Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 01. 2011 18:56

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Teplo, tepelný tok

Z Fourierovho zákona je pre tepelný tok

$\vec{q}=-k\nabla T(\vec{x},t)$

Vo Feynmanovych prednáškach som našiel pre jednorozmerný prípad takúto rovnicu

$\frac{1}{A}\cdot\frac{\rm{d}Q}{\rm{d}t}=-k\frac{\rm{d}T}{\rm{d}x}$

A je "jednotková plocha". To je ekvivalentné tomu prvému vyjadreniu v jednorozmernom prípade. Funkciu Q teda chápem len s časovou premennou. V knihe sa to nekonkretizuje. Druhá otázka, ako sa toto rozšíri do troch rozmerov? Teplo nie je vektorová veličina. Na Wikipédii používajú tento vzťah len pre 1-D a pre 3-D používajú integrálny tvar

$\frac{\partial Q}{\partial t} = -k\oint_S{\nabla T \cdot \,\vec{\rm{d}A}} $


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) lukaszh)

#2 09. 01. 2011 02:41

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Teplo, tepelný tok

↑ lukaszh:
Myslím, že Q chápeš dobre. V prostrednom vzťahu Q nie je funkciou x, v poslednom vzťahu Q nie je funkciou priestorových súradníc. Predstavuje celkovú tepelnú energiu v objeme ohraničenom uzavrenou plochou S. Nedával by som tam symboly pre parciálnu deriváciu.

K prechodu 1D/3D.
Pri vhodne zvolenej sústave súradníc (x v smere gradientu T) je druhý vzťah x-komponentou prvého. Akurát hustota tepelného toku je zapísaná trochu inak.

Vo Wikipédii je aj integrálny tvar pre 1D prípad.


Ale pochopil som dobre, o čo ti šlo?

Offline

 

#3 09. 01. 2011 18:30

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Teplo, tepelný tok

↑ medvidek:

Ja som viacmenej potreboval vedieť, že v 1D máme

$\frac{1}{A}\cdot\frac{\rm{d}Q}{\rm{d}t}=-k\frac{\rm{d}T}{\rm{d}x}$

A v 3D máme čo

$\frac{1}{A}\cdot ???=-k\nabla T$

Pretože na pravej strane je vektor, na ľavej strane musí byť tiež. Ale Q nie je vektorová velična. Preto ma zaujíma, že vo viacerých rozmeroch sa píše všeobecne len q na ľavú stranu ako tepelný tok, alebo integrálny tvar pomocou Q.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#4 10. 01. 2011 04:53

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Teplo, tepelný tok

↑ lukaszh:
Zapísal by som to skôr takto:

1D:
$\frac{\rm{d}Q}{\rm{d}t}=-k\frac{\rm{d}T}{\rm{d}x} \cdot A$,
kde $A$ je plocha orientovaná v smere osi $x$ a $\frac{\rm{d}Q}{\rm{d}t}$ je výkon tečúci touto plochou.

3D:
$\frac{\rm{d}Q}{\rm{d}t}=-k\nabla T \cdot \vec A$,
kde $\vec A$ je ľubovoľne orientovaná plocha a $\frac{\rm{d}Q}{\rm{d}t}$ je výkon tečúci touto plochou. Je vidieť, že tento výkon závisí na orientácii $\vec A$.


V 1D prípade možno $A$ preniesť na ľavú stranu rovnice a hovoriť potom o výkone pripadajúcom na jednotkovú plochu, tj. o hustote tepelného toku.
V 3D prípade máme na pravej strane skalárny súčin. Pokiaľ je orientovaná plocha $\vec A$ jednotková, rovnica určuje projekciu hustoty tepelného toku do smeru $\vec A$. Za $\vec A$ môžeme postupne dosadiť jednotkové vektory $\vec i$, $\vec j$, $\vec k$ a dostaneme komponenty vektoru hustoty tepelného toku $\vec q$.


Ale nemlátim tu náhodou prázdnu slamu?

Offline

 

#5 10. 01. 2011 15:02

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Teplo, tepelný tok

↑ medvidek:V žiadnom ohľade sa z Tvojej strany nemôže jednať o definovaný poľnohospodársky výkon.
Rád čítam Tvoje príspevky, sú pre mňa poučné!

Keď som surfoval tento problém podelím sa s Vami na čo som narazil:

MIT

LAPLACE

diplomka

Spomínam si, že sa táto rovnica riešila pomocou Laplaceovej transform. ako sústava s tzv. rozloženými parametrami. Výsledkom bolo potom jednoznačné dynamické- teplotné správanie sa akéhokoľvek bodu v priestore. V ustálenej sústave bola teplota všade rovnaká a násilím sme ju v nejakom bode zvýšili a trvale držali teplotu o rovnaké delta T a mali sme rovnice, ktoré popisovali správanie sa v čase kde sme len v 3D zadali. ( Len neviem to vo svojom 3d vyhrabať..zatiaľ)..

Ďalej ma zaujala podobnosť s iným zákonom podobnosť

No ale som asi odbočil...

Offline

 

#6 10. 01. 2011 15:43

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Teplo, tepelný tok

↑ medvidek:

Fantázia, už mi to hrá v hlave. Ďakujem.

↑ pietro:

Hej, vedenie tepla a difúzia sú podobné. Podľa Fouriera odvodil Fick zákon pre difúzny tok. Niekde som to čítal. Túto tému riešim práve kvôli PDR, ktorú spomínaš.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson