Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 04. 2011 19:58

Quelqu'un
Místo: Gymnázium F.X.Šaldy
Příspěvky: 58
Reputace:   
 

Síla, tření

Sáně jedou ze stráně o sklonu 20* za 4 sekundy. Jak dlouhou dráhu ujedou ještě na rovině a po jakou dobu pojedou do úplného zastavení, je-li součinitel tření sání o snih 0,06.

Nemám tušení, z jakých vzorců bych měl vycházet.....


Jediným pravým světem je svět ideí a náš svět je jen nedokonalým odrazem světa ideálního.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Quelqu'un)

#2 08. 04. 2011 22:03

Michaerl
Příspěvky: 94
Reputace:   
 

Re: Síla, tření

Pro síly, které působí na sáně platí, že výsledná síla F = F1 - Ft  (síly kolmé se navzájem vyruší)

F1 = Fg sin 20* , Ft = f Fn  = f Fg cos 20*      =>  F = mg(sin20* - fcos20*)  => a = g(sin20* - fcos20*)

pro dráhu zrychleného pohybu s nulovou poč. rychlostí platí s = 1/2at ^2  t = 4s , a = 2,8 ms^-2

                                                                                      s = 22,4m


přes sinovou větu dopočteme výšku z bodu rozjezdu od roviny s/sin90* : h / sin20*

                                                                                     h = 7,6m


Pokud se ty sáně rozjížděly z klidu, tedy v = 0 , tak nahoře měly rychlost nulovou => E = Ep = m * g * h

(h známe) a dole zas rychlost maximální  E = Ek = zákon zachování energie ... pro rychlost v čase t = 4 s platí

v = root(odmocnina) 2 * g * h 
                 
                                                                                    v = 12,26ms^-1

Po rovině byl jel stále rovnoměrně přímočaře, jenže na něj působí tření a tak se kinetická energie mění v třecí
,až do doby, kdy se vyrovnají (sáně zastaví) ...to souvisí s prací W = E  => Ftscos0* = mgfs = 1/2mv^2

                                                                                   
  Sáňky by jely ještě 127m:) - Mělo by to být správně, kdyžtak mě opravte:)

Offline

 

#3 08. 04. 2011 23:22

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Síla, tření

$a=g(\sin\alpha-f\cos\alpha)$ zrychlení na svahu
$v=at=gt(\sin\alpha-f\cos\alpha)$ rychlost na konci nakloněné roviny
$a^\prime=fg$ zpomalení na rovině
$2a^\prime x=v^2$  x - hledaná dráha do zastavení
$x=\frac{v^2}{2a^\prime}$
$x=\frac{[gt(\sin\alpha-f\cos\alpha)]^2}{2fg}=\frac{(\sin\alpha-f\cos\alpha)^2gt^2}{2f}$


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#4 09. 04. 2011 12:32

Michaerl
Příspěvky: 94
Reputace:   
 

Re: Síla, tření

Díky za opravu:)

Offline

 

#5 09. 04. 2011 13:13

Quelqu'un
Místo: Gymnázium F.X.Šaldy
Příspěvky: 58
Reputace:   
 

Re: Síla, tření

Pro výpočet dráhy jsem si zvolil jiný vzorec: s=v/a*(v-v*0,5).... Teď mi ale dělá problém spočítat čas, mělo by mi vyjít 18.6 sekund, ale vychází mi něco kolem 19,05 sekund. :-o


Jediným pravým světem je svět ideí a náš svět je jen nedokonalým odrazem světa ideálního.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson