Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Měl bych jednu úvahu ohledně řešení úloh zde se vyskytujících.
Kolikrát se stane, že je zadána úloha (v kategorii Zajímavé), někdo ji první vyřeší a ostatní (ne snad všichni) ztratí chuť a motivaci ji již dále řešit. (Eventuelně je motivací vymyslet nějaké elegantnější řešení.)
Není možné použít např. nějaké "zahashování" všech došlých odpovědí (tj. řešení nelze přečíst (např. nikým jiným než autorem), ale v systému uloženo bude) a až po nějaké době všechna řešení zveřejnit? Nevím ale zda by to nebylo kontraproduktivní a zda by to nebyla zbytečná komplikace a nárok na zdejší systém a zda je toto vůbec reálné provést.
Offline
↑ Krezz:+1
↑ check_drummer:Hashovat lze taky. Třeba SHA1 hash mého řešení Olinovy úlohy je 07611e947d129dbd0e30c4be51b352efea0392b3 ;)
Offline
↑ Krezz:
Pokud někdo zveřejní téměř správné řešení a někdo po něm zveřejní řešení zcela správné, může vzniknou spor, zda se druhý řešitel nenechal inspirovat prním řešitelem. Hashováním tento problém mizí.
Offline
↑ Kondr:
Co je SHA1 a jak jej lze použít? Díky. :-)
PS: Já na tom hashování netrvám, zcela mi vyhovuje funkčnost "hide". Ale chápu, že pro někoho může být taková funkčnost nedostatečná.
Trošku mi to připomíná stav, kdy např. ve středověku lidé své objevy zašifrovali pomocí anagramů - každé slovo se transformovalo na slovo o steném počtu písmen jako původní slovo avšak obsahující místo původního písmena první písmeno slova, ve kterém se písmeno nachází. Např. "je to jedna" se transformovalo na "jj tt jjjjj".
Offline
Offline
↑ check_drummer:Ad SHA1 co to je - krátce hashovací funkce použitelná pro kryptografické účely*. Podrobnosti na wiki http://en.wikipedia.org/wiki/SHA-1.
Jak ji použít - lze na celé soubory či jen kus textu(v Linuxu příkazem sha1sum soubor případně echo "kus_textu" -n|sha1sum). Na Windowsech takhle z hlavy nevím. Online na krátké texty třeba zde: http://www.devtoolkit.net/en/tool/hash.html
---
* v době svého návrhu byla za bezpečnou považována. Doba je už trochu jinde - viz datové schránky a stránky Bruce Schneiera.
Offline
Hashování se mi nezdá moc vhodné, posloužilo by dobře jen u triviálních výsledků, protože sha1("frac12") != sha1("frac{1}{2}"). (Tedy doufejme, netestoval jsem to :-).) Přitom reálné výsledky bývají ještě složitější, takže hashování kvůli porovnání výsledků nemá většinou smysl. Pokud jde čistě o to, aby se čtenář nedostal k výsledkům, tak mu je stačí neukázat, tj. zakázat na určitou dobu funkčnost tlačítka zobrazit. Teď jde o to, jestli většina řešitelů chce čekat například týden na zveřejnění výsledků ostatních řešitelů nebo chce mít možnost vidět výsledky hned. Já tyto příklady neřeším, takže nevím...
↑ Kondr:
v době svého návrhu byla za bezpečnou považována. Doba je už trochu jinde - viz datové schránky a stránky Bruce Schneiera.
Můžeme implementovat Blue Midnight Wish, ta ještě výrazné slabiny nemá, AFAIK :-).
Offline
↑ Lukee: Tím hashováním lze dosáhnout toho, že takto všichni vědí, že jsem Olinovu úlohu vyřešil a nikdo neví jak. A když pak třeba check_drummer napíše své řešení a já uvedu to svoje, budeme se lišit třeba ve dvou slovech, tak bude zřejmé, že jsem to neopsal (jak bych mohl uhodnout hash). Ale jak jsem psal, hashovat si může každý sám. Že mají zajímavé úlohy málo řešitelů není tím, že by nebylo implementováno hashování.
Offline
↑ Kondr:
Stejného výsledku dosáhnu i tehdy, když jen znefunkčním tlačítko zobrazit (respektive takhle bude řešení stále ve zdrojáku, ale dá se to samozřejmě ošetřit na straně serveru). Já nějak nevidím smysl hashování, když nejde o porovnání výsledků. To by smysl mělo. Kdyby třem lidem vyšel stejný hash výsledku a tobě jiný, tak víme, že to máme špatně :-). Mohlo by to vypadat takto (akorát by to nebylo klikatelné, to se mi teď nechce nějak řešit):
Offline
↑ Lukee:
Smysl hashování, když nejde o porovnání je tento:
během určitého období (řekněme jeden týden) řešitelé řeší úlohu a odpovídají zahashovaným textem. Tedy je vidět, kdo odpověděl dřív, ale není vidět jak, tutíž z jeho myšlenek nemohou čerpat jiní. Po týdnu řešitelé své odpovědi "rozhashují" a nějaký arbitr rozhodne, kdo odpověděl první správně.
Ale jestli existuje funkcionalita, díky níž nelze zobrazovat skrytý text po nějakou určenou dobu, pak je to podle mého ještě příjemnější než hashování. Jen by bylo vhodné, aby tato funkcionalita mohla fungovat "selektivně" jen pro nějaké úlohy a u jiných by byla použita funčnost, která je zde nyní (tj. skrytý text lze odkrýt).
Offline
↑ check_drummer:
To co popisuješ ve druhém odstavci je to, co navrhuji já. A právě oproti tomuto řešení nevidím výhodu v hashování, když nejde o porovnání výsledků. Šel by udělat tag [hideuntil=30-07-2010] například.
Naprogramovat by to šlo, ale nevím, jestli o to bude nějaký velký zájem. Zatím jsi sám :-).
Offline
↑ Lukee:
Abych řekl pravdu, ani já o tuto funkčnost zájem vlastně nemám. :-) Spíš jsem hledal možnosti, kdyby náhodou byla tato funkčnost někdy potřeba. Ten tag, o kterém píšeš systém zatím neumí zpracovat vůbec a nebo se pouze nenabízí jako tlačítko při editaci textu?
Díky
Offline
↑ Lukee: Výhodu hashování vidím v tom, že už to je naprogramované. Programovat kvůli tomu nový tag nemá cenu.
Offline
No,já si třeba výsledek prohlédnu,ale sám pro sebe se zeptám .... nešlo by to líp !!!
nebo-li
dobrý programátor,vymyslí program
výborný programátor,prostuduje programy od konkurence a vymyslí lepší program
:-))))
Offline
↑ mikrochip:Dobrý matematik umí dokázat, že rychleší algoritmus neexistuje.
Výborný matematik umí dokázat, že nejde dokázat, že rychlejší algoritmus neexistuje.
(otázky končí otazníkem, vykřičníkem výkřiky)
Myslím, že správné používání tagu Hide stačí.
Offline