Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 06. 2011 13:46

nyqi
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Involuta alfa

Ahoj, už se tady jednou řešila involuta pokud byl zadán úhel alfa.

Potřebuji pravý opak, mám zadáno hodnotu inv(alfa) = 0,01945 a potřebuji k tomu zjistit hodnotu alfa

Vzorec je : inv(alfa) = tg(alfa) - alfa*(pí/180)

Moc děkuji za jakoukoliv pomoc !!!

Offline

 

#2 17. 06. 2011 14:56

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Involuta alfa

Numerické řešení může být zde.

Offline

 

#3 14. 01. 2016 15:08

Marusia
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: VšB-TUO
Reputace:   
 

Re: Involuta alfa

Ahoj, zajímalo by mě řešení?
V případě, že znám inv\alpha a mám vyřešit velikos úhlu.
Z tabelizovaných hodnot si pamatuju 20, 30, 36 takže experimentálním dosazováním k tomu dojdu, ale zajímal by mě výpočet. Popř. do WA si to napsat umím taky, no u zkoušky by to asi neobstálo..Zkoušela jsem to přes přibližné řešení rovnic, ale dělám tam něco špatně, takže mi vychází moc kombo čísla..


Děkuji..!

Offline

 

#4 14. 01. 2016 20:44

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Involuta alfa

Zdravím,

↑ Marusia: nalezení úhlu dle zadané involuty bylo v tematu (s využitím numerických metod). Ke zkoušce bys spíš mohla přímo u vás upřesnit, zda je to více zaměřeno na numerické metody a jaké techniky můžete používat, nebo můžete používat pokročilejší kalkulačku, nebo tabulky (2 druhé varianty bych spíš čekala u strojírenských předmětů), numerické metody do matematiky.

Pokud jsi některou rovnici řešila a nevycházelo, rozepiš, prosím, podrobněji Tvou metodu (nebo překontroluj v MAW). Děkuji.

Offline

 

#5 15. 01. 2016 06:54 — Editoval Marusia (15. 01. 2016 07:10)

Marusia
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: VšB-TUO
Reputace:   
 

Re: Involuta alfa

↑ jelena:

Je to výpočet u ozubenných soukolí, radši bych jim spočetla počet zubů, než tohle.. co se týče té Newtonovy metody asi vím, kde jsem udělala chybu, no musím jít na tu zkoušku :D takže to zkusím později.. No MAW se mi to nepodařilo zadat..
Jinak můžu mít normálně kalkulačku.

Konkrétní zadání zní:
Vypočtěte velikost úhlu \alpha pro inv\alpha =0,0363 s přesností na 4 desetinná místa (výpočet v rad), nebo na 3 desetinná místa (výpočet ve stupních - desetinná anotace)

Offline

 

#6 15. 01. 2016 22:55

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Involuta alfa

Je to výpočet u ozubenných soukolí, radši bych jim spočetla počet zubů, než tohle.

:-) ten osvobozující pocit možností volby, kde bychom bylY ještě před sto lety.

Do MAW (jak jsem zjistila) desetinné číslo, pokud bude v samotném výrazu (tedy v zápisu funkce), je třeba zadávat ve tvaru 363*10^(-4), nevezme totiž desetinné číslo i když bude s tečkou v zápisu (v intervalech nebo v počáteční hodnotě už vezme). Počáteční hodnotu bych měla zkoumat nejdřív odhadem, ale jen jsem zkusmo zadala pár hodnot nad 0 (předpokládám, že úhel bude v rozmezí 0 až pi/2). Potom výpočet dopadl takto.  Snad problém se zadáním byl jen v tomto, ještě prozkoušej.

Vypočtěte velikost úhlu \alpha pro inv\alpha =0,0363 s přesností na 4 desetinná místa (výpočet v rad), nebo na 3 desetinná místa (výpočet ve stupních - desetinná anotace)

podle toho bych řekla, že se očekává numerická metoda. Pokud se zkouška ještě nepodařila, tak ať se podaří. Zdravím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson