Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 10. 2010 15:09 — Editoval Mikulas (01. 10. 2010 15:12)

Mikulas
Místo: Plzeň
Příspěvky: 184
Reputace:   
 

Kombinační číslo na Wikipedii

Zdravím,
četl jsem článek o kombinačních číslech na Wikipedii. Dole v článku je definice kombinačních čísel pomocí gama funkce a pak je tam napsáno něco v tom smyslu, že výš uvedené vzorce neplatí pro všechny hodnoty n a k, pokud jsou to komplexní čísla. Zajímalo by mě, pro jaké hodnoty konkrétně a také, kde se dají takové vzorce využít. Mohl by mi prosím někdo pomoct?
Odkaz na ten článek: Kombinační číslo


Všichni lidé jsou blázni, jenom já jsem letadlo.

Offline

 

#2 08. 10. 2010 16:55

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Kombinační číslo na Wikipedii

↑ Mikulas: Tak vztahy se sumami jistě nemají význam, pokud jsou meze sumy komplexní čísla. A vztahy bez sum platí, pokud jsou všechny gamma funkce v nich definované (snadno je odvodíme s využitím vztahu $\Gamma(z+1) = z\Gamma(z)$).

Využitím obecnějších kombinačních čísel může být například zobecnění binomické věty $(x+y)^a=\sum_{i=0}^{\infty}{a\choose i}x^{a-i}y^i$, které se dá využít k aproximaci hodnot funkce $(1+x)^a$ pro x blízké nule.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson