Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 04. 2010 18:28 — Editoval lecopivo (29. 04. 2010 18:29)

lecopivo
Příspěvky: 81
Reputace:   10 
 

Pravdepodobnost, integral s gamma funkci

Zdravim,

Dostal jsem se do krizku s jednim integralem a nevim co s nim. Letmo zde popisu jak jsme se k nemu dostal.
Mejme ctverec o nejakem obsahu, pravdepodobnost ze se v nem nachazi n bodu je dana vztahem $ p_1(n)= \frac{k_1^n}{n!} e^{-k_1} $. k je nejaka konstanta.
Mejme jeste jeden ctverec s pravdepodobnosti  $ p_2(n)= \frac{k_2^n}{n!} e^{-k_2} $
Nyni chci vypocitat jaka je pravdepodobnost, ze je v obou ctvercich n bodu zaroven (tuto pravdepodobnost oznacme $ p_0(n)$.
zde dostavam integral $p_0(n) = \int_0^n p_1(u) p_2(n-u) du $
Tak po nekolika upravach a osekani jsem se dostal k integralu $ \int_0^n \frac{e^{cu}}{\Gamma(u+1)\Gamma(n-k+1)}du $
c je nejaka konstanta
S nim si opravdu nevim rady.
Povedlo "spocitat" integral i derivaci gamma funkce, $ \int_0^{\inft} \frac{t^{x-1} e^{-t}}{ln(t)}dt$ a derivace mi vysla takro $ \int_0^{\inft} t^{x-1} e^{-t}ln(t)dt$

Tak kdyby mel nekdo nejaky napad co s tim byl bych rad.

Offline

 

#2 29. 04. 2010 18:48

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Pravdepodobnost, integral s gamma funkci

Musí být "počet bodů" reálné číslo? Kdyby ses spokojil s n přirozenými, pak nebudeme integrovat ale sčítat a výsledek  (pokud jsem neudělal chybu) vyjde velmi hezky:

$p(n)=\frac{(k_1+k_2)^n}{n!}\rm{e}^{-(k_1+k_2)}$

Pro reálná $n$ bych čekal stejný výsledek (s gamma funkcí), jen složitější postup.

Offline

 

#3 29. 04. 2010 19:02

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Pravdepodobnost, integral s gamma funkci

↑ BrozekP: já bych spíš řekl, že počet bodů musí být přirozené číslo

Offline

 

#4 29. 04. 2010 22:55

lecopivo
Příspěvky: 81
Reputace:   10 
 

Re: Pravdepodobnost, integral s gamma funkci

BrozekP: diky, spokojim se s prirozenymi.

S tim poctem bodu, nejsem si jisty jestli to muze ci nemusi byt cele cislo, ale nepripada mi az tak spatne se ptat jaka je pravdepodobnost, ze je tam prave 2,5 bodu.

Jinak ta konstanta k je rovna soucinu obsahu prislusne oblasti a jakesi stredny "hustoty" bodu. Dale o co se pokusim nejak zjistit hodnotu "hustoty" v nejakem miste v rovine pokud mam zadane rozmisteni bodu v teto rovine. Predpokladam ze dostanu pro kazdy bod v rovine nejake pravdepodobnostni spektrum "hustot". Ale nad tim musim jeste nejak popremyslet

Offline

 

#5 29. 04. 2010 23:26

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Pravdepodobnost, integral s gamma funkci

samozřejmě je možné se ptát, jaká je pst, že tam je 2,5 bodu, ale jelikož součet p(n) přes n přirozená (včetně 0) je 1, tak na všechna nepřirozená čísla dohromady zbývá pst 0

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson