#1 21. 02. 2008 00:23

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Typografie v matematice

Pokračování z jiného tématu.

jelena napsal(a):

to bych chtela videt - :-)) na psacim stroji nebo textovymi editory (rozumej WORD a to jeste bez pouziti symbolu, nebot se nemusi zobrazit) - odkaz na Ceskou normu jsem davala tady - http://matematika.havrlant.net/forum/vi … php?id=522 
Jeste jsem zahledla ceskou normu na upravu vedeckych praci, ale kde jsem ji zahledla, to uz netusim - zitra na to kouknu :-)  Dalsi debatu o umisteni tecky presunte, prosim nekam jinam, tady je zbytecna.

Ted udelim vychovnou poznamku:

pani ucitelka a pritelkyne maji vzdy pravdu a je zcela nekonstruktivni se hadat jak s jednou, tak s druhou, neuspejete :-)

A byl vubec doresen dotaz ohledne komplexnich cisel? Myslim, ze 3. priklad kolegovi neni zcela jasny, ale poprosila bych kolegu paolo o upresneni, co konkretne - nebot postup uz napsal Marian.

Hezky vecer :-)

Asi bych si zvolil takový editor, který by mi to umožnil zapsat; nepsal bych matematický dokument na psacím stroji :-). Word jsem neviděl už hodně dlouho, ale i tam by to jít mělo, akorát musím použít font, který ten znak má. Nejsem si jistý, jak to tam přesně probíhá, je možné, že když daný font tu tečku nemá, Word ji tam vloží z jiného fontu.

Obecně lze středová tečka zapsat jako alt+0183 „·“. V HTML třeba jako entita ·. Případně ještě můžeme použít znak krát „ד: alt+0215 a entitou jako ×. Nevím jak moc je správný, od té doby, co jsem našel v entitách středovou tečku, už používám jen ji. Ale na mém webu jsou k vidění nejrůznější obměny pro násobící znak…

Děkuji za ten odkaz na normu, předtím jsem ji přehlédl. Je docela vtipná – mají tam docela dost typografických chyb :-). Ale určitě si ji přečtu, vypadá to na hezký zdroj informací.

Ještě přímo k té tečce – psal bych ji uprostřed už proto, že ostatní značky jsou uprostřed (plus, minus, děleno, rovná se) a taky proto, že v anglických zemích slouží tečka jako desetinný oddělovač, takže by se to snadno mohlo splést (ačkoliv pokud to má sloužit jako znak násobení, měl by být oddělen z obou stran mezerami).


2+2=4

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) jelena)

#2 21. 02. 2008 08:54

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Typografie v matematice

↑ Lukee:

Moje poznamka se vztahovala k moznemu podkladu pro konstruktivni debatu s pritelkyni - ale i kdybys odcitoval radu norem ke psani, tak bys stejne neuspel :-)

Nevim, jak to chodi v kruzich matematickych, ale je dosti oblasti, kde se odvolava na formalni upravu textu dle CSN, podle techto norem se uci v ruznych kurzech psani, na sposte mist dostanete pokyn, ze text ma byt v urcitem fontu a ve WORDu, no bohuzel, je to treba tak :

http://knihovny.cvut.cz/vychova/vychova … normy.html   

Abych byla dusledna, ceske normy nemaji zavazny chrakter, pouze doporucujici, ale pokud se uvedou do nejake smlouvy nebo zavazneho pokynu (treba prave na zpracovani textu), tak dostavaji punc zavaznosti.

Offline

 

#3 21. 02. 2008 11:24 — Editoval Marian (21. 02. 2008 11:58)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Typografie v matematice


Fatal error: Uncaught TypeError: in_array(): Argument #2 ($haystack) must be of type array, null given in /data/web/virtuals/279283/virtual/www/geshi.php:1631 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/279283/virtual/www/geshi.php(1631): in_array('\n', NULL) #1 /data/web/virtuals/279283/virtual/www/geshi.php(2903): GeSHi->parse_code() #2 /data/web/virtuals/279283/virtual/www/funkce.php7.php(239): geshi_highlight('-,', 'scheme', 'geshi/', true) #3 /data/web/virtuals/279283/virtual/www/funkce.php7.php(128): zvyrazni('-,') #4 [internal function]: {closure}(Array) #5 /data/web/virtuals/279283/virtual/www/funkce.php7.php(129): preg_replace_callback('/\\[scheme\\](.*)...', Object(Closure), '<p><a href="#p9...') #6 /data/web/virtuals/279283/virtual/www/viewtopic.php(441): compileText('<p><a href="#p9...', Array, '1203589486') #7 {main} thrown in /data/web/virtuals/279283/virtual/www/geshi.php on line 1631