Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 07. 2010 11:54

gladiator01
Místo: Jindřichův Hradec
Příspěvky: 1587
Škola: ZČU FAV - SWI
Pozice: absolvent
Reputace:   53 
Web
 

chladící podložka pod nb

Ahoj,

vím že to sem vůbec nepatří, ale přesto se zeptám, nemá někdo nějakou zkušenost s chladícími podložkami pod notebook (aktivníma)?
Poslední dobou se mi zdá, že se mi dost přehřívá nb, tak uvažuji, že bych si nějakou pořídila. Otázkou je má smysl ji kupovat?  A případně nějaký typ, poněvadž je toho strašné množství a já se nějak neorientuji.

Díky


Naděje jako svíce jas, potěší srdce štvané, čím temnější je noční čas, tím zářivěji plane.
VIVERE - MILITARE EST (Seneca)
Vím, že nic nevím. - Sokrates

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) gladiator01)

#2 02. 07. 2010 13:32 — Editoval Spybot (02. 07. 2010 13:35)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: chladící podložka pod nb

Zdravim,
hned v uvode odpoviem aj neodpoviem na otazku, ci to ma zmysel. Nuz, faktom je, ze podlozky robia to, co maju - znizuju teplotu HW komponentov, teda zmysel maju. Avsak, ich efektivita a opodstatnenie zavisi na okolnostiach.

Je par veci, ktore by sa patrilo spomenut, predtym, nez sa zacneme bavit o konkretnych podlozkach.
V prvom rade - vyvod vzduchu na Tvojom nb je  na boku alebo na spodnej strane? Niektore podlozky totiz vzduch nefukaju, ale odsavaju. No a ak mas vyvod zboku nemaju toho az tak vela, co by mohli odsavat.

Dalej - predpokladam, ze pouzivas nb na stole, kde sa obvykle prehrieva menej ako na kolenach; tiez vacsina podloziek je "stolneho" typu. V takomto pripade obcas (najma ak vzduch fuka zdola) bohato staci nb niecim, na vhodnych miestach, podlozit. Presne toto iste vlastne robia mnohe podlozky - jednoducho vytvoria miesto, nech teply vzduch lahsie unika a rozklada sa na vacsiu plochu.

Teraz jedna dolezita vec - treba si uvedomit, ze ak si zrazu spozorovala, ze sa ti notebook zacina prehrievat, a v minulosti si s tym nemala problem, tak samotne prehrievanie bolo zrejme sposobene postupnym zanesenim kanalov, mriezok a chladica prachom. Daju sa vycistit bud po starom - rozobratim, alebo sa na to predava taky sprej so stlacenym vzduchom. Osobne som ho v akcii nevidel, no mal by fungovat. To v pripade, ze mas naladu sa s tym trocha pohrat.

Ak si chces predsa len kupit podlozku, tak ja ti konkretny typ bohuzial neporadim. Uz je to nejaka doba, co som mal moznost podlozku pouzivat. Spolahol by som sa vsak na testy, ktore sa robili tu a tu. Testovane podlozky su uz sice dva roky stare, no povedal by som, ze situacia s modernymi nb sa nezmenila az natolko, ze by to tie podlozky diskvalifikovalo.

A ak to ma byt aktivna podlozka, venoval by som zvysenu pozornost jej hlucnosti. Nech sa ti z izby nestane aerodynamicky tunel.

Tolko z mojej strany.

E: Mimochodom, smel by som sa opytat, odkial pochadza ta veta v Tvojom podpise? :) Mam taky matny pocit, ze som to uz niekde pocul, no ani za nic neviem kde.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#3 02. 07. 2010 15:23 — Editoval gladiator01 (02. 07. 2010 16:27)

gladiator01
Místo: Jindřichův Hradec
Příspěvky: 1587
Škola: ZČU FAV - SWI
Pozice: absolvent
Reputace:   53 
Web
 

Re: chladící podložka pod nb

Ahoj, díky za odpověď.

Je par veci, ktore by sa patrilo spomenut, predtym, nez sa zacneme bavit o konkretnych podlozkach.
V prvom rade - vyvod vzduchu na Tvojom nb je  na boku alebo na spodnej strane? Niektore podlozky totiz vzduch nefukaju, ale odsavaju. No a ak mas vyvod zboku nemaju toho az tak vela, co by mohli odsavat.

Mam nb acer aspire 5520
Zde je zadní strana pro představu
http://www.sdilej.eu/pics/c53b18ef1c28d4cdd8e7832247f70f9d.JPG


Teraz jedna dolezita vec - treba si uvedomit, ze ak si zrazu spozorovala, ze sa ti notebook zacina prehrievat, a v minulosti si s tym nemala problem, tak samotne prehrievanie bolo zrejme sposobene postupnym zanesenim kanalov, mriezok a chladica prachom. Daju sa vycistit bud po starom - rozobratim, alebo sa na to predava taky sprej so stlacenym vzduchom. Osobne som ho v akcii nevidel, no mal by fungovat. To v pripade, ze mas naladu sa s tym trocha pohrat.

Sundala jsem zadní kryt a větráček (ostatní odkryté) vyčistila, nezdálo se, že by tam bylo moc prachu. Možná je problém jinde už ho mam 2 roky. Je zapnutý skoro celý den a dvakrát týdně se (přes semestr) vytřásá ve vlaku - to mu asi také moc nesvědčí.

Na ty testy jsem se dívala.

E: Mimochodom, smel by som sa opytat, odkial pochadza ta veta v Tvojom podpise? :) Mam taky matny pocit, ze som to uz niekde pocul, no ani za nic neviem kde.

Ta česká věta je z knížky Ivanhoe (W. Scott), vždy na začátku kapitoly je nějaký citát. Teda alespoň myslím.
To latinské jsem našla někde na internetu nevím kdo to řekl.

---------------
Nemá ještě někdo nějaké konkrétní zkušenosti?

Konkrétně jsem přemýšlela na touto nebo touto nebo něco jiného (radši ne moc robusní), fakt nevim.


Naděje jako svíce jas, potěší srdce štvané, čím temnější je noční čas, tím zářivěji plane.
VIVERE - MILITARE EST (Seneca)
Vím, že nic nevím. - Sokrates

Offline

 

#4 02. 07. 2010 19:16

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: chladící podložka pod nb

Tak, vidim, ze je tam dost otvorov, takze podlozka ma teoreticky zmysel. Musis ale pocitat s tym, ze sa bavime o znizeni radovo v par stupnoch; v tych testoch by to malo byt popisane.
No i tak mi nejde do hlavy, ze by nb nebol zaneseny prachom; 2 roky povazujem za dost dlhu dobu na to, aby sa nejaky prach prejavil.

Este mozes skusit vsetky otvory normalne prefuknut vysavacom.

Co sa tyka tych dvoch podloziek - druha slubuje podstatne vyssi prietok vzduchu, navyse ma moznost regulovania otacok a je tichsia, osobne by som ju asi bral. V prospech prvej moze hovorit to, ze je tvorena troma ventilatormi rozlozenymi po podlozke namiesto jedneho, velkeho. To by mohlo pomoct nb, ako mas Ty, t.j. niekolko vzduchovych vyvodov. Su ale obe z nizsej cenovej kategorie, tak by som velke zazraky necakal.

Inak, o akych velkych teplotach sa bavime? Niektore nb, vacsinou tie s AMD procesormi, ako som pocul, jednoducho pecu a citelne to bude coraz viac.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#5 02. 07. 2010 21:36 — Editoval gladiator01 (02. 07. 2010 21:53)

gladiator01
Místo: Jindřichův Hradec
Příspěvky: 1587
Škola: ZČU FAV - SWI
Pozice: absolvent
Reputace:   53 
Web
 

Re: chladící podložka pod nb

↑ Spybot:

No i tak mi nejde do hlavy, ze by nb nebol zaneseny prachom; 2 roky povazujem za dost dlhu dobu na to, aby sa nejaky prach prejavil. Este mozes skusit vsetky otvory normalne prefuknut  vysavacom.

Sory, že ti pletu hlavu, já ho nejdřív vysála přes otvory v krytu a když stejně dost "sálal", tak jsem ho rozebrala (poněvadž jsem si myslela, že to první bylo k ničemu) a vysála ho znova, tak uvidím.

Inak, o akych velkych teplotach sa bavime? Niektore nb, vacsinou tie s AMD procesormi, ako som pocul, jednoducho pecu a citelne to bude coraz viac.

Teploty ti teď nepovím (teď jsem pustila prográmek SpeedFan, problém je v tom, že nevím co je normální). Jen je po delší době naomak skoro horký. Teď jsem nb zapla, ale za chvíli ti sem můžu dát screen. Ale nevím jestli to má takhle po internetu smysl řešit.


Naděje jako svíce jas, potěší srdce štvané, čím temnější je noční čas, tím zářivěji plane.
VIVERE - MILITARE EST (Seneca)
Vím, že nic nevím. - Sokrates

Offline

 

#6 02. 07. 2010 22:20

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: chladící podložka pod nb

Ale nevím jestli to má takhle po internetu smysl řešit.

Bohuzial, povedal by som, ze ani velmi nie. Vsetko, co mozem urobit je vyslovit niektore vseobecne rady, viac takto nevymyslim.
Tak hadam ti este niekto nieco povie o tych podlozkach.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#7 02. 07. 2010 22:42

gladiator01
Místo: Jindřichův Hradec
Příspěvky: 1587
Škola: ZČU FAV - SWI
Pozice: absolvent
Reputace:   53 
Web
 

Re: chladící podložka pod nb

↑ Spybot:
I přesto díky.


Naděje jako svíce jas, potěší srdce štvané, čím temnější je noční čas, tím zářivěji plane.
VIVERE - MILITARE EST (Seneca)
Vím, že nic nevím. - Sokrates

Offline

 

#8 04. 07. 2010 13:09 — Editoval gladiator01 (04. 07. 2010 13:09)

gladiator01
Místo: Jindřichův Hradec
Příspěvky: 1587
Škola: ZČU FAV - SWI
Pozice: absolvent
Reputace:   53 
Web
 

Re: chladící podložka pod nb

Jestli tedy už nikdo další nemá dobrou zkušenost s jinou, tak si koupím tu druhou. Doufám, že neudělám blbost jako obvykle.


Naděje jako svíce jas, potěší srdce štvané, čím temnější je noční čas, tím zářivěji plane.
VIVERE - MILITARE EST (Seneca)
Vím, že nic nevím. - Sokrates

Offline

 

#9 04. 07. 2010 13:25

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: chladící podložka pod nb

Drzim palce. Hadam to aspon par stupnov zrazi.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson