Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 07. 2010 17:04

Pjutra
Příspěvky: 99
Reputace:   
 

diferencialni rovnice

prosim mohl by mi tohle nekdo vysvetlit nebo zkusit nejake jine reseni? vubec nechapu o co tam jde u tyhle rovnice, co znamenaji ty I

http://www.sdilej.eu/pics/e36b2ab72966bbe7f73b335375fce626.jpg


kamarad to tady zkousel resit nejak jinak koukam, ale moc jsem nepochopila jak :D

http://www.sdilej.eu/pics/49d12b86fd6720009ab09e0ef9db56ae.jpg

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 18. 07. 2010 18:31 — Editoval kaja(z_hajovny) (18. 07. 2010 18:32)

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: diferencialni rovnice

je to linearni diferencialni rovnice prvniho radu. na netu je spousta materialu. kamarad pouzil variaci konstant, da es i primo dosazovat do vzorce nebo prepsat levou stranu na derivaci sikovneho soucinu a jit pres tzv. integracni faktor. To by potom mohlo pripominat to prvni reseni, I je ten integracni faktor.

Offline

 

#3 18. 07. 2010 20:04

arko619xfd
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Re: diferencialni rovnice

zdravím,
jde o tzv. obyčejnou lineární diferenciální rovnici 1. řádu, tj. o rovnici tvaru
$y' + y\cdot p(x)=q(x)$.
V našem případě
$p(x)=e^x, \quad q(x)=e^{2x}$.
Jeden ze dvou běžných postupů je ten, že se nejdříve řeší (separací proměnných) příslušná homogenní rovnice
$y' + y\cdot e^x=0$.
Řešení
$y=Ce^{-e^x}$
pak dosadíme do původní rovnice s tím, že konstantu C považujeme za funkci proměnné x:
$y=C(x)\cdot e^{-e^x}$. Je to tzv. metoda variace konstanty.
Dostaneme
$C'(x)\cdot e^{-e^x}-C(x)e^{x}\cdot e^{-e^x}+C(x)\cdot e^{-e^x}\cdot e^x=e^{2x}$
po úpravě
$C'(x)=e^{2x}\cdot e^{e^x}$.
Po integraci (substituce $t=e^x$)
$C(x)=\int{e^{2x}\cdot e^{e^x}}dx=\int{t \cdot e^{t}}dt = t \cdot e^{t}-e^t +C_1=e^x \cdot e^{e^x}-e^{e^x} +C_1$
dostáváme řešení
$y=C(x)\cdot e^{-e^x}=(e^x \cdot e^{e^x}-e^{e^x} +C_1) \cdot e^{-e^x}=e^x-1+C_1\cdot e^{-e^x}$.

Offline

 

#4 18. 07. 2010 20:21

Pjutra
Příspěvky: 99
Reputace:   
 

Re: diferencialni rovnice

↑ arko619xfd:

super, ja si proctu tu latku variace konstanty a pak se podivam na to reseni od tebe, dekuju moc, ja musim umet do soboty nazpamet reseni 120 prikladu, protoze dostanu podobny zadani, tak se mi kazda pomoc hodi a nevim kde jinde nez tady ji hledat, uz mi jich zbyva asi jen 35, ale prijde mi, ze uz z nich nechapu skoro zadnej, tak jeste jednou dekuju

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson