Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Dva desperáti se rozhodli, že ukončí svůj spor soubojem. Oba dobře ví, že jeden z nich je lepší střelec. První zasáhne a zastřelí svého soupeře s pravděpodobností p1, druhý s pravděpodobností p2. Aby byl souboj vyrovnaný, domluvili se, že budou střílet postupně. Nejprve vystřelí slabší střelec. Pokud mine, bude na řadě druhý střelec. Jestliže i ten mine, bude pokračovat opět první střelec. Souboj pokračuje tak dlouho, dokud nezůstane pouze jeden desperát. Jaké jsou pravděpodobnosti p1 a p2 úspěšné střelby, jestliže víme, že v této hře mají oba desperáti stejnou šanci přežít? Najděte všechna řešení!
Návod: Rozmyslete si pravděpodobnosti výhry po~prvním kole, druém kole, třetím kole a zkuste zobecnit. Využijte znalost součtu geometrické řady.
Jakym zpusobem toto vypocitat???Jak vyuzit soucu geomtricke rady???Diky za radu
Offline
↑ Stary:
Zdravím, takový můj pokus - opravdu jen nápad:
p1 - pravděpodobnost, že první zasahne, (1-p1) - pravděpodobnost, že 1. nezasahne (podobně je to pro druhého)
Pravděpodobnost, že maji šanci přežit je 1:1 (tedy výsledná pravděpodobnost jevu P(A) je 0,5)
Začnou střílet:
1. zasahne - konec hry nebo
1. nezasahne a zároveň 2. zasahne - konec hry nebo
1. nesasahne a zároven 2. nezasahne a zároveň 1. zasahne v dalším kole atd.
Z těchto údajů se sestaví zápis pro pravděpodobnost jevu A, zřejmě se v tom musí vykoukat nekonečná geometrická řáda a použit vzorec pro součet nekonečné geometrické řady, součet je 0,5. Hledáme hodnoty p1, p2.
Děkuji za sdělení, zda to má alespoň částečný smysl.
Offline
↑ jelena:
Taky jsem tímhle směrem uvažoval, ale ješte se mi nic z toho nepovedlo sestavit (teda nic co by mi pomohlo).
Jen jeste doplním, že jedno řešení vůbec neuvažuješ, a to že P(A) = P(B) = 0. To je když p1 = p2 = 0. Pak budou střílet do nekonečna:-)
Offline
↑ Stary:
asi jsem nevhodně pochopila tento výraz:
že v této hře mají oba desperáti stejnou šanci přežít
Je to tak?
Pokud nemaji stejnou šanci, pak se sestavi nerovnice "pravděpodobnost, že přežije jeden P(A)" je větší (menší), než pravděpodobnost, že přežije druhý P(B), nebo nerovnice "meniši nebo rovno", pak zapracujeme i sporný bod, zda maji nebo nemaji. Ale 0,5 by se asi objevilo jako hraniční hodnota. Je to tak?
Jev A jsem označila jev, že zvitězí první.
Ostatní také zadání - střelba, přežití - nemohli raděj soutěžit v hodu kostkou?
Offline
Pokud budeme chápat kolo jako dvojici výstřelů a si označíme že oba žijí po n-tém kole, pak pravděpodobnost že 1. střelí druhého v n+1 kole je
, a druhý prvního
Nyní platí že
No a teď už jen úpravama dostaneme:
Přičemž nás samozřejmě zajímají jen řesení z intervalu <0,1>. Součet geometrický řady potřebujem jen k tomu, aby jsme ověřili, ze výraz nenabývá nevlastní hodnoty.
... ale mám dojem, že takhle si to zadávající nepředstavoval:-)
Offline
Koukám že pan učitel dává rád zákeřné navody, nejen tu ale i s tím názvem Trianglie.
Přes geometrickou posloupnost: aby první zastřelil druhého v i-tém kole, musí sám i-1-krát minout, druhý musí také i-krát minout a nakonec se musí první trefit. Dle pravidla součinu je tato pravděpodobnost rovna . Pravděpodobnost, že první zastřelí druhého je součtem těchto pravděpodobností přes všechna
, tedy
Naší úlohou je řešit rovnici .
Řešení bez návodu: pravděpodobnost, že vyhraje A nezávisí na tom, kolik kol proběhlo, ale na tom, jestli je na tahu. Označme pravděpodobnost, že A vyhraje, když je na tahu a
pravděpodnost že vyhraje, když na tahu není. Platí
,
sloučením ,
. A máme to zadarmo.
Offline
↑ Stary:
Zdravím,
teď to bude troufalost nejvyšší - ale troufám si tvrdit, že postup č. 1 váženého Moderátora kolegy Kondra je vysoce kvalitním matematickým zápisem polopatického návodu z příspěvku 2.
Obvykle ještě doplňuji větu "slovo nebo nahrazuji" atd. (můžeš si to ověřit pomocí tlačitka Hledat v horní liště).
------
OT pro kolegu Kondra, pozdrav :-) - v příspěvku Trianglie jsem se snažila naznačit, že z trojuhelníků (což jsou Y- "naruby") se dá poskládat konečný uzavřený graf (nebo jak se tomu odborně říká).
O okolnostech vzniků obou příspěvků někdy jindy - ale byly to okolnosti velmi pozitivní z mého pracovního reálu - tak se teď do něho navratím :-)
Offline
↑ petrkovar:Omlouvám se, poněkud jsem to přehnal. Osobně mi připadá rekurzivní řešení hezčí, zejména chceme-li řešit zobecnění úlohy pro n desperátů. Co se týče názvu Trianglie, narážel jsem na Jeleninu poznámku v odkazovaném tématu o duálním grafu, ke které název svádí. Možná přes ni vede cesta, ale řešení zmíňené v návodu s Dirichletovým principem a konečností grafu je (alespoň pro mě) zřejmější.
Offline
↑ Kondr:Aha! Trianglie je speciální případ "Multianglie" a ne "Polygonalie". Z "three angles" (nebo "tri angles"?) a nikoliv "triangle". Tento příspěvěk ale patří do jiného tématu, že?
Offline
Jenom pro upřesnění
Přes geometrickou posloupnost: aby první zastřelil druhého v i-tém kole, musí sám i-1-krát minout, druhý musí také i-krát minout a nakonec se musí první trefit.
zřejmě jste měl namysli, že druhý musí také i-1-krát minout...
Offline
Stránky: 1