,
má nápoj (např. čaj) ohřátý v mikrolnné troubě "kvalitativně stejné" vlastnosti jako čerstvě uvařený čaj? Subjektivně mi připadá, že chutnajíí jinak, ale "logicky" bych řekl, že by měly být stejné. Otázka ovšem je jaké je rozložení (četností) rychlosti molekul čaje po uvaření a po ohřátí v mikrovlnné troubě - zda i v případě, že má v obou případech nápoj stejnou teplotu, bude rozložení rychlostí molekul (přibližně) stejné nebo jiné...
Offline
↑ check_drummer:
Ahoj,
střední kvadratická rychlost molekul bude při stejné teplotě stejná. Je ale otázka,zda mikrovlny neničí jednotlivé složky čajové směsi (tein,třísloviny...)
Offline
↑ Eratosthenes:
Ano, ale to neznamená že četnosti rychlostí budou stejné. Možná to v obou případech bude Gaussova křivka, ale může mít jiný tvar.
Offline
↑ check_drummer:
Tak Gaussova křivka to asi nebude, Nulovou, natož zápornou rychlost žádná molekula mít nebude. Spíš nějaký chí kvadrát nebo něco takového. A že by se nějak lišily její charakteristiky, to si nemyslím. Ale fyziku jsem neviděl padesát let...
Offline
Rozložení rychlostí se neřídí Gaussovým rozložením, ale Maxwellovým.
A pokud je kapalina v tepelné rovnováze (což minutu po vyjmutí z mikrovlnné trouby určitě je) tak musí být rozložení stejná, závislá jen na teplotě.
...
Ale ten experiment není úplně korektní, neměl bys porovnávat čerstvě uvařený a ohřátý čaj, ale jen ohřátý přenosem tepla a ohřátý v mikrovlnce (ale oba stejně staré, protože organické molekuly co se vyluhují z čaje určitě nějakým způsobem degradují nebo se mění).
Podle mě na úrovni molekul či atomů k žádným razantním jevům nedochází, pole které vytváří mikrovlnka je podle mě z pohledu atomů či molekul dost slabé, aby něco změnilo.
Pokud ale kapalina obsahuje nehomogenity větších rozměrů, tak k něčemu určitě docházet může, protože se jednotlivé oblasti mohou zahřívat dost nerovnoměrně.
U vajíčka rozdíl určitě pozorovat můžeme (ale doporučuji to pozorovat z dostatečné vzdálenosti).
Offline
MichalAld napsal(a):
Rozložení rychlostí se neřídí Gaussovým rozložením, ale Maxwellovým.
A pokud je kapalina v tepelné rovnováze (což minutu po vyjmutí z mikrovlnné trouby určitě je) tak musí být rozložení stejná, závislá jen na teplotě.
Ahoj a z čeho to plyne? Proč tam v závislosti na způsobu ohřevu nemůže být třeba hodně rychlých molekul, hodně pomalých, ale málo středně rychlých?..... (A nebo jinak rozložených - jinak než po uvaření čaje.)
Offline
Statistická mechanika pro mne byla vždycky velká záhada, takže odvození toho, proč se rozložení rychlosti molekul v tepelné rovnováze řídí tím Maxwellovým rozložením ti předložit nemůžu. Vím jak se to dá odvodit pro vzduch v gravitačním poli (protože kdyby to tak nebylo, tak by se nám mohla část vzduchu samovolně přemístit nahoru). Ale rovnovážný stav = Maxwellovo rozložení. Pokud vytvoříme něco jiného, není to rovnovážný stav - a všechno se nakonec do rovnovážného stavu dostane. Jen je otázka jak rychle.
Ale když si představíš jak rychle se molekuly pohybují a jak malé jsou mezi nimi vzdálenosti - tak se ta rovnováha na atomárních rozměrech musí ustavit dost rychle.
Pro molekulu dusíku při pokojové teplotě je střední kvadratická rychlost v řádu 400m/s, pro molekulu vody by to tedy mohlo být podobné. A vzdálenosti mezi molekulami vody jsou v řádu nanometrů. Takže za sekundu má jedna částice v řádu bilion srážek. A každá srážka je krok k Maxwellově rozložení.
Offline
↑ MichalAld:↑ check_drummer:
Matně si vzpomínám, že jsem o tom kdysi něco slyšel v molekulové fyzice a termice, ale jsa matematik, tak jsem si v představě, jak to rozložení asi vypadá, vzpomněl jenom na chí kvadrát a Maxwell mně nějak vypadl. Ale stejné statistické charakteristiky při stejné teplotě mi utkvěly. Tedy u klidného plynu, ale u klidné kapaliny by to mohlo být zhruba stejné. A je jedno, jestli to do té teploty ochladím, anebo zahřeju a jak. A je to celkem logické. Když do horké vody, která má svoje Maxwell rozložení se svým maximem, svým rozptylem... hodím hrnek vody studené s jiným Maxwell rozložením, s jiným maximem, jiným rozptylem..., tak v rozložení nastane v teplotě na různých místech i ve statistickém rozložení rychlostí chaos, který se ale pozvolnou difuzí (anebo čím) postupně stabilizuje na nějaké teplotě (jiné než předchozí dvě) a opět na Maxwell rozložení s vlastním maximem, vlastním rozptylem... (jiným než měla rozložení původní).
Tak bych to (tak nějak pololaicky) viděl já.
Offline
↑ MichalAld:
Asi bych chápal, že po nějakém čase se to v Maxwellově rozložení ustálí, ale platí to třeba i 10s potom co čaj vyndám z mikrovlnky? Nebo-li po jakém čase nastane ta rovnováha (to Maxwellovo rozdělení)? A nebo tam budou mít molekuly to rozdělní vždy (plus minus) i v každém okamžiku zahřívání (uvažujme rovnoměrné prohřátí)?
Offline
Na to, jak rychle se systém dostane do tepelné rovnováhy není jednoduchá odpověď. Statistická mechanika se tím úplně nezabývá, ta se zabývá stavy v rovnováze nebo v blízkosti rovnováhy. Já ani nevím, jestli se stavy vzdálené od rovnováhy dají nějak rozumě počítat.
Dosažení rovnovážného stavu může trvat dost dlouho, když ocelovou tyč na jednom konci ohřeješ, může to trvat několik hodin, než se její teplota vyrovná.
Pokud tedy při ohřevu čaje vzniknou nějaké makroskopické nehomogenity s rozdílnou teplotou, může to trvat minuty nebo i hodiny, než se to ustálí.
Ale na atomárních rozměrech je to podel mě nesmysl. Přestava že molekuly rozpohybujeme podél osy z (tím směrem co je intenzita el. pole) a ony tak vydrží kmitat ještě minuty, to je podle mě blbost.
Offline
↑ MichalAld:
Ale já nemluvím o nehomogenitách - ten čaj mám prohřátý homogenně (rovnoměrně), jen mi jde o to zda to rozložení jejich rychlostí je Maxwellova i těsně po vytažení z miikrovlnky.
Offline
Já vím, přesně to mám na mysli i já, nejde o nehomogenity, ale o něco jako "anizotropie", o to, že rychlosti neodpovídají maxwellovu rozložení. Ale v každém místě stejně.
No, já ti nedokážu odpovědět na to, jak dlouho takový stav vydrží. Ale podle mě to souvisí s počtem srážek. Vezmi si, kolikrát se srazí kuličky v losovacím zařízení, abychom je mohli označit za celkem náhodně zamíchané. Pořád jsou to tak stovky srážek.
Tady se bavíme o tom, že po uplynutí sekundy mají za sebou částice nějaký bilion srážek. Takže lze očekávat, že jejich pohyb bude už dostatečně náhodný. Což znamená maxwellovo rozložení. Ale jestli se dá spočítat, jak dlouho ten proces trvá, to já nevím.
Každopádně - pojem teplota je definován jen pro systém v tepelné rovnováze. U vody, kde ještě nenastal rovnovážný stav nemůžeme o teplotě mluvit. To samozřejmě neřeší náš problém, jen to uvádím jako zajímavost.
Na druhou stranu, existují i nějaké ty meta-stabilní stavy, například čistou vodu lze ohřát i nad teplotu varu a pořád je to kapalina. Ale stačí do ní hodit zrníčko písku, a okamžitě začne všechna vařit. To samé voda podchlazená pod teplotu mrazu.
Offline
↑ MichalAld:
A vážně teda platí, že když budu třeba mít všechny molekuly stejně rychlé, že po určitém čase bude rozložení jejich rychlostí dané Maxwellovým rozložením? To, že některé molekuly se budou zpomalovat, to bych asi pochopil (ale srážky asi ted nebudou ideální - tam by se rychlost neměnila), ale že se některé molekuly zrychlí? To si neumím představit jak k tomu může dojít.
Offline
Když budou mít všechny molekuly stejnou rychlost (co do velikosti i směru) tak k žádným srážkám nejspíš docházet nebude. To je něco jako když na “stojící” molekuly (těleso při absolutní nule) koukáme ze soustavy v pohybu, jako třeba z jedoucího vlaku.
Ono to nemá logické řešení, matematika statistické mechaniky stojí na axiomech které jsou (některé z nich jsou) v přímém rozporu s axiom klasické Newtonovské fyziky.
Offline
↑ MichalAld:
Měl jsem na mysli - stejnou velikost rychlost, ale různý směr.... Vždyť o tom Maxwellovo rozdělení mluví ne? O velikosti rychlosti a ne o směru....
Offline
check_drummer napsal(a):
↑ MichalAld:
Měl jsem na mysli - stejnou velikost rychlost, ale různý směr.... Vždyť o tom Maxwellovo rozdělení mluví ne? O velikosti rychlosti a ne o směru....
Přesně tak. Ten stav je sice krajně nepravděpodobný (např. pro 10^9 molekul je pravděpodobnost 10^(-9)) ale teoreticky možný. I tam ke srážkám samozřejmě dochází a pokud má pan Maxwell pravdu, nakonec i toto skončí jeho rozložením rychlostí.
check_drummer napsal(a):
↑ MichalAld:
To, že některé molekuly se budou zpomalovat, to bych asi pochopil (ale srážky asi ted nebudou ideální - tam by se rychlost neměnila), ale že se některé molekuly zrychlí? To si neumím představit jak k tomu může dojít.
Tak to já si představit dovedu. Platí tam totiž zákon zachování hybnosti - součet hybností před srážkou se rovná součtu po srážce (samozřejmě pro dokonale pružný ráz, což toto asi není, ale i tak...). Při stejné hmotnosti se tedy zachovává součet rychlostí.
Offline
↑ check_drummer:
Tady je hezky vidět, k čemu jsou užitečné pojmy energie a hybnost. Protože z představy o rychlosti to není na první pohled zřejmé.
Hybnost se nedá "rozptýlit" či "schovat", to může jen energie. Celková hybnost všech částic tvořící náš systém je nulová. Případně nenulová, pokud se těleso jako celek pohybuje. Ale detaily kolem toho, jak se pohybují jednotlivé částice na to nemají vliv. No a hybnost odpovídá rychlosti, pokud je systém složený z identických částic.
Energie naproti tomu rozptýlená být může. A energie je úměrná druhé mocnině rychlosti, proto ve statistické mechanice mluvíme o střední kvadratické rychlosti, což teda odpovídá velikosti rychlosti. Asi.
Offline
Eratosthenes napsal(a):
(samozřejmě pro dokonale pružný ráz, což toto asi není, ale i tak...)
No, na úrovni částic existují jen dokonale pružné nárazy, pokud tedy neuvažujeme, že některé molekuly či atomy mohou přecházet do excitovaných stavů.
U částic něco jako nepružný náraz neexistuje.
Nepružné nárazy - to znamená že se část energie rozptýlí (přemění na teplo, tedy na ten náhodný pohyb částic). Ale u částic samotných nic takového nastat nemůže, tam už se nemá energie kam rozptýlit.
Jinak je to tak jak píšeš.
Offline
Jinak zkoušel jsem dohledat, jak se odvozuje Maxwellovo rozdělení, ale je to na mě moc složité, takže to úplně nechápu. Ale vychází to (jestli to správně chápu) z Boltzmanova zákona. A u něj jsem už nenašel, že by šel z něčeho odvodit - jen z toho, že maximalizuje entropii.
Já říkám, pro mne byla statistická mechanika vždycky záhada (taky jsem to vlastně nikdy oficiálně nestudoval).
Každopádně to stojí na tom, že systémy jsou v termodynamické rovnováze - což je definováno nějakým statistickým principem. Třeba ve Feynmanových přednáškách tak, že když vezmeme rychlost dvou částic před a po srážce a rychlost jejich společného těžiště, tak že mezi rychlostmi těch částic a rychlostí toho jejich těžiště není žádná korelace.
Z toho jednoduchého předpokladu lze odvodit spoustu užitečných věcí - ale nakonec se musí ověřit experimentem, jestli to celé platí. Statistickou mechaniku nelze obecně odvodit z deterministické fyziky, vlastně je s ní tak trochu v přímém rozporu.
A stavy, které jsou velmi velmi vzdálené od těch rovnovážných (jako třeba že budou mít všechny molekuly stejnou velikost rychlosti) - to já nevím, jestli to vůbec lze nějak rozumě řešit.
Fyzika (termodynamika či statistická fyzika) to považuje za přírodní zákon, že uzavřené systémy se vždycky dostanou do rovnovážného stavu.
Offline
↑ Eratosthenes:
Už to chápu, když se např. pohybují kolmo k sobě dvě molekuly A1,A2 se středy S1,S2 rychlostmi v1,v2 a srazí se tak, že např. v okamžiku srážky mají vektory v2 a S2S1 stejný směr, tak se po této srážce molekula A1 nejspíš zrychlí - protože v jejím směru jí nic nezbrzdí a ještě se vektor její rychlosti zvěší o složku ve směru S2S1.
Sice máš obrázek se čtyřmi molekulami, ale asi můžeme předpokládat že nedojde k tomu, že v jeden okamžik se molekula srazí se dvěma jinými molekulami a můžeme tedy zkoumat jen případ, kdy se srazí jen dvě molekuly - a klidně ať se pak po velmi malém okamžiku srazí zase s jinou molekoulopu, ale ne v ten stejný okamžik.... Ale teď už jsem si to vyjasnil.
Mylně jsem se domníval, že u pružných srážek se zchovává velikost rychlosti, ale ona je to hybnost, tedy v případě neměnné hmotnosti jde o součet vektorů rychlosti. Pak už bych chápal, že ten Maxwellův zákon půjde nějak odvodit. Možná by to šlo nějak statisticky - když se náhodná molekula srazí s jinou náhodnou a ve finále "integrováno" přes všechny možné rychlosti molekul a jejich četnosti, se nic nezmění....
Offline
↑ check_drummer:
Jsou-li rychlosti všech molekul stejné, pak srážka jen dvou molekul nestačí - po srážce totiž vektory rychlostí jenom změní směr, nikoliv velikost. Speciálně jdou-li proti sobě, vzájemně se od sebe odrazí a jdou od sebe se stejnými rychlostmi, jenom opačně orientovanými (akce a reakce).
V obrázku proto musí v3 a v4 narazit do v1 nebo v2 přesně v okamžiku dotyku, kdy obě koule v1,v2 stojí. Ani pak by ale asi nezůstaly tři koule stát, aby všechnu hybnost předaly té čtvrté (jak konkrétně by to dopadlo, to by se asi muselo spočítat a nebylo by to nejspíš jednoduché). Ale jedině tak je možné nějaké rychlosti zvýšit na úkor jiných.
A že je to velmi nepravděpodobné? Samozřejmě, že ano. Ale stav se všemi rychlostmi úplně stejnými je daleko nepravděpodobnější. Tím i velmi nestabilní. Pak stačí jeden jediný vícenásobný náraz (a ten má mezi těmi miliardami molekul pravděpodobnost podstatně větší než samotný stav) a "zmaxwelluje" se to.
Postav na sebe dvě kulečníkové koule. Nepodaří se ti to, i když teoreticky možné to je. A i kdyby se to podařilo, stačí miliontina mikronu a zřítí se to.
Offline
Možná je s tím Maxwellovým rozložením menší záhada než jsem myslel.
Protože pro jeden směr (třeba osu x) platí
což je normální exponenciální rozložení - čím vyšší rychlost, tím (exponenciálně) nižší pravděpodobnost.
To samé platí i ve 3D prostoru:
Teprve po integraci se nám tam objeví to v^2,
Netvrdím, že tomu rozumím, opsal jsem to z wiki, ale to, že Maxwellovo rozložení má ten vrchol s nejpravděpodobnější rychlostí je podle všeho důsledkem toho, že pro malé rychlosti je jejich "prostor rychlostí" malý a tudíž mají nízkou pravděpodobnost.
To exponenciální rozložení je Boltzmanův zákon - to samozřejmě nevím, jestli se dá ještě z něčeho odvodit. Ale můžeme si představit, že máme svislý válec naplněný ideálním plynem. Z klasického popisu víme, že pV/T = const, tedy při konstantní teplotě pV = const. A z požadavku, že tlak ve výšce h musí být takový, aby udržel ten sloupec plynu nad sebou dostaneme jednoduchou diferenciální rovnici, ze které vyjde, že tlak plynu musí s výškou exponenciálně klesat (v homogenním gravitačním poli).
No a pak si můžeme představit, že molekuly ve výšce h měly zrovna to štěstí, že někde vespodu náhodou získaly dostatečnou rychlost pro výstup do té výšky h. Takže počet molekul ve výšce h je vlastně ta pravděpodobnost.
Jasně, je to zjednodušená představa vycházející z toho, že se molekuly navzájem nesrážejí. Ale údajně lze nějak ukázat, že ty srážky na to žádný vliv nemají a funguje to úplně stejně.
Offline
Že tlak vzduchu klesá s výškou exponenciálně plyne z následující úvahy:
Pokud je ve výšce h tlak p, tak ve výšce h-dh musí být tlak p+dp, kde to
Takže po dosazení dostaneme
Což, jak každý ví, vede na exponenciálu (musí se tam ještě doplnit to minus, žejo, aby tlak s výškou klesal a né rostl).
Offline
↑ MichalAld:
Pěkné. Zase jsem o něco chytřejší. Jde jen o to, jak dlouho mi to při mém věku vydrží :-)
Offline
MichalAld napsal(a):
No a pak si můžeme představit, že molekuly ve výšce h měly zrovna to štěstí, že někde vespodu náhodou získaly dostatečnou rychlost pro výstup do té výšky h. Takže počet molekul ve výšce h je vlastně ta pravděpodobnost.
Já bych řekl že by to mohlo být i naopak - některé molekuly měly to štěstí že mohly klesnout dolů..... Např. kvůli gravitaci. Podle mě je toto dáno spíš gravitační silou než Boltzmannovým zákonem ne?
Offline