Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 01. 2010 15:36 — Editoval Mihulik (05. 01. 2010 15:46)

Mihulik
Příspěvky: 175
Škola: MFF UK - Matematická analýza, Nav. Mag.
Pozice: student
Reputace:   
 

Kulová plocha a tečná rovina - ověření úvafy

Dobrý den,
mám zadané dva příklady z deskriptivní geometrie. Promyslel jsem si řešení a byl bych vám vděčný, pokud byste mi ho někdo zkotroloval a potvrdil.

1)
Zobrazte kulovou plochu se středem S[2; 6; 7], která se dotýká přímky p = AB, A[6; 14; 0], B[-5; 0; 8].

Přímka je vlastně tečna ke kulové ploše, takže si udělám kolmici na přímku p, aby procházela S (patu označím třeba T). Velikost ST je hledaný poloměr.

2)
Zobrate kulovou plochu, prochází-li její hlavní kružnice třemi body, A[-2,5; 2; 4], B[-1; 6,5; 1,5], C[3; 3; 2].

Hledám střed R kulové plochy, který je stejně vzdálený od všech tří bodů.
Udělám si tedy dvě přímky z těchto bodů, například AB a AC, a udělám jejich osy. Na ose úsečky leží body, které jsou stejně daleko od obou "konců" úsečky, a tak průsečík těchto os je vlastně mou hledaný střed R, protože průsečík je stejně daleko od všech tří bodů.




Je to tak, nebo je má myšlenka mylná?

Děkuji za ochotu.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) zdenek1)

#2 05. 01. 2010 17:21 — Editoval Wotton (05. 01. 2010 17:42)

Wotton
Logik
Místo: Plzeň
Příspěvky: 825
Reputace:   25 
 

Re: Kulová plocha a tečná rovina - ověření úvafy

1) asi to myslíš správně, ale špatně píšeš (teda tak jak to píšeš by se to špatně počítalo). Důležitý je, že jseš v (3D) prostoru, takže nehledáš kolmici na přímku p, ale rovinu kolmou na prímku p. To jde samozřejmě mnohem jednodušejš (její normálový vektor je směrovým vektorem přímky).

2) podobně i tady. Můžeš udělat akorát kolmé roviny ale pak výsledný průnik přímka. Střed kulové plochy je pak průnik této přímky s rovinou ABC.

EDIT: 2


Dva jsou tisíckrát jeden.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson