Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 11. 2009 10:03

Mihulik
Příspěvky: 175
Škola: MFF UK - Matematická analýza, Nav. Mag.
Pozice: student
Reputace:   
 

Kužel - deskriptivní geometrie (Mongeovo promítání)

Zdravím,
vím že to nebude to úplně pravé místo na řešení úlohy z deskripce (Mongeovo promítání), ale nic lepšího jsem na internetu nenašel:-(

Mám zadaný příklad:
Zobrazte rotační kužel s osou SV. S[4;6;7], V[-2;4;4], jestliže poloměr podstavy r = 3,5.

Udělám si tedy osu kužele. Podstava se mi zkreslý do elipsy. Vím že rovina podstavy je kolmá na osu a že hlavní osa elipsy je rovnoběžná se stopou roviny.
Udělám si tedy kolmici na osu v bodě S a nanesu r. Dostávám hlavní osu elipsy. Toto samozřejmě provedu pro půdorys i nárys.
Co teď ale? Mám pouze střed elipsy a hlavní osu. A dál absolutně netuším, co s tím.:-(


Děkuji za jakoukoliv radu:-)

Offline

 

#2 28. 11. 2009 11:59

Doxxik
Příspěvky: 856
Reputace:   14 
 

Re: Kužel - deskriptivní geometrie (Mongeovo promítání)

co takhle otočit podstavu do jedné z průměten -> narýsovat kružnici -> otočit z5  .. nebude to snazší?


Maturita 2010  (trailer) - R.I.P.

Offline

 

#3 28. 11. 2009 13:34

Mihulik
Příspěvky: 175
Škola: MFF UK - Matematická analýza, Nav. Mag.
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Kužel - deskriptivní geometrie (Mongeovo promítání)

ano, ale já nemám rovinu podstavy. Mám pouze jednu přímku, o které vím, že v té rovině leží, ale z jedné přímky nejsem schopný určit rovinu (stopu roviny). Takže nemám podle čeho otočit podstavu.
Ovšem určitě to musí nějak jít, já jen nejsem schopný přijít na to jak:-(

Offline

 

#4 28. 11. 2009 13:45

Doxxik
Příspěvky: 856
Reputace:   14 
 

Re: Kužel - deskriptivní geometrie (Mongeovo promítání)

Mno jen jedna rovina je kolmá na tu přímku a současně v ní leží bod S.. dál bych využil zachování kolmosti (nebo jak se to jmenuje) -> je-li přímka kolmá na rovinu, tak její půdorys je kolmý na hlavní přímky první osnovy a její nárys je kolmý k hlavním přímkám druhé osnovy .. takže bych udělal (třeba v půdorysu a pak ekvivalentně v nárysu) kolmici na danou přímku -> to bude hlavní přímka, podle níž jsme schopni otíčet (alespoň myslím..)


Maturita 2010  (trailer) - R.I.P.

Offline

 

#5 28. 11. 2009 19:46

Mihulik
Příspěvky: 175
Škola: MFF UK - Matematická analýza, Nav. Mag.
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Kužel - deskriptivní geometrie (Mongeovo promítání)

Jo, to bude ono.
Díky moc:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson