Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 02. 2010 10:43 — Editoval kaja(z_hajovny) (28. 02. 2010 11:04)

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Co se učí na SŠ v matice a informatice?

Pěkný den,

rozhoduju se, jestli podat přihlášku na střední školu a zajímalo by mě, jestli se dnes na středních školách v matematice používají počítače. A také by mě zajímalo co se učí v informatice - jestli se žáci učí klikat ve Wordu, nebo jestli se učí základy algoritimizace (a jaký programovací jazyk)

Takže konkrétní dotazy:

Používá se software typu Derive ve výuce matematiky na SŠ?

Používá se software typu Derive ve výuce v nějakém semináři z matematiky na SŠ?

Učí se v informatice programování (Pascal, C) resp. skriptování (Perl, Python)?


Děkuji :)

Kája

Offline

 

#2 28. 02. 2010 11:05 — Editoval Olin (28. 02. 2010 11:07)

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Co se učí na SŠ v matice a informatice?

Přeji dobré ráno,

asi se to bude lišit škola od školy. Co se týče informatiky, tak ta u nás na gymplu (tj. na mém bývalém) probíhá nějak takto a pro zájemce pak i takto (myslím, že teď ty uvedené osnovy docela i odpovídají realitě, dříve tam byly vzdušné zámky). Můj ročník dělal ve volitelné infošce Pascal, současní oktaváni myslím používají C. "Klikání ve wordu" bych úplně nezatracoval - docela mě bolelo, když jsem viděl, jak někteří lidé místo používání tabulátoru mlátí do mezerníku, následkem čehož byly řádky, které měly být zarovnané, poněkud rozházené.

S tou matematikou - nepamatuji si, že by se kdy u nás něco takového použilo. O jiných školách moc nevím, ale žádné zvěsti jsem o tom nezaslechl.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#3 28. 02. 2010 11:11 — Editoval FailED (28. 02. 2010 11:23)

FailED
Příspěvky: 1255
Reputace:   42 
 

Re: Co se učí na SŠ v matice a informatice?

↑ kaja(z_hajovny):
Dobrý den,

u nás na gymplu je to takhle:

1) Ne

2) Na semináři z matematiky ne, ale máme jednoletý seminář z matematiky na počítači, tam se učí Excel, Derive, Cabri + něco podle domluvy.

3) V informatice ne, od 3/4 nebo 7/8 máme seminář z programování, tam se učí pascal (delphi).

Offline

 

#4 28. 02. 2010 11:21

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Co se učí na SŠ v matice a informatice?

Dobré ráno,

přispěju svojí zkušeností:

1) Software nikoliv, ani na semináři.

2) Na informatice inteligentní klikání ve Wordu (vyhnutí se prasárnám), základy typografie, základy algoritmizace (úplné, jen Karel), trochu pokročilejší klikání v Excelu a webová tvorba.

3) Žádné skriptování nebo programování se nekonalo.

Alespoň tak u nás.

Offline

 

#5 28. 02. 2010 12:04 — Editoval kaja(z_hajovny) (28. 02. 2010 12:04)

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: Co se učí na SŠ v matice a informatice?

Dekuji, omlouvam se za to "klikani ve wordu". Je prijemne, ze to nekde spoji s typografii.

Za me pocitace moc nebyly a par let potom se deska pry ucily nazpamet, jak vypada menu v T602. Je prima, ze ty casy jsou pryc :)
A ze se nekde zmini i TeX me dost prekvapilo.

To ohledne toho Derive me prekvapuje. Proc se teda stredoskolsti ucitele skoli na Derive? Viz Jaroska nebo skoleni na http://www.pf.jcu.cz/p-mat/ nebo kniha http://www.derive.cz/html/hasek.pdf

Jsou jeste nejake zkusenosti s pocitaci ve vyuce matematiky na SŠ? Dekuji.

Offline

 

#6 28. 02. 2010 12:30

Doxxik
Příspěvky: 856
Reputace:   14 
 

Re: Co se učí na SŠ v matice a informatice?

Zdravím :)

a přidávám své zkušenosti (gymnázium):

1) ne

2) ne

- jen když jsme brali statistiku, tak jsme byli na PC zkoušet jednotlivý fce v Excelu a Calcu (resp. měli jsme zadaný příklady na statistiku + soubor dat)

3) v "obyčejné informatice" ne (rozuměj -povinná pro všechny), pouze jakési zběžné základy algoritmizace
- ale v povinně volitelné informatice berou Pythlon + php (a další věci pro tvorbu stránek) + já nevím co ještě (pže nemám informatiku)


Maturita 2010  (trailer) - R.I.P.

Offline

 

#7 28. 02. 2010 17:15

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Co se učí na SŠ v matice a informatice?

↑ kaja(z_hajovny): Dokud jsem byl na Jarošce, byl tam nainstalován Derive 6, nevzpomínám si, že by se využíval (možná mě to jen minulo). Po předloňské rekonstrukci školy jsou ale možnosti multimediální výuky lepší (takže na ukázku deskriptivy v Cabri nemusí paní profesorka vměstnat studenty do kabinetu).

Ve speciálním semináři z matematiky jsme párkrát viděli nějaký CAS (určitě GeoGebru a myslím, že Maple).

Povinná informatika zahrnovala Word, Excel, HTML, Baltík, Pascal, Delphi, nepovinná C++ a PHP+MySQL, seminář Linux (z rychlíku) + LaTeX+ něco o typografii (krom toho nějaké povídání o HW, návštěva Invexu ... takže toho TeXu moc nebylo).

Toto se vztahuje k osmiletému studiu, třeba ten Baltík by byl spíše v kaategorii "základní škola".

Jinak jsem se bavil s kamarádem, co učí na Křence, a tam používají DGS, konkrétně Cabri a CaR. A občas (jednou) i Derive.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#8 28. 02. 2010 18:29 — Editoval gladiator01 (28. 02. 2010 18:44)

gladiator01
Místo: Jindřichův Hradec
Příspěvky: 1587
Škola: ZČU FAV - SWI
Pozice: absolvent
Reputace:   53 
Web
 

Re: Co se učí na SŠ v matice a informatice?

↑ kaja(z_hajovny):
Matematika - software ne

Informatika-tady nejsem směrodatná protože jsem chodila na SOŠ - takže všechno možné (http://skola.sos-jh.cz/default.aspx?Ido … =224600507 ,
v programování předvším c/c++, aplikace- Acces,Excel,Word)


Naděje jako svíce jas, potěší srdce štvané, čím temnější je noční čas, tím zářivěji plane.
VIVERE - MILITARE EST (Seneca)
Vím, že nic nevím. - Sokrates

Offline

 

#9 02. 03. 2010 11:22

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: Co se učí na SŠ v matice a informatice?

Dekuji za vsechny informace, jeste bych poprosil o informace i Slovensko:).

Snad by to tam mohlo byt zivejsi, i treba diky tomu, ze vlada SR podporila projekty jako http://www.cediv-m.com/explorer/o_projekte.html  - znamena to ze na Slovensku se Mathematica na strednich skolach pouziva ve vetsi mire?

Dekuji!

Offline

 

#10 05. 03. 2010 22:56

sekulcanka
Příspěvky: 116
Reputace:   
 

Re: Co se učí na SŠ v matice a informatice?

↑ kaja(z_hajovny):

Ahoj,
no, bohužiaľ, zatiaľ nás tento projekt nejak nezasiahol. Na matematike vôbec PC nepoužívame - hovorím o gymnáziu,a pritom naša škola je zapojená do všetkých projektov, ktoré na Slovensku v rámci školstva prebiehajú. Možno sa to vyskytlo na školách, ktoré majú zameranie na matematiku, ale čo sa týka stredných škôl a gymnázií, výučba matematiky nie je podporená ničím, prebieha klasicky a žiadna modernizácia, či práca s počítačmi zatiaľ neprebieha. 

K informatike sa neviem vyjadriť, lebo ju už tri roky nemám, majú ju len maturanti, ktorí chcú ísť z toho maturovať, takže neviem aké používajú programy. :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson