Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 11. 2010 19:17

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

integrál

nazdar kolegové, mám po dlouhý době sám dotaz - jak na tenhle integrál? Výsledek mám z mathematicy, ale zajímal by mě i postup, a na nic kloudnýho jsem nepřišel... (já vim, jsem ostuda)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Stýv)

#2 15. 11. 2010 20:16

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: integrál

Nepočítal jsem to, tak jen zhruba postup, jak bych na to šel já:

1) Přepsal bych si kosinus pomocí $\cos x=\frac{\mathrm{e}^{\mathrm{i}x}+\mathrm{e}^{-\mathrm{i}x}}{2}$ a rozložil na součet dvou integrálů.

2) Exponenciely součtu bych roztrhal na součin exponenciel a z vnitřního integrálu bych vytahal vše, co jde, ven. Uvnitř mi tak zůstane integrál $\int_{\mathbb{R}}\mathrm{e}^{\mathrm{i}t_1 x-at_1^2}\,\mathrm{d}t_1$, který nezávisí na $t_2$, takže ho celý můžu vyndat z vnějšího integrálu, zbude integrál, který má prakticky stejný tvar jako ten, co jsme právě vytáhli ven.

3) Doplním exponent na čtverec, přebytečný konstantní člen pak vytáhnu před integrál.

4) Zkusím najít vhodnou křivku v komplexní rovině (tipuji to na obdélník, jehož dvě strany pošlu do nekonečna), přes kterou budu integrovat komplexní funkci a použiju Cauchyho větu.

Moc do podrobna jsem to nezkoušel, na první pohled se mi zdá, že by to mělo fungovat. Nebo tam je nějaký háček?

Offline

 

#3 15. 11. 2010 21:16

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: integrál

Integrál, který uvádím v bodě 2, je navíc Fourierova transformace Gaussovy funkce, což je zase Gaussova funkce, jen to chce se nějak vypořádat s konstantama. Takže bodům 3 a 4 se můžu vyhnout.

Offline

 

#4 16. 11. 2010 18:08

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: integrál

díky. už jsem na to asi nějakej starej:)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson