Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 05. 2008 18:23

swswsw
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

matice - vlastní čísla, klasifikace kvadratickych forem

Nejprve k vlastnim cislum..... Jde mi o to, kdyz mam charakteristicky polynom matice, dostanu diky sarussovu pravidlu napr ()()()+2+12-8()+()-3(), zda-li je nejaka moznost, jak to okamzite prepsat na soucin tri zavorek, nebo zda-li to musim vsechno roznasobit, potom secist odecist a potom to znovu davat na soucin do zavorek, tak abych dostal vlastni cisla.... mozna to je hloupa otazka, ale ve vsech prikladech jsem videl okamzite soucin tri zavorek, tam mi jde o to, abych to nedelal zbytecne slozite.... :) ke klasifikaci kvadratickych forem jsem toho vubec moc rozumneho nenasel, takze budu rad za vsechno, co me k tomu povite...

Offline

 

#2 29. 05. 2008 18:34

robert.marik
Einstein
Příspěvky: 999
Reputace:   
 

Re: matice - vlastní čísla, klasifikace kvadratickych forem

ke klasifikaci kvadratickych forem jsem toho vubec moc rozumneho nenasel, takze budu rad za vsechno, co me k tomu povite  ....

Zkoušel jste i tištěnou literaturu? Například Janyška-Sekaninová: Analytická teorie kuželoseček a kvadrik  http://www.math.muni.cz/informace_prodej.shtml

Pro rozpoznání typu kvadratické formy tuším ani nejsou potřeba vlastní čísla, stačí na to invarianty - tuším to byly determinant, stopa a ještě něco. Určitě to je v tom Janyškovi.


ad prvni otazka: podle me ne. Nalezeni vlastnich cisel matice 3x3 je nekdy dost problem (a je potreba na to jit numericky nebo pres Cardanovy vzorce). Mozna jste vzdycky koukala/koukal na specialni pripady kdy to slo poznat rovou, ale ze by neco fungovalo obecne, to dost pochybuju....

Offline

 

#3 29. 05. 2008 19:00

swswsw
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: matice - vlastní čísla, klasifikace kvadratickych forem

dekuji za rychlou odpoved, myslel jsem si, ze asi u tech vlastnich cisel takto obecny postup nebude... ty kvadraticke formy jsem psal jen tak na okraj, na ty se jeste budu muset podivat :) presto, kdyby nekdo znal odkaz, kde by to bylo dobre vysvetlene, tak to urcite ocenim.... diky :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson