Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 12. 2010 23:08

Paliking
Příspěvky: 43
Reputace:   
 

Ruleta - martingale system

ahojte,
nedavno som sa hadal s kamaratom ( lepsie povedane mi neveril :D  ) ze v rulete sa neda vyhravat
Tak som mu narychlo vysvetlil dovod preco jeho system nemoze byt ziskový a to sa prave chcem spytat vas ci je toto moje vysvetlenie dostatočne korektné a zaroven zrozumitelne pre cloveka trochu "menej" matematicky zalozeneho


Najprv vam narychlo vysvetlim martingale system v rulete ktory mozno poznate (berieme ze na rulete sa nachadza iba jedna 0 a cisla 1-36):

Vsádzame vzdy na čiernu (farbu). Začneme vkladom vo výške 1€.  Ak padne čierna, vyhrali sme a vyhravame dvojnasobok.. Ak padne červená, prehrali sme a v nasledujúcej hre vsadíme na čiernu 2-násobok predchádzajúceho vkadu. Ak padne čierna, vyhrali sme, ak nie, pokračujeme opäť dvojnásobkom predchádzajúceho vkladu, opäť samozrejme na čiernu.

Cize budeme vsadzat 1. pokus 1€,    2. 2€,      3. 4€        4.8€         5. 16€        6.32€             ...
tietio cisla maju "zvláštnosť" v tom ze sucet predchadzajucich je o 1 menší ako toto čislo--------------toto nam zabezpečí ze vždy ked padne naša faba (cierna), ziskame +1€

myslim ze zatial je to zrozumitelne a vyzera to ze ak mame dost penazi mozme hrat stale a vzdy ked nam padne nasa farba ziskame nasu prehru späť + 1€ navyše.


A teraz moje vysvetlenie preco to tak nieje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sanca ze prehrame = padne cervena alebo zelena nula = 19/37
a my si vezmime konkretny priklad napr.               sanca ze padne 6 krat posebe cervena a my prehrame stavku vo vyske 32€ je (19/37) na 6
                                                                                                                to je v priemere priblizne kazda 55. hra

V priemere pocas 55 hier padne cierna skoro poluvicu pripadov ( priblizne 27 krat) .
To znamená že v priemere počas 55 hier budeme musieť spraviť stavku 32€ a prehrame to, ale počas tejto doby zarobime len 27€
Čiže počas 55 hier budeme vzdy v strate 5€.
Takto sa to da vypocitat pre hocijako dlhu seriu. Vzdy prehrame viac ako stihneme zarobit = otazka času kedy prehrame vsetko



Moja otazka teraz znie: 1 Mám tam niekde nejakú vážnu logickú chybu?
                                   2. Je toto dostatočné dokázanie že sa takto nedá vyhrávať?
                                   3. Je to dostatočne zrozumytelné aby to pochopil nezainteresovany clovek?


Dakujem, budem rad za vase nazory


PS. dufam ze som to hodil do spravnej temy. ci? :-)

Offline

 

#2 30. 12. 2010 14:20

Paliking
Příspěvky: 43
Reputace:   
 

Re: Ruleta - martingale system

nikto mi neporadi? :-(

Offline

 

#3 30. 12. 2010 14:32

Dioxid
Příspěvky: 416
Reputace:   13 
 

Re: Ruleta - martingale system

Ta tvoje argumentace je postavena na tom, že šance na výhru (při vsazení na černou) je 18/39, což je méně jak 1/2. Ale když vyhrajeme tak vyhrajeme jen dvojnásobek a ne 37/18?!

ad 3) Nezainteresovaný člověk určitě pochopí, že hráč nemá nekonečně mnoho peněz a je omezena výše sázek - nemůžeme sázet velmi vysoké částky.


Jsem omylný, proto ne vše, co jsem napsal, je zaručeně správně.
468

Offline

 

#4 30. 12. 2010 15:36

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Ruleta - martingale system

Argumentace příkladem vždy ponechává pochyby. Vždyť když má hráč štěstí 10 kol za sebou, tak vyhraje 10 jednotek sázky uvedeného systému.
Pěkný náhled získáme rozborem všech možností pro nějaký malý počet kol, řekněme 10 kol. Na počítači pak můžeme simulovat všech 2^10 různých her (ne 1024 náhodných, ale všech 1024 různých!) a pak spočítáme (prográmek to za nás udělá) kolik v průměru "vyhrál" hráč s uvedenou strategií. Hlavně nezapomenout na nulu, vždyť na té kasína vydělávají!
Ještě lepší náhled pak získáme srovnáním dvou možností: když máme k dispozici a) méně, b) více peněz, než by bylo potřeba v nejhorším případě, kdy 9x za sebou prohrajeme a chystáme se na 10. kolo.
Uvedený rozbor se samozřejmě dá udělat matematickým výpočtem (jistě je k nalezení na webu), ale matematicky nevybaveného gamblera tím nepřesvědčíme.

Poznámka na okraj:
Nemyslím, že opravdu nemocného hráče můžeme vyléčit výpočtem.

Offline

 

#5 30. 12. 2010 15:59

Paliking
Příspěvky: 43
Reputace:   
 

Re: Ruleta - martingale system

ano petrkovar to mas pravdu ze Argumentace příkladem vždy ponechává pochyby.

Ale keby bola otazka : Aka je priemerna strata hraca na jedno kolo, tak v mojom aj v tvojom sposobe by nam to vyslo rovnako nie?

Offline

 

#6 30. 12. 2010 18:56

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Ruleta - martingale system

Doporučuju tenhle článek o Martingale http://cs.wikipedia.org/wiki/Martingale

Offline

 

#7 19. 06. 2016 13:28

Králík z klobouku
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: MMF UK
Pozice: nadvládce fakulty
Reputace:   
 

Re: Ruleta - martingale system

Ahoj,

nejsem matematik, ani nic podobného. Nechtěl jsem zakládat nové téma o Martingale, tak jsem se rozhodl dát příspěvek sem. Zvýší se mé šance na výhru v případě, že budu střídavě vsázet červenou a černou? Přecijen, jak často se stane, že padne přesně červená, černá, červená, černá, červená, černá...?

Offline

 

#8 19. 06. 2016 13:44

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Ruleta - martingale system

↑ Králík z klobouku: nezvýší. stane se to v průměru stejně čato, jako kterákoliv jiná konkrétní kombinace

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson